Borovo je geografski smešteno na desnoj obali reke Dunav u Vukovarsko sremskoj županiji: prvi put Borovo se spominje davne 1231 godine kao posed Vukovarskog grada. Borovo je do najezde Turaka pripadalo različitim vukovarskim veleposednicima. Staro selo po položaju je bilo nešto severnije od današnjeg gde je izgrađen Dominikanski samostan, a na visokoj dunavskoj obali Gorjani su sazidali tvrđavu. Današnja Opština obuhvata površinu od 28 km2, a naseljena je sa 3.555 stanovnika. Većina stanovništva je usmerena na razvoj poljoprivrede i stočarstva, što je rezultiralo udruživanjem privatnih proizvođača u PZ “Brestove međe”, a manjim delom na malu privredu i obrtništvo.
22 maja 1997. godine Borovo po IV puta u svojoj istoriji stiče status Opštine te se od tada taj datum obeležava kao Dan Opštine. U okviru pozitivnih Zakonskih propisa otpočinje organizovanje lokalne samouprave te formiranje ustanova, udruženja i društava od opšte društvenog značaja.
Komunalna infrastruktura je u proteklom periodu u velikoj meri izgrađena u Borovu. Borovo danas ima moderan dečji vrtić, Osnovnu školu, zdravstvenu ambulantu i apoteku, poštu te objekte namenjene za kulturne i sportske aktivnosti.
Od 1991. godine stanovništvo je orjentisano na poljoprivrednu proizvodnju i postupni razvoj malog preduzetništva.
Posebno treba naglasiti postojanje i kontinuirano delovanje lokalne radio stanice Radio Borovo koja informativno pokriva područje Opštine Borovo i šire.
Borovo je poznato po brojnim sportskim i društvenim manifestacijama kao što su “Dani Borova”, “Međunarodna smotra folklora”, “Tradicionalni turnir u malom fudbalu”, “Borovska fišijada” i sl.
STRUKTURA STANOVNIŠTVA
U Općini Borovo prema poslednjem popisu stanovništva iz 2021 god. živi 3.555 stanovnika.
PRIVREDA
U vremenskom periodu od 1991. godine pa do danas značajno se izmenio osnov privređivanja kako na području Opštine Borovo tako i na području cele Vukovarsko sremske županije. Budući da je stanovništvo osnovne izvore prihoda ostvarivalo ličnim radom u različitim granama privrede (kombinat “Borovo”, “Vuteks” Vukovar, VUPIK Vukovar i dr.), po okončanju ratnih događaja na ovim prostorima dolazi do nužne orjentisanosti na poljoprivrednu proizvodnju. Manji deo stanovništva usmeren je na malu privredu i obrtništvo.
Zemljoradnja i stočarska proizvodnja mahom se odvija na privatnim posedima čiji su vlasnici udruženi u Poljoprivrednu zadrugu “Brestove međe”, a temeljem članstva ostvaruju značajne mere poticaja kao i afirmaciju svojih proizvoda.
Opština kao jedinica lokalne samouprave, osiguranjem sredstva za kreditiranje male privrede i obrtništva, nastoji poticajima delovati kako na unapređenje proizvodnje tako i na umanjenje posledica nezaposlenosti.
Geoprometni položaj
Opština Borovo nalazi se na istoku Republike Hrvatske, a teritorijalno pripada Vukovarsko sremskoj županiji, udaljenost od Vukovara 7 km, Vinkovaca 20 km, Iloka 45 km i Županje 50 km. Smeštena je na desnoj obali Dunava, pogranicnom pojasu sa Republikom Srbijom, cestovnim pravcem od graničnog prelaza Erdut-Bogojevo udaljena cca 25 km.
Znacaj državne ceste Osijek-Vukovar-Erdut osigurava povezanost mesta sa svim delovima županije.
Katastarska Opština Borovo obuhvata prostor ukupne povrsine 28,17 km2, od toga 30% stambeni prostor, a 70% ostalo.
Mesto ima kvalitetne prirodne resurse, a sve je to pogodovalo ratarsko-stočarskoj proizvodnji, razvoju male privrede i trgovine.
Pravni subjekti
Projekt centar
EKO-DUNAV d.o.o. za komunalno gospodarstvo
DV Zlatokosa
Vijeće sprske nacionalne manjine
RADIO BOROVO
Fudbalski klub “Sloga” Borovo
PZ BRESTOVE MEĐE
Šah klub “Sloga” Borovo
Sportsko ribolovno društvo “Sloga” Borovo
Lovačko društvo “Borovo”
Kulturno umetničko društvo “Branislav Nušić”
Srpsko kulturno društvo “Prosvjeta” – Pododbor Borovo
Zavičajno udruženje Srba Ozrena i Posavine
DVD BOROVO
Udruženje penzionera “Borovo” Borovo
Udruženje antifašističkih boraca NOR-a i antifašista
Udruženje “Plavi Dunav” Borovo
Udruženje pčelara “Milena” Borovo