JKP Vodovod i kanalizacija Novi Sad

Javno komunalno preduzeće „Vodovod i kanalizacija“

osnovala je Skupština Grada Novog Sada sa ciljem da, kao osnovnu funkciju i delatnost, obavlja poslove proizvodnje i distribucije vode za piće, kao i odvođenja otpadnih voda.

Kolektiv JKP „Vodovod i kanalizacija“ Novi Sad sastoji se od deset sektora u okviru kojih mnogobrojne službe združeno deluju kako bi celokupan sistem funkcionisao i ispunjavao ciljeve poslovanja, a ispunjavamo ih zahvaljujući pre svega:

iskustvu u delatnosti, sakupljenom tokom niza decenija, a koje korisnicima uliva sigurnost u pouzdanost rada preduzeća,
stalnom angažovanju na širenju vodovodne i kanalizacione mreže i svih ostalih aktivnosti neophodnih za obavljanje osnovne delatnosti,
optimalnom angažovanju raspoloživih resursa i potencijala i
stalnom praćenju i primeni modernih saznanja u okvirima delatnosti.
Područje delovanja JKP „Vodovod i kanalizacija“ Novi Sad obuhvata grad Novi Sad i prigradska naselja Sremsku Kamenicu, Sremske Karlovce, Petrovaradin, Popovicu, Paragovo, Ledince (stare i nove), Čardak, Bukovac, Čenej, Kisač, Kać, Kovilj, Rumenku, Budisavu, Stepanovićevo, Futog i Veternik.

VODOVOD
Građani Novog Sada snabdevaju se pijaćom vodom sa tri izvorišta koja eksploatišu podzemne vode, a to su „Ratno ostrvo“, „Petrovaradinska ada“ i „Štrand“. Sirova voda koja dugim cevovodima velikih prečnika dođe sa izvorišta prerađuje se u Fabrici vode na Sunčanom keju. Tehnološki tretman sirove vode do kvaliteta sanitarno ispravne vode za piće, kako propisuje Pravilnik o ispravnosti vode za piće, teče u tri faze koje uključuju aeraciju, filtraciju i dezinfekciju.

U novosadskom distributivnom sistemu postoji ukupno petnaest rezervoara vode za piće različite veličine i namene, a pijaću vodu svakodnevno dobija više od 135.000 domaćinstava u Novom Sadu i okolnim naseljima. U sistem se svake sekunde distribuira oko 1.300 litara vode, a dnevno grad i prigradska naselja troše između 100 i 105 miliona litara vode, sa izuzetkom letnje sezone kada se potrošnja uveća za deset do 15 odsto.

Početkom 2016. godine počeo je rad novih blokova u Fabrici vode „Štrand” što je bila istorijska prekretnica u razvoju komunalnog sistema Novog Sada. Novi tehnološki proces značio je dogradnju već postojeće tehnologije, a ugradnjom filterskih polja sa aktivnim ugljem i ozonizatora, mikrobiološka i fizičko-hemijska ispravnost vode u Novom Sadu podignuta je na najviši mogući nivo.

Proizvodnja kvalitetne pijaće vode i snabdevanje stanovnika ispravnom vodom predstavlja osnov na kojem počiva naše preduzeće. S tim u vezi, brojni statistički podaci eminentnih institucija govore u prilog ispunjavanju visokih standarda u oblasti proizvodnje i distribucije vode i stoga, sa ponosom možemo reći da je novosadska voda jedna od najkvalitetnijih voda za piće u Vojvodini.

Voda za piće iz naše distributivne mreže klasifikovana je kao voda za piće koja može da se koristi svakodnevno, bez posledica po zdravlje ljudi jer nije opterećena visokim koncentracijama minerala. Svi parametri koji se određuju u vodi za piće predviđeni su Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode za piće, koji kao pravni Akt identifikuje parametre i propisuje njihove maksimalno dozvoljene koncentracije (MDK). Voda iz naše Fabrike vode i distributivne mreže svakodnevno se kontroliše i svi parametri su u skladu sa MDK vrednostima. Tvrdoća novosadske vode je oko 15 dH (nemački stepen tvrdoće) i okarakterisana je kao srednje tvrda.

KANALIZACIJA
Današnji kanalizacioni sistem teritorije Novog Sada čine kanalizacioni sistem grada Novog Sada, kao i sistemi kanalizacije upotrebljenih voda prigradskih naselja, predstavlja zajednički – opšti sistem kanalisanja koji jedinstvenim sistemom istovremeno odvodi upotrebljene otpadne vode domaćinstava i industrije, kao i atmosferske padavine. Trenutno je kanalizacionom mrežom pokriveno gotovo 95 odsto teritorije grada, dok njena dužina iznosi oko 1.200 km. Novosadska kanalizacija broji više od 100 crpnih stanica u koje je ugrađeno više od 150 pumpi koje su u svakom trenutku operativne. Trenutno, mala postrojenja za preradu otpadnih voda postoje u Kovilju, Rumenki i Stepanovićevu, a Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije sprema projektnu dokumentaciju za Čenej i Begeč čija se izgradnja očekuje u budućnosti.

Nova glavna crpna stanica (NGC1), koja je izgrađena kod Kvantaške pijace, krenula je sa radom 2020. godine. Ova važna investicija je samo jedan od koraka ka rešavanju višedecenijskog problema Novog Sada s otpadnim vodama, odnosno izgradnji Centralnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (CPPOV). NGC1 projektovana je i izgrađena u skladu sa evropskim normama, te je objekat potpuno izolovan, a vazdušni filteri s aktivnim ugljem su potpuno eliminisali neprijatne mirise. Ukoliko ne bude nepredviđenih okolnosti, može se očekivati da Novi Sad dobije Centralni prečistač 2026. ili 2027. godine.

Izgradnja centralnog prečistača veoma je dug proces, prvenstveno zbog obimne dokumentacije, međutim, ukoliko se izuzmu povremeni incidenti, otpadne vode koje se trenutno ispuštaju u Dunav zadovoljavaju propise što potvrđuju i u Institutu za javno zdravlje Vojvodine.

+ domaćinstava
0
km dugačka kanalizaciona mreža
0
litara se distribuira svake sekunde
0

Kontrolno telo

Direkcija za mere i dragocene metale ovlastila je Kontrolno telo u JKP „Vodovod i kanalizacija“ Novi Sad za overavanje vodomera za hladnu vodu i time naše preduzeće garantuje ispravnost vodomera. Sve usluge se obavljaju u akreditovanoj laboratoriji  na lokaciji Sunčani kej 41, Novi Sad. Laboratorija za kontrolisanje vodomera obavlja poslove overavanja vodomera, kako za interne potrebe, tako i za treća lica. Kompetentnost laboratorije potvrđena je akreditacijom, od strane Akreditacionog tela Srbije, u skladu sa zahtevima standarda SRPS ISO/IEC 17020. Delatnost i uslovi za obavljanje poslova overavanja utvrđeni su zakonskim propisima i internim dokumentima.

Ukoliko potrošač želi kompletnu uslugu zamene vodomera, što podrazumeva demontažu postojećeg i montažu novog servisiranog, kontrolisanog i overenog vodomera, uplatu može izvršiti na blagajnama Preduzeća (Sportsko-poslovnom centru Vojvodina SPENS).

Overavanje vodomera na svakih pet godina je zakonska obaveza.

JKP ViKNS obavlja:

  • servisiranje i overavanje (pregled i žigosanje) vodomera sa mreže JKP „ViK“
  • servisiranje i overavanje (pregled i žigosanje),  vodomera  po zahtevu trećih lica, uz naknadu propisanu u Cenovniku usluga JKP „ViK“.
    kontakt tel. 021-4887-513
  • overavanje (pregled i žigosanje ) vodomera po zahtevu trećih lica, uz naknadu propisanu u Cenovniku usluga JKP „ViK“.
    kontakt tel. 021-4887-554
  • usluge vanrednog pregleda vodomera od strane Direkcije za mere i dragocene metale po zahtevu korisnika koji sumnja u ispravnost vodomera,

Korisnički  servis  JKP „ViK  u Sportsko-poslovnom centru Vojvodina (SPENS)

kontakt tel. 021-4883-366

021-4883-364

Contact

email
kabinetdirektora@vikns.rs
address
Masarikova 17, 21101 Novi Sad
phone
+381 21 488 3333