Grad Gradiška

Археолошким истраживањима утврђено је да је најстарије језгро Градишке, као насељеног мјеста, простор данашњег парка и болничког круга. Ту су била сва језгра насеља у свим добима. Приликом копања темеља за зграду болице утврђени су археолошки слојеви: праисторијски, антички-римски, рано-средњовјековни, те касно-средњовјековни и турски.

Археолошка налази
Археолошки налази откривани су и на ширем простору града, нпр. остаци римске архитектуре. Римљани су ово мјесто изабрали за једно од својих значајних насеља и веома значајно раскршће двају магистралних римских цеста те као средиште савске римске флоте. То насеље, по свој прилици кастел, спомиње се од 2. – 7. вијека након Христа и то:

У Птолемејевој Географији из II. вијека спомиње се и на карти је уписано мјесто Serbinon или Serbinum.
У дјелу Itinerarium Antonini из II – III вијека стоји Servitium.
На карти званој Tabula Peutingeriana из IV вијека стоји назив Seruitio.
У дјелу Notitia dignitatum из око 400. г. пише Servitti.
У дијелу Anonymi Ravennatis Cosmographia из VII – VIII вијека уписано је Serbitium.
Сви наведени облици: Serbinon, Serbinum, Servitium, Seruitio, Servitii, Serbitium односе се на једно мјесто, а то је по научницима, “без двоумљења”, данашња Градишка. Иначе на подручју града Градишка у далекој историјској прошлости најпознатије је Сојеничко праисторијско насеље у мјесту Доња Долина.

 

 

Oblast turizma zasigurno spada u najinteresantnije i najprivlačnije za potencijalne investitore, budući da je Gradiška izrazito bogato područje sa stanovišta turističke ponude, kulture i tradicije. Ova privredna grana ima potencijal i mogućnosti za privlačenje turista i putnika namjernika iz više urbanih regija ne samo Bosne i Hercegovine nego i šire regije i turista iz zemalјa Evropske unije, Rusije, Turske itd. Bogatstvo prelijepe prirode ovog kraja samo je jedna od pogodnosti. Pogodnosti za razvoj turizma proizilaze iz bogatog i šarolikog kulturnog naslijeđa, interesantne istorije ovih krajeva na kojima su se susrele i ispreplele mnoge civilizacije, te iz raznolikosti flore i faune i hidrografskog potencijala. Nacionalni park „Kozara“ i planina Kozara nude mogućnosti razvoja zdravstvenog, rekreacionog i zimskog turizma. Čist vazduh bogat kiseonikom, bogatstvo borovih šuma nude mogućnosti za razvoj zdravstveno-rekreativnog turizma, izgradnju pješačkih „staza zdravlјa“, razvoj rekreativnog biciklističkog turizma, adrenalinskih kampova i sl. Tokom zimskih mjeseci Kozara bude prekrivena snježnim pokrivačem koji se zadržava u prosjeku do 5 mjeseci na planini što stvara uslove za razvoj zimskog turizma, uspostavlјanje i proširenje novih skijaških staza, smještajnih kapaciteta, organizaciju zimskih sportskih igara i slično. Seoskom turizmu posebno pogoduju očuvana priroda, čist zrak i gastronomska ponuda lokalnih restorana među kojima se izdvajaju restoran Đerdan, Carpe Diem, Taxi bar i drugi. Područje grada Gradiška u dolini rijeke Save, obiluje brojnim mjestima za odmor i rekreaciju, kao i za realizaciju sportskih takmičenja na vodi. Gradiška nudi ponudu i prilike za razvoj turizma u lovnom i ribolovnom, sportsko – rekreativnom i vjerskom turizmu.

Investicione mogućnosti:

  • Investicije u postojeće smještajne kapacitete (zajedničko ulaganje ili partnerstvo)
  • Razvoj i unapređenje postojećeg sadržaja i aktivnosti Nacionalnog parka Kozara
  • Izgradnja novih smještajnih kapaciteta (hotela, hostela i sl.)
  • Uspostavlјanje atraktivnih turističkih sadržaja i ugovornih aranžmana

Više informacija o turističkoj ponudi Gradiške možete dobiti ovdje.

U strukturi zemljišta grada Gradiška poljoprivredno zemljište zauzima 65,95%, a šume 27,45%. To su dva ključna prirodna resursa na kojima ova lokalna zajednica bazira svoj razvoj. Od ukupne površine zemljišta od 76.173 ha poljoprivredno zauzima 50.238 ha, šume 20.908 ha, a nepoljoprivredno zemljište 5.027 ha.

