Hrvatski zavod za socijalni rad

Hrvatski zavod za socijalni rad obavlja djelatnost u području socijalne skrbi, obiteljskopravne i kaznenopravne zaštite djece, udomiteljstva i u drugim upravnim područjima u skladu sa Zakonom i drugim propisima.


TIJELA ZAVODA


Hrvatski zavod za socijalni rad ima Statut kojim se pobliže uređuje status, ustrojstvo, tijela, njihova nadležnost i način odlučivanja te druga pitanja značajna za rad Zavoda.

Statut Zavoda donosi Upravno vijeće uz prethodnu suglasnost Vlade Republike Hrvatske.


DJELATNOSTI:

Obiteljskopravna zaštita

Kada se na temelju stručne procjene utvrdi da je došlo do povrede djetetovih prava i dobrobiti ili da su prava, dobrobit i razvoj djeteta ugroženi, Zavod izriče mjere za zaštitu prava i dobrobiti djeteta.

Prilikom izbora mjere prikladne za zaštitu prava i dobrobiti djeteta, Zavod je dužan voditi računa da se odredi ona mjera kojom se najmanje ograničava pravo roditelja na ostvarivanje skrbi o djetetu ako je takvom mjerom moguće zaštiti prava i dobrobiti djeteta.

Upozorenje na pogreške i propuste u ostvarivanju skrbi o djetetu

Zavod će pisanim putem upozoriti roditelje na nedostatke u skrbi o djetetu koji su se dogodili jednom ili se događaju rijetko, a posljedice za dijete su blažega karaktera.

Pritom Zavod može roditelje uputiti na zdravstvene, edukativne i druge stručne programe i usluge za potporu roditeljstva i razvoja djeteta.

Mjera stručne pomoći i potpore u ostvarivanju skrbi o djetetu

Zavod će roditeljima odrediti mjeru stručne pomoći i potpore u ostvarivanju roditeljske skrbi o djetetu ako utvrdi da roditelji nisu u stanju samostalno ostvarivati roditeljsku skrb u cijelosti ili djelomice zbog okolnosti na strani roditelja ili na strani djeteta pri čemu je ugrožen razvoj djeteta.

Navedenu mjeru Zavod će odrediti samo ako život i zdravlje djeteta u obitelji nisu ugroženi.

Mjera intenzivne stručne pomoći i nadzora nad ostvarivanjem skrbi o djetetu

Zavod će roditeljima odrediti mjeru intenzivne stručne pomoći i nadzora nad ostvarivanjem skrbi o djetetu ako je utvrđeno da je djetetov razvoj ozbiljno ugrožen, a roditelji su:

spremni i sposobni u kraćem vremenu promijeniti svoje ponašanje kako bi se spriječilo izdvajanje djeteta iz obitelji i
spremni poštovati jasne upute i omogućiti nesmetan nadzor nad skrbi o djetetu.
Navedenu mjeru Zavod će odrediti samo ako život i zdravlje djeteta u obitelji nisu ugroženi.

Žurna mjera izdvajanja i smještaja djeteta izvan obitelji

Ako postoji opasnost za život, zdravlje ili dobrobit djeteta koji se mogu zaštititi samo izdvajanjem djeteta iz neposrednoga okruženja, Zavod će odlučiti o žurnom izdvajanju djeteta od roditelja ili druge osobe kod koje se dijete nalazi. Zavod će pritom odlučiti i o privremenom smještaju djeteta kod druge osobe koja zadovoljava pretpostavke za skrbnika, kod udomiteljske obitelji, ustanove socijalne skrbi, odnosno druge fizičke ili pravne osobe koja obavlja djelatnost socijalne skrbi.

Naknade u sustavu socijalne skrbi

Naknade se mogu priznati:

hrvatskom državljaninu s prebivalištem u Republici Hrvatskoj
strancu sa stalnim boravkom i dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj
osobi bez državljanstva s privremenim i stalnim boravkom i dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj
strancu pod supsidijarnom zaštitom, azilantu i strancu pod privremenom zaštitom te članovima njihove obitelji koji zakonito borave u Republici Hrvatskoj, kao i strancu s utvrđenim statusom žrtve trgovanja ljudima.
Iznimno, osobi koja nema nijedan od navedenih statusa može se priznati pravo na jednokratnu naknadu.

