Javno preduzeće„Nacionalni park Đerdap“

Vaša Đerdapska avantura počinje u Donjem Milanovcu, u ulici Kralja Petra I 14 a, u upravnoj zgradi JP “Nacionalni park Đerdap“ gde vas očekuju stručni vodiči spremni da pokažu lepote Đerdapa.

Spoj vremena i prirode na kopnu i vodi, najveći nacionalni park u Srbiji, Nacionalni park Đerdap, nalazi se u severoistočnom delu Srbije, na samoj granici sa Rumunijom.

Najveći u Srbiji
Na površini od 63.786,48 hektara duž 100 kilometara desne obale Dunava, od Golupca do Karataša kod Kladova prostiru se zone sa različitim režimom zaštite objekata prirode, spomenika kulture, faune i vegetacije reliktnih vrsta, koje potvrđuju razvoj vegetacionih serija od nastanka do današnjih dana.

Nacionalni park Đerdap nazivaju i rečnim nacionalnim parkom, budući da značajan deo Đerdapa čini Dunav, a najveću i najdužu klisuru probojnicu u Evropi, čudesna Gvozdena vrata, samoniklom botaničkom baštom i najvećim evropskim arheološkim muzejom u prirodi.

Proglašen 1974.

 

Klisura Đerdapa i prirodno područje uz klisuru, kao prostorna celina, sa izuzetnim kulturno-istorijskim vrednostima, značajnim prirodnim ekosistemima po sastavu izuzetne vrednosti i retkosti, objektima izvorne flore i faune i dobro očuvanim šumama prirodnog sastava i izuzetnog izgleda, od 1974. godine stavljeni su pod zaštitu kao Nacionalni park Đerdap.

Osnovni prirodni fenomen područja Nacionalnog parka Đerdap je grandiozna Đerdapska klisura, najduža i najveća klisura probojnica u Evropi. Posebne celine predstavljaju tri kanjonsko klisurske doline: Golubačka, Gospođin vir, kanjon Velikog i Malog Kazana, kao i tri kotline Ljupkovska, Donjomilanovačka i Oršavska.

Specifičan istorijski razvoj, vrlo povoljna đerdapska klima, složena mreža klisura, kanjona i dubokih uvala, ovaj prostor izdvajaju kao jedinstven evropski rezervat tercijarne flore, vegetacije i faune.

Na prostoru Nacionalnog parka opstaje preko 1100 biljnih vrsta i podvrsta. Flora Đerdapa se odlikuje ne samo raznovrsnošću i bogatstvom, nego i izrazitim reliktnim karakterom. Od elemenata drevne flore tu su mečja leska, koprivić, orah, jorgovan, srebrna lipa, maklen, medunac, a posebnu vrednost predstavljaju šumske i žbunaste zajednice.
Raznolikost staništa i zajednica se odrazila i na faunu koja poput flore, nosi obeležje reliktnosti. Na ovom prostoru se mogu sresti jelen, ris, vuk, šakal, suri orao, sova ušara, crna roda kao i mnoštvo drugih vrsta.

Vrlo povoljni uslovi za život bili su razlog stalnog prisustva čoveka o čemu svedoče mnogi arheološki nalazi i kulturno-istorijski spomenici, kao što su naselje Lepenski Vir, arheološki lokaliteti poput Diane, Golubački grad, ostaci Trajanovog puta, Trajanove table, rimskog limesa, raznovrsni kasteli, do očuvanih primera narodne slovenske arhitekture.

Biciklistička ruta Kožica – Kanjon Boljetinske reke

Duga je 18 km i počinje, ako se krećete u pravcu Donjeg Milanovca kod mesta Kožica (raskrsnica R2340), a završava na raskrsnici (R2370) za naselje Boljetin na Đerdapskoj magistrali.

Startuje se na oko 90 m nadmorske visine, a ruta koja vodi kroz bukovu i hrastovu šumu konstatno se penje. Najviša tačka je 510 m na oko 11 km od početka rute, odakle počinje blagi spust.

Lovačka kuća Oreškovica

Objekat kapaciteta 14 ležajeva
Lovačka kuća Oreškovica nalazi se u lovištu „Đerdap“ na 3,6km od magistralnog puta Donji Milanovac – Kladovo, na udaljenosti 7,1km od Donjeg Milanovca. Kuća raspolaže sa četiri trokrevetne i jednom dvokrevetnom sobom, tri spratna kupatila ( dva WC, jedan TWC), dnevnim boravkom sa trpezarijom (LCD TV kablovska televizija) i kuhinjom. Ispred Lovačke kuće je nenatkriveni parking. Objekat nije pokriven internet i signalom mobilne telefonije.

Duž desne obale Dunava od Golubačkog grada do Diane Karataš u dužini od oko 100 kilometara NP Đerdap obuhvata uzani i šumoviti brdsko-planinski pojas širine od dva do osam kilometara koji ide od 50 do 800 metara visine.

Područje parka se nalazi između 44042`- 44024` severne geografske širine i 22033`- 21040` istočne geografske širine. Pristup u NP Đerdap je moguć iz tri pravca: Đerdapskom magistralom iz pravca Beograda, Đerdapskom magistralom iz pravca Kladova i iz pravca Niša, preko Zaječara, Bora i Miloševe kule regionalnim putem.

Nacionalni park Đerdap ima tri primarna ulaza, dva se nalaze na Đerdapskoj magistrali kod Golubačkog grada i Diane Karataš, a jedan na regionalnom putu Porečki most – Klokočevac.

Za posetioce NP Đerdap je otvoren čitave godine. Moguće je obići ga ploveći Dunavom, Đerdapskom magistralom, biciklističkim i pešačkim stazama uz poštovanje Pravilnika o unutrašnjem redu i pravila ponašanja u zaštićenim područjima.

Contact

email
office@npdjerdap.rs
address
Donji Milanovac, Srbija
phone
030 215 0070