Obradivo zemljište, odnosno oranice zajedno sa livadama, čine oko 92,54% ukupnog poljoprivrednog zemljišta ili 46.491 ha, dok pašnjaci zauzimaju 6,83% ili 3.433 ha, a trstici 0,63% ili 314 ha. Velike površine poljoprivrednog i obradivog zemljišta (5.11% poljoprivrednog zemljišta i 5.66% obradivih površina Republike Srpske), dugogodišnje iskustvo u bavljenju poljoprivrednom proizvodnjom i relativno dobar trend razvoja u poslijeratnom periodu, uticali su da grad Gradiška bude područje sa razvijenom poljoprivrednom proizvodnjom i potencijalima za njen dalji intenzivan razvoj.

ŠUME

Istorijski gledano grad Gradiška ima dugu tradiciju bavljenja šumarstvom. Još krajem XIX vijeka Austrougarska je počela sa eksploatacijom drveta na ovom području. Značaj šuma na prostoru grada Gradiška je veliki i ogleda se u sljedećem: drvo kao sirovina ima veliki značaj za drvnu industriju, šume utiču na regulaciju klime, štite zemljište od erozije, a imaju i veliku turističko-rekreativnu vrijednost.

Šume i šumska zemljišta čine oko 27,5% ukupnog zemljišta grada Gradiška, a prosječni godišnji prirast drvne mase iznosi oko 150.000 m3, dok je prosječni godišnji etat oko 100.000 m 3 . Na području grada je razvijena primarna (proizvodnja rezane građe) i finalna prerada drveta (proizvodnja namještaja).

Na bazi ovog prirodnog resursa razvila se drvo-prerađivačka industrija sa različitim nivoom prerade drveta. Drvo-prerađivačka industrija je najstarija industrijska grana na području grada Gradiška. Prva pilana izgrađena je 1855. godine u Gornjim Podgradcima.
Šumsko gazdinstvo „Gradiška” upravlja i gazduje sa 15.293,40 ha šumske površine, a preostalim šumskim površinama od 6.643,23 ha upravljaju i gazduju privatni vlasnici šuma.

VODE

Čista voda je važan resurs s kojim raspolaže grad Gradiška. Ispod Lijevča polja, prema mišljenju stručnjaka postoje
značajne rezerve čiste, pitke vode. Imajući u vidu brzinu kojom se smanjuju globalne zalihe pitke vode od posebne je važnosti da se u budućim razvojnim tokovima ovaj resurs uzme u obzir. U tom smislu neophodna je snažnija i aktivnija zaštita akvatorija na prostoru našeg grada. Slivno područje grada Gradiška čine slivno područje rijeke Save i njenih pritoka na površini od 657,7 km2(86,31%) i sliv rijeke Vrbas na površini od 104,3 km2 (13,69%). Veći riječni tokovi na području Grada su Jablanica (sa pritokama Pisarić, Bajnovac, Bukovica, Ljutava, Vrbaška, Trnova, Lubina, Jurkovica, i dr.) koji sprovode površinske vode sa Kozare i Prosare u rijeku Savu, a Osorna sa Bornom preko kanala odvodi vodu u Vrbas i jezero Bardaču.

Prema strateškom dokumentu „Razvoj i izgradnja irigacionih sistema na područjima opštine Gradiška i opštine Laktaši“ predviđeno je da se prestane sa korištenjem podzemnih zaliha vode Lijevča polja i problem navodnjavanja riješi izgradnjom namjenskih akumulacija za irigacije na riječnim slivovima Jurkovice, Lubine, Vrbaške, Jablanice i Turjanice. Izgradnjom ovih namjenskih akumulacija, obezbijedila bi se ukupna zapremina akumulacije od 45,913 miliona mi obezbijedila voda za navodnjavanje do 11.000 ha irigacionih provršina.

RUDNO BOGATSTVO

Područje grada Gradiška izgrađuju raznovrsne stijene koje su nosioci više vrsta mineralnih sirovina. Dosadašnja istraživanja pokazala su da na ovom prostoru postoji ugalj, ciglarske gline, tehnički građevinski kamen, zatim pojave kvarca, bakarnih i živinih mineralizacija, te arhitektonski ukrasni kamen i drugo. Ciglarske gline nalaze se u dijelu aluvijalnih naslaga na lokalitetu Bok Jankovac, gdje se organizovano eksploatišu. Tehnički građevinski kamen – dijabaz nalazi se na više lokaliteta na području Kozare.

Najveći masiv u reonu Trnova – Vučijak eksploatiše se organizovano. Organizovana eksploatacija pijeska i šljunka obavlja se i u koritu rijeke Save.

Contact

email
gradonacelnik@gradgradiska.com
address
Vidovdanska 1a, 78 400 Gradiška
phone
+387 51 810 332