Podnošenje zahtjeva

Zahtjev za priznavanje prava na naknadu podnosi se područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad prema prebivalištu korisnika.

Rok za donošenje rješenja

Postupak za priznavanje prava u sustavu socijalne skrbi je žuran. Ako nije potrebno provoditi ispitni postupak, rok za donošenje rješenja je 15 dana, a ako je potrebno provoditi ispitni postupak, rok za donošenje rješenja je 30 dana. Iznimno, kod priznavanja prava na jednokratnu naknadu rok za donošenje rješenja je osam dana.

Žalba

Ako stranka nije zadovoljna rješenjem, protiv istog ima pravo izjaviti žalbu. Žalba se predaje Područnom uredu koji je donio rješenje koje se žalbom pobija i to u roku od 15 dana od dana zaprimanja rješenja. Žalba se može predati u pisanom obliku osobno na adresi područnog ureda, poslati poštom, dostaviti elektroničkim putem ili izjaviti usmeno na zapisnik u područnom uredu.

Socijalne usluge

Socijalne usluge obuhvaćaju aktivnosti namijenjene prepoznavanju, sprječavanju i rješavanju problema i poteškoća pojedinaca i obitelji te poboljšanju kvalitete njihova života u zajednici.

Socijalne usluge se mogu odobriti:

hrvatskom državljaninu s prebivalištem u Republici Hrvatskoj
strancu sa stalnim boravkom i dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj
osobi bez državljanstva s privremenim i stalnim boravkom i dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj
strancu pod supsidijarnom zaštitom, azilantu i strancu pod privremenom zaštitom te članovima njihove obitelji koji zakonito borave u Republici Hrvatskoj, kao i strancu s utvrđenim statusom žrtve trgovanja ljudima.

Dadilje

U okviru djelatnosti Hrvatski zavod za socijalni rad rješava u prvom stupnju o ispunjavanju uvjeta za obavljanje djelatnosti dadilje, te rješava u prvom stupnju o upisu dadilje u imenik dadilja i upisu pomoćnih dadilja u imenik pomoćnih dadilja. Zavod vodi registar osoba koje obavljaju djelatnost dadilje te imenike dadilja i pomoćnih dadilja.

Zavod provodi i stručni nadzor nad provedbom posebnih propisa kojima se uređuje djelatnost dadilja.

Zavod utvrđuje ispunjavanje uvjeta za obavljanje djelatnosti dadilje koja obuhvaća pružanje usluga čuvanja, brige i skrbi za djecu u dobi do 14 godina u stambenom ili poslovnom prostoru koji služi za obavljanje djelatnosti dadilje ili u stambenom prostoru roditelja.

Djelatnost dadilje može obavljati obrtnik koji ispunjava uvjete za obavljanje djelatnosti dadilje.
Poslove dadilje, koji se obavljaju u okviru registrirane djelatnosti obavlja osoba koja ispunjava osobne i stručne uvjete za obavljanje poslova dadilje, a obavlja ih kao obrtnik, odnosno kao zaposlenik obrta.

Neovisno o tome da li poslove dadilje obavlja kao obrtnik ili kao zaposlenik obrta, dadilja mora biti upisana u imenik dadilja.

Postupak ispitivanja uvjeta za obavljanje djelatnosti dadilje pokreće se na zahtjev stranke/obrtnika podnesenog Zavodu. Na temelju provedenog postupka kojim je usvojen zahtjev stranke, Zavod po službenoj dužnosti izvršava upis stranke u registar osoba koje obavljaju djelatnost dadilje.

Posvojenje

Skrbništvo

Obavljanje poslova skrbništva
Poslove skrbništva obavljaju Hrvatski zavod za socijalni rad, skrbnik i posebni skrbnik.

Udomiteljstvo


Contact

email
ravnateljica@hzsr.hr
address
Ulica Ivana Dežmana 6, Zagreb
phone
01/4598-356