Градска општина се налази се у јужном делу града Ниша и обухвата ужи градски део на који се лепезасто наслања 15 сеоских насеља. Близина европског коридора X и ареродрома «Цар Константин», железничка и друга саобраћајна инфраструктура, комунално опремљене радне зоне, као и образовано и квалификовано становништво, представљају основне комапративне предности Градске општине Палилула и разлоге за инвестирање у нашу Општину.
На подручју ГО Палилула су били смештени велики индустријски комплекси, који су у великој мери били погођени процесом транзиције. То се односи пре свега на Електронску индустрију, Машинску индустрију и Индустрију гуме „Вулкан“. Ова предузећа која су била носиоци развоја Општине и Града, сада се налазе у фази реструктуирања.
На територији ГО Палилула послује 2.082 привредна субјекта. Од тога 557 су привредна друштва, а 1.525 су предузетници.
Мала и средња предузећа доминирају са преко 99% од укупног броја предузећа, а што се тиче власничке структуре, која је мешовита, најзаступљенија су приватна предузећа (око 94%).
Најзаступљенија делатност су трговина и услуге, а од произвођачких делатности преовлађује прехрамбено-прерађивачка индустрија, као и електро-машински сектор.
Туризам
Интеррег-ИПА Програм прекограничне сарадње Бугарска-Србија (www.ipacbc-bgrs.eu) усвојен је од стране Европске Комисије, 30. јула 2015. године и финансира пројекте везане за развој одрживог туризма, младе и заштиту животне средине, у пограничном региону Бугарске и Србије. Регион обухвата бугарске области: Видин, Монтана, Враца, Софија, Перник и Ћустендил, као и српске округе: Борски, Зајечарски, Нишавски, Топлички, Пиротски, Јабланички и Пчињски.
Прихватљиви корисници Програма су локалне, регионалне и националне институције, агенције и органи, управе заштићених области, локална / регионална шумска газдинства, културне институције, невладине организације, образовне институције – универзитети, школе, колеџи и библиотеке, итд.
Пројекат ,,Промоција туристичких атракција кроз интерактивне изложбе културно – историјског наслеђа прекограничног региона” у оквиру Програма, Градска општина Палилула Ниш (ГО Палилула) спроводи у партнерству са општином Пирдоп из Републике Бугарске. Циљ пројекта је стварање одрживог развоја у прекограничном региону Србије и Бугарске.
Обе општине су богате локацијама културног значаја која могу постати основа за развој културно – историјског туризма са обе стране границе. Очекивања су да овај пројекат, на путу ка одрживом партнерству у пограничном региону, окупи заинтересоване стране у општинама, посебно посленике туризма и културе, невладиног сектора, предузетнике и младе.
У оквиру пројекта који је отпочео током новембра 2016. године, у општини Пирдоп је 21. фебруара 2017. године одржана је прва пројектна конференција „Нове перспективе туристичких потенцијала локалне културне баштине у општинама Пирдоп и Палилула“. Делегацију ГО Палилула предводио је председник општине Александар Ждрале. Ангел Геров, председник општине Пирдоп, приредио је у седишту општине пријем за учеснике Конференције, а затим је са Александром Ждралетом, председником ГО Палилула, отворио програмску Конференцију у Народном музеју општине Пирдоп.
Друга пројектна конференција „Иновативни приступи у промоцији атрактивних туристичких дестинација у пограничном региону Пирдоп-Палилула“ одржана је 10. маја 2017. године у Медиа &Реформ Центру у Нишу. О прекограничној сарадњи, о активностима на пројекту и партнерској сарадњи две општине говорили су: др. Едвин Сугарев, генерални конзул Републике Бугарске у Нишу, Александар Ждрале, председник ГО Палилула и Ангел Геров, председник општине Пирдоп.
На конференцији је приказан документарни филм о туристичким и културним потенцијалима општина Пирдоп и Палилула – „Културно наслеђе Пирдопа и Палилуле“.
Делегација Градске општине Палилула Ниш, коју је предводио председник општине Александар Ждрале, присуствовала је свечаности поводом фестивала „Фолклорна традиција, различите културе – заједничке вредности“ у Пирдопу у Републици Бугарској од 20. до 22. јула 2017. године. Представници ГО Палилула упознали су културне знаменитости и туристичке потенцијале општине Пирдоп. На централној свечаности, наступила су културно уметничка друштва – КУД Абрашевић из Ниша и плесни клуб „Шарено оро“ из Пирдопа.
Градска општина Палилула у Нишу, била је домаћин, учесницима завршних активности на пројекту од 10. до 13.октобра 2017. године у ГО Палилула и том приликом је реализован фестивал под називом: „Различите културе-заједничке вредности између Пирдопа и Палилуле“. Александар Ждрале председник ГО Палилула са сарадницима и чланови Културно-уметничког друштво „Абрашевић“, дочекали су госте из партнерске општине Пирдоп: Ангела Герова, председника општине са сарадницима, Костадина Костадинова, менаџера пројекта и чланице плесног ансамбла „Шарено оро“ из Пирдопа.
