Općina Brinje

Brinje je naselje u sjeverozapadnom dijelu Like te općina u Ličko-senjskoj županiji, smještena u Brinjskom krškom polju u sjeverozapadnom dijelu Gackog polja u brinjskoj zavali, na trasi Jozefinske ceste te uz današnju autocestu Zagreb – Split i na križištu državne ceste Duga Resa – Josipdol – Žuta Lokva –Senj ( stara Jozefinska cesta).

Brinje je sjedište općine koja se prostire između obronaka Velike Kapele i Velebita.

Područje Brinjskog kraja zemljopisno se naslanja na Primorje, ali bez obