Zaštićeno kulturo dobro
Tvrđava je sagrađena na uzvisini sjeveroistočno od Trilja u svrhu nadziranja jedne od najvažnijih komunikacija koja još od prapovijesti vodi kroz unutrašnjost Dalmacije. Sačinjavaju je dvije kule povezane izduženim dvorištem. Istočna kula, veća i bolje sačuvana, izvana je nepravilna okrugla tlocrta, a iznutra osmerokutna s očuvanim bunarom.
Zapadna je kula manja i lošije sačuvana. Potvrđeni su arheološki nalazi koji datiraju od kasne antike do početka XVIII. st., s naglaskom na kasni srednji vijek. Pod tvrđavom je smještena stara župna crkva sa zvonikom na pročelju, građena u XVIII. st. Utvrda se prvi put spominje 1371. godine, a do početka XV. stoljeća drže je knezovi Nelipići. Krajem XVII. stoljeća pada u turske ruke sve do 1718. godine kada dolazi u posjed Mlečana.
Osnovan 2017. godine, Thrill Blues Festival s vremenom je postao najveći blues festival u Hrvatskoj i jedinstveno glazbeno sastajalište u ovom dijelu Europe. Svake godine u srpnju Trilj dočekuje hrvatske i strane blues glazbenike koji imaju priliku svirati i družiti se u prijateljskom i opuštenom okruženju.
Thrill Blues Festival održava se u Trilju, gradiću uz Cetinu koji poput legendarnog američkog Clarksdalea ima svoje raskrižje na kojem se rodila ideja o festivalu.
Sva događanja održavaju se u Gradskom parku Trilj, na obali rijeke Cetine, a što je najvažnije ulaz je besplatan.
Osim glavnog koncertnog događanja, Thrill Blues festival ugošćuje niz radionica, edukativnih programa, projekcija i jedinstvenu Blues Run utrku! Naravno, ne smijete propustiti jam session dobrodošlice i priliku zasvirati rame uz rame s nekima od najboljih blues glazbenika današnjice.
Trilj, cetinski “grad mostova”, utemeljen je u prapovijesti kod najpogodnijeg, a time i najvažnijeg prijelaza preko rijeke Cetine te, kasnije, na raskrižju važnih prometnih pravaca prema antičkim gradovima Saloni, Naroni i Argentariji.
Triljski je prostor blag, smješten je s obiju strana rijeke na jugoistoku Sinjskog polja, podalje od planinskih masiva koji ga zatvaraju – Kamešnice na sjeveroistoku i Mosora na jugu. I tijek Cetine je miran sve do Trilja, a onda, vode rijeke ulaze u tijesan kanjon strmih stjenovitih strana kojim hitro teku do praga svog ušća.
Trilj administrativno pripada Splitsko-dalmatinskoj županiji.
267 km2
Prema posljednjem popisu stanovništva provedenom 2021. godine Trilj s užom okolicom ima 8 182 stanovnika, dok u samom gradu živi 1 906 stanovnika
U sastavu grada Trilja nalazi se 26 naselja: Bisko, Budimir, Čačvina, Čaporice, Gardun, Grab, Jabuka, Kamensko, Košute, Krivodol, Ljut, Nova Sela, Podi, Rože, Strizirep, Strmendolac, Tijarica, Trilj, Ugljane, Vedrine, Velić, Vinine, Vojnić Sinjski, Voštane, Vrabač i Vrpolje.
Dan Grada slavi se 29. rujna na blagdan Sv. Mihovila koji je ujedno i zaštitnik grada Trilja.
Za vrijeme Mihovilskih dana grad procvjeta i postaje središte susreta, trgovine i zabave. Na tradicionalnom robno-stočnom sajmu može se vidjeti i nabaviti gotovo sve: od raznovrsnih rukotvorina do domaćih životinja. Održava se i zanimljiv kulturno-zabavni program, a okrijepiti se može na gotovo svakom koraku.
Središnji događaj je 29. rujna kada Trilj slavi Dan grada i blagdan svog zaštitnika – svetog Mihovila arkanđela. Gradskim ulicama održava se tradicionalna procesija, a svečanost Mihovilskih dana u punom je zamahu.
MUZEJ TRILJSKOG KRAJA
Istražuje, čuva i dokumentira kulturnu baštinu s područja Trilja, ponajprije arheološku, a potom etnografsku i kulturno-povijesnu. Zaštićena muzejska građa obuhvaća Zbirku antike koja čuva materijal sa lokaliteta Tilurium – rimskog vojnog logora na položaju sela Gardun, Zbirku prapovijesti s predmetima od neolitika do nove ere kada datiraju prva naselja otvorenog tipa uz rijeku Cetinu, Zbirku srednjega vijeka s nalazima iz korita rijeke Cetine, Zbirku numizmatike u kojoj su primjerci novca iz antičkog razdoblja s lokaliteta Tilurium te Zbirku etnografije s tradicijskim predmetima važnim za promicanje znanja o tradicijskoj kulturi triljskog kraja.
Adresa: Don Ante Bućana 3, 21240 Trilj
LINK: www.muzejtriljskogkraja.hr
UTVRDA NUTJAK
Zaštićeno kulturo dobro
Utvrda Nutjak nalazi se 3 km nizvodno od Trilja, na desnoj obali rijeke Cetine. Podignuta je na litici iznad rijeke, nedaleko od mjesta gdje Cetina napušta Sinjsko polje i nastavlja svoj vijugavi put kanjonom do ušća u Omišu.
Crkva sv. Mihovil Trilj
Gastronomija
Trilj jedno od najznačajnijeg gastronomskog središta Cetinske krajine. Bogata gastronomska baština triljskog kraja očituje se prvenstveno u brojnosti izvornih jela spremljenih prema receptima koji su se ljubomorno čuvali u domaćinstvima i prenosili s koljena na koljeno. Ono što ovoj gastronomiji svakako daje iznimnu vrijednost su kvaliteta te bogatstvo lokalnih namirnica.
Lokalni specijaliteti: cetinske pastrve, žabe i rakovi, arambašići, janjetina (“na lešo”, ispod peke, na ražnju), teletina ispod peke, pulestar (mladi pijetao) ispod peke, koštradina, divljač, pršut, ovčji, kozji i kravlji sir (mladi, tvrdi, iz mješine), uštipci…
UTVRDA NUTJAK
Krajem XV. stoljeća poljički knez Žarko Dražojević inicirao je izgradnju utvrde kako bi ojačao sjevernu granicu Poljičke kneževine u obrani od Turaka. Žarko Dražojević iskazao se kao jedan
od najistaknutijih hrvatskih velikaša u borbama s Osmanlijama. Poginuo je 1508. godine i pokopan je u splitskoj katedrali.
Utvrdom dominira velika kružna kula, dok se na terasama južno od kule nalaze ostaci zidova drugih objekata koji su bili u funkciji obrane i stanovanja.
Na istom lokalitetu pronađen je arheološki materijal iz ranijih razdoblja pa se može pretpostaviti da je kula Nutjak nastala na prapovijesnom lokalitetu.
Osnovna škola Trilj
Osnovna škola Stjepan Radić, Tijarica
Dječji vrtić Trilj
Dječji vrtić Pčelica, Trilj
Dječji vrtić Mali Isus, Košute
Glazbena škola Jakova Gotovca – PO Trilj
Klapa Zagora
KUD Župa Grab
Kulturno društvo Trilj
Dramska udruga Most
Likovna udruga Tilurium
Limena glazba sv. Mihovil
Udruga Pokrenimo Tijaricu
Triljske mažoretkinje
….
Dobrovoljno vatrogasno društvo Trilj
Kristine Šušnjara 1a, Trilj
Gradska knjižnica Trilj
Poljičke republike 15, Trilj
Ustanova CEKOM 3LJ
Poslovna zona Čaporice
Ugljane 115C, Trilj
GROTULJA
Usmenom predajom došlo se do zaključka da je TRILJSKA GROTULJA nastala po uzoru na zlatnu triljsku ogrlicu. Budući da je ovaj kraj bio siromašan, mladići nisu mogli odabranicama kupovati zlatnu ogrlicu pa su ih za blagdan Sv.Mihovila u Trilju darivali, tj. zaručivali upravo grotuljom koja po svom izgledu jako podsjeća na zlatnu triljsku ogrlicu.
Grotulja je niz oraha povezanih u ogrlicu koji predstavlja najljepši mogući poklon. U prijašnja vremena mladići bi djevojkama kupovali grotulje i u znak svoje ljubavi stavljali ih djevojkama oko vrata. Ako bi djevojka prihvatila grotulju, prihvatila bi i mladićevu ljubav. Unatoč njenoj izvornoj simbolici grotulju danas rado kupuju svi naraštaji.
RIMSKI LEGIJSKI LOGOR TILURIJ
Zaštićeno kulturno dobro
Rimski legijski logor Tilurij (Tilurium) smjestio se na sjeveroistočnom dijelu visoravni iznad Trilja, na desnoj obali rijeke Cetine (Hyppus), kao jedno od najznačajnijih vojnih središta rimske provincije Dalmacije – tabor VII. rimske legije (legio VII. Claudia pia fidelis).
Prostire se na oko 12 ha površine, a u današnje je vrijeme antička naseobina prekrivena središnjim dijelom sela Gardun, koje se nadvija ponad Trilja. Logor je smješten na strateški vrlo značajnom položaju budući nadmorskom visinom dominira okolicom i tako omogućuje kontrolu komunikacija preko rijeke Cetine. Dio bedema danas je dobro vidljiv na zapadnoj strani logora i djelomično na sjevernoj strani.
Među nalazima s Garduna brojni su i pokretni nalazi iz rimskoga vremena, posebno ulomci vrlo luksuznih keramičkih i staklenih posuda, različiti nakitni i uporabni predmeti, metalni dijelovi vojne opreme, oruđe i oružje, primjerci novca te ulomci natpisa i skulpture.