Манифестације
Манифестације
Сваке године Градска општина Палилула је организатор две традиционалне годишње манифестације:
- Палилулско вече – трећи јуни. Ово је трационално вече старе српске песме и игре, укључујући традиционалну храну и промоцију домаћих производа који се праве на Палилули. Палилулско вече је такође део велике градске манифестације – Дани Св Цара Константина и царице Јелене – Славе Града Ниша
- Сабор српских светитеља – Слава Градске општине Палилула
Општина Палилула је такође покровитељ многих манифестација од којих, у последње две године, издвајамо:
- Дан Св Саве – манифестација која окупља најбоље ученике и пензионисане учитеље Палилулских школа
- Међународни филмски фестивал `Класични немачки филм`
- Мини Фест у Нишу 2009/2010
- ЕКОполис фест
- Бурекџијада –окупљање најбољих мајстора традиционалног српског бурека
- Новогодишња и Божићна манифестација поделе поклона првацима, деци без родитеља и деци ромске националности
- Новогодишњи гала концерт класичне музике
- Песници за палилулске прваке…
Општина Палилула такође обележава многе датуме који се обележавају широм планете укључујући и UNESCO и UNICEF дане као што су Дан планете земље, Међународни дан инвалида, Светски дан књиге, Светски дан вода….
Историјски споменици
Кратак осврт на историју палилуле
Прво приватно индустријско предузеће у Нишу основано је далеке 1884.године на територији данашње ГО Палилула. Била је то пивара на парни погон „Апеловац“ Јована Апела, која је у тим првим данима осим производње пива производила и вештачки лед. По њему је овај део града добио назив „Апеловац“. Први винарски подрум у Нишу, а на територији данашње ГО Палилула, отворио је познати винарски трговац Светозар Тутуновић у подножју Горице око 1884. године на месту данашње руиниране зграде тзв. „Куле“ и спортског терена за мали фудбал. По њему се овај крај назива и „Тутуновићев подрум“.
Град Ниш са завршетком изградње пруге Београд – Ниш 1884. године, а на данашњој територији ГО Палиулла добија и главну градску Железничку станицу, која се и дан данас налази на истоветном месту као пре више од једног века.
Такође се на данашњем простору ГО Палилула, Ниш је пре више од једног ипо века доби и своју прву циглану.“Лаф“, данас ИГМ „Ћеле-Кула“. Значајно је напоменути да се на простору данашње ГО Палилула налази и некадашњи гигант у електро индустрији у СФРЈ „Еи“ Ниш, који је ове 2008. године обележио велики јубилеј 60. година од оснивања и постојања.
Након завршетка Другог светског рата на територији ГО Палилула ничу за град Ниш веома битна предузећа као што су „Житопек“ 1947. године, „Нишка млекара“, „Житопромет“, штампарија и некадашња издавачка кућа „Просвета“ и др.
Осврт на културу
Општина Палилула организатор је, за регион централне и југоисточне Србије, Међународне дечије музичке манифестације „Радост Европе“ а љубитељи рок музике могу да уживају сваког 1. јануара на прослави уласка у Нову годину на спектаклу „Палилулски Први“. Општина Палилула покровитељ је и бројних књижевних, музичких и филмских манифестација. На територији Палилулe ради КУД „Младост“ као и КУД „Ковиље“ у селу Вукманово.
На Палилули се налази и НКЦ Нишки културни центар који је организатор многобројних дешавања у Нишу укључујучи и Фестивал глумачких остварења ппопуларне – Филмске сусрете, Нисомнију, Нишвил…
Историјски споменици на палилули
На територији Градске општине Палилула налази се велики број историјских споменика. Бубањско-хумска култура из преисторијског периода, обележила је почетак организације људског друштва. Ранохришћанско налазиште је откривено на простору око цркве Св. Николе. У бројним бунама против османлијске властиистичу се мештани села данашње Градске општине Палилула Битке за ослобођење Града водиле су се око места познатог по турским шанчевима. Легендарни јунак из тог периода је Никола-Коле Рашић. Спомен-парк на брду Бубањ, посвећен је жртвама фашизма у Другом светском рату.
У атару Новог Села налази се археолошки локалитет Бубањ са остацима праисторијског насеља из друге половине трећег миленијума пре Исуса Христа.
Битно је истаћи да се најзначајнији и најмонументалнији војни објекат у Нишу налази на простору Лесковачке капије и то је позната грађевинаИнжињеријске касарне која је подигнута 1900. године. До 2008. у њој су живели и радили припадници Војске. Зграда је стављена под заштиту закона 1983. године.
Старо Нишко гробље под Горицом површине је преко 17 хектара и на њему се налази највероватније преко 3000 надгробних споменика. Око 200 споменика поседује одређене уметничке и историјске вредности. Неколико споменика стављено је под заштиту закона. Сахрањивање је престало крајем 1971. године, а цео простор гробља стављен је под заштиту закона 1987. године. Данас је то један напуштени и руинирани простор који очекује хитну свеобухватну заштиту и почетак одговорног чувања.
Спомен парк Бубањ је аутентично место масовног фашистичког терора из времена Другог светског рата. Од фебруара 1942. до септембра 1944. године припадници немачке фашистичке окупационе војске су на овом брду стрељали неколико хиљада затвореника из Логора на Црвеном крсту у Нишу. У централном делу спомен парка је 1963. године откривен споменик, рад загребачког вајара Ивана Саболића. Од 1979 .године овај спомен комплекс проглашен је културним добром од изузетног значаја.
Прва установа социјалне заштите у Нишу основана је као Сиротињски дом далеке 1902 .године са северне стране данашњег Старог гробља под Горицом. Служила је за збрињавање старих лица и напуштене деце. Постојећа зграда Сиротињског дома код Старог гробља сазидана је 1932. године. Сиротињски дом је расформиран 1948. године.