Lječilište "Reumal" Fojnica je savremeno opremljena specijalizirana ustanova za rehabilitaciju, rekreaciju, aktivni odmor i programirane sportske aktivnosti.
Zahvaljujući čudesnoj djelotvornosti radioaktivne termalne vode, sofisticiranoj medicinskoj opremi, kadrovskoj osposobljenosti i dugogodišnjem iskustvu – ovdje se već decenijama postižu rezultati vrijedni svake pažnje, a posebno u oblastima rehabilitacije osteomuskulatornog aparata, kardiorehabilitacije, dječije habilitacije i rehabilitacije, te rehabilitacije sportista i sportskih povreda.
Smještena na sjeveroistočnim padinama fojničkih brda, ona sa gradom, te novosagrađenim turističkim kompleksom Aqureumal, čini jedinstvenu ambijentalno – urbanističku cjelinu, samo prividno podijeljenu rijekom Dragačom. Ovo je savršeno mjesto za liječenje, odmor i rekreaciju u kome se svakodnevna napetost i stres otapaju u zelenilu prirode, šumoru voda i ljepoti pejzaža. Priroda Fojnice krijepi tijelo i razgaljuje dušu, a osoblje Lječilišta Reumal, svojom srdačnošću stvara ugođaj, da se tu čovjek, zaista, osjeća „kao kod kuće“.
Lječilište Reumal sa objektima Nove bolnice i Reumala, prostire se na površini od 60.000 m2 a korisni zatvoreni prostor iznosi 21.000 m2.
Ukupni smještajni kapaciteti 540 kreveta:
Reumal 410 kreveta
Nova bolnica 130 kreveta
Ugostiteljski sadržaji:
Reumal: restoran a la carte, pansionski restoran, aperitiv, restoran – picerija Kamin sa ljetnom baštom.
Nova bolnica: pansionski restoran, kamin sala i ljetna terasa
Lječilište Reumal danas prosječno zapošljava 250 radnika različitih zanimanja od čega samo u medicinskom sektoru, kao nosećem; 10 stalno zaposlenih ljekara (fizijatri, internisti, neuropsihijatri), više spoljnih saradnika (kardiolog, urolog, ortoped, mikrobiolog, radiolog), 50 fizioterapeuta, 23 medicinska tehničara, te ostalo osoblje u drugim sektorima kao što su kuhari, konobari, ekonomisti, pravnici, inženjeri itd.
Ima nešto neobično, neobjašnjivo u ljudima ovoga kraja, u intimnosti ugođaja koji daju stari bosanski gradovi kao što je Fojnica, u zraku zasićenom kiseonikom kojeg izlučuju stoljetne šume, i posebno u vodi: vodi kao atrakciji (Prokoško jezero, slapovi Kozice); vodi kao piću (izvori Požarne, Tocila, Jezernice); vodi kao lijeku (radioaktivna termalna voda izvorišta Banja).
Prostor općine Fojnica omeđuju visoki vrhovi Vranice i Bitovinje na jugozapadu i Lašvansko- lepenička dolina na sjeveroistoku. Geološki posmatrano, po vremenu nastajanja, ovo područje predstavlja ostrvo u okruženju kasnije nastalih mlađih planinskih masiva. Ta davna pomjeranja zemljine kore, stvorila su bolesnima dragocjen, turistima neobičan i privrednicima interesantan prostor, koji karakterišu ljekoviti termalni izvori, obilje voda, šume i rijetki minerali. Međutim sudbinska povezanost Fojnice, u dugom vremensko periodu, sa rudarstvom, u startu je utjecala na zapostavljenost ili nemogućnost da se na relativno malom prostoru uporedo razvijaju ili promovišu dvije djelatnosti koje se ponekad čak isključuju; zdravstveno – turistička i rudarska. Istina, za vrijednost ovog prirodnog fenomena znalo je domaće stanovništvo kao i svi oni koji su za život zarađivali u fojničkim rudokopima. Termalna voda korištena je za liječenje, po tradiciji ili navici, rijetko razmišljajući da bi ona vremenom mogla postati kompenzacija za sve siromašniju zlatnu žicu. Vjerovatno da su ambijentalni uslovi sredine i njena opredijeljenost ka rudarstvu i zanatstvu utjecali da, sve do početka dvadesetog vijeka, ne dođe do intenzivnijeg investiranja u ovu oblast.
Primjenjujući standardnu klasifikaciju a na osnovu svih urađenih analiza, može se zaključiti da fojnička termalna voda pripada slabo mineralnim vodama hidrokarbonatno – sulfatno – kalcijsko – natrijskog tipa, da je po gasonosti – azotna, po radioaktivnosti – radonska, te temperaturi – hipotermalna. Isto tako vrijedno je istaći da se u njoj nalaze rijetki mikroelementi kao što su litijum, stroncijum i rubidijum koji su u balneološkom pogledu veoma značajni za kompleksno djelovanje vode na ljudsko zdravlje.