Tu ste uvijek dobrodošli!
Đakovo se prvi puta spominje u poznatim pisanim dokumentima 1239. godine u darovnici hrvatskog kneza Kolomana bosanskom biskupu Ponsi, čime biskupi postaju gospodarima Đakova i Đakovštine.
170,27 km2
27 745 (2011.)
Budrovci, Đakovo, Đurđanci, Ivanovci Đakovački, Kuševac, Novi Perkovci, Piškorevci, Selci Đakovački i Široko Polje.
Prostorom grada Đakova prolaze i trase dvija značajne željezničke pruge:
– središnjim dijelom prostora Grada Đakova, u smjeru sjever-jug, položena je trasa postojeće željezničke pruge za međunarodni promet M302 (Osijek-Strizivojna/Vrpolje),
– te u južnom dijelu prostora Grada, trasa željezničke pruge za međunarodni promet M105 (Novska-Tovarnik-DG).
Reljef grada Đakova kao dio šireg prostora Osječko-baranjske županije pripada njegovu jugozapadnom, prigorskom dijelu, koji je drugačijih prirodnogeografskih obilježja u odnosu na ostala područja Županije
To je prostor koji najvećim dijelom pripada prostoru Đakovačkog ravnjaka, dok su sjeverni i južni dio područja Grada niži ravničarski dijelovi (Vučanska i Bidboštutska nizina).
Područje Grada pripada Vodnom području rijeke Dunav a nalazi se unutar dva podsliva i to podsliva rijeke Save i podsliva rijeke Drave i Dunava. Također pripada području malog sliva “Biđ-Bosut” i području malog sliva “Vuka”. Područje Grada je u cijelosti u sustavu melioracije poljoprivrednih površina. Osobitost ovog područja je i veliki broj melioracijskih kanala koji su većim dijelom uređeni, a za ostale su aktivnosti na uređenju u tijeku ili se planiraju.
Promatrajući geološku strukturu područja Grada vidimo da se nalazi u okviru Đakovačko-vinkovačkog platoa. Ovaj plato je na površini uglavnom prekriven lesom-praporom (pa se naziva i “praporni ravnjak”) omeđen je sa sjeverne strane velikim rasjedom. On je nastavak dravskog sustava rasjeda, koji se može pratiti od Virovitice do Vukovara, gdje skreće prema jugoistoku kao dunavski rasjed. S južne strane je plato omeđen također mladim (neotektonskim) rasjedom, koji je nastavak savskog sustava rasjeda.
Prosječne nadmorske visine naselja na prostoru Grada Đakova kreću se u rasponu od 86 do 115 m.n.v.
Prema izvršenom zoniranju, područje Grada se nalazi u dvije zone: naselje Seici Đakovački i Novi Perkovci su unutar zone VIII° MCS ljestvice, a ostala naselja su unutar zone VII° MCS ljestvice odnosno na stupanj maksimalnog intenziteta potresa.
U prostoru Grada Đakova razlikuju se tri prostorne cjeline krajobraza: poljodjelski prostor Đakovačkog ravnjaka s gradskom aglomeracijom Đakova, nizinjski poljodjelski prostor, te prostor Đakovačkih šuma.
Klimatska obilježja prostora Grada Đakova dio su klime šireg prostora Istočne Hrvatske, gdje prevladava umjereno kontinentalna klima, koja se s obzirom na prostorni položaj javlja u cirkulacijskom pojasu
Gospodarske djelatnosti
Grad Đakovo posjeduje kvalitetne prirodne potencijale (poljoprivredne i šumske površine, vode), kao i izgrađene proizvodne i druge kapacitete, koji su uz prometne pogodnosti ujedno i značajni gospodarski potencijali.
Poljoprivredne površine čine oko 68% ukupnog područja Grada i značajan su prirodni potencijal za razvoj poljoprivredne proizvodnje u kojoj su osnovne kulture žitarice, te povrća u niskom dijelu, kao i vinogradarstva i voćarstva u brdskom dijelu.
Šumske površine čine oko 12% ukupnog područja Grada te su osim gospodarskih funkcija značajni ekološki i turistički potencijali, bogate lovnom divljači i prostranim lovištima.
Prirodni uvjeti, kao i prirodne osobitosti Grada Đakova (akumulacijsko jezero „Jošava“ i „Mlinac“, šumska područja, vinorodna područja), značajni su turistički potencijali ali i druge osobitosti (kulturno-povijesni, Državna ergela i dr.), koji su ujedno i gospodarski potencijali.
Jedan od pokazatelja gospodarske razvijenosti određenog područja je indeks razvijenosti. Prema rangiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave koje je izvršilo Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Grad Đakovo sa indeksom razvijenosti 99,708 pripada 4. razvojnoj skupini jedinica lokalne samouprave.
Prema podacima Popisa stanovništva 2011. godine od ukupno 18750 stanovnika Grada starijih od 15 godina, njih 8065 je bilo zaposlenih, što čini 43% radno sposobnog stanovništva.
STROSSMAYEROVI DANI
Strossmayerovi dani kulturna su manifestacija posvećena liku, djelu, idejama i porukama đakovačkog biskupa i mecene Josipa Jurja Strossmayera (1815.-1905.)
DIONIZIJEV FESTIVAL
Međunarodni susret kazališnih i lutkarskih akademija u Osijeku i Đakovu održava se u mjesecu ožujku.
IVANJSKI KRESOVI
Predstavljaju smotru običaja vezanih uz blagdan Svetog Ivana u mjesecu lipnju.
ĐAKOVAČKO LJETO
Obuhvaća splet kulturnih, sportskih i zabavnih priredbi koje obilježavaju kolovoz u gradu Đakovu.
ZVONILA SU ZVONA KATEDRALE NAŠE
Ovim događajem obilježava se obljetnica oslobađanja vojnih objekata i formiranja 122. brigade HV-a u Đakovu. Održava se u mjesecu rujnu.
Popis osnovnih škola na području grada Đakova:
Popis srednjih škola na području Grada Đakova:
Gimnazija Antuna Gustava Matoša
Srednja strukovna škola Antuna Horvata
Popis visokoobrazovnih institucija
Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu (u sastavu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku)
Popis ustanova za obrazovanje odraslih:
UNIVERZAL d.o.o.
Vladimira Nazora 68, 31400 Đakovo
031/ 811-018
ĐAKOVAČKI VODOVOD d.o.o.
Bana Josipa Jelačića 65
31400 Đakovo
Telefon:
031/813-564
031/811-773
031/814-773
Dežurna služba:
031/818-295
091/4000-367
CITO ĐAKOVO d.o.o. za usluge
M. Gupca 13
31 400 Đakovo
Telefon:
031/ 811-161
PODUZETNIČKI CENTAR ĐAKOVO d.o.o.
za razvoj i poticanje poduzetništva
Pape Ivana Pavla II 9a
31400 Đakovo
Telefon:
031/ 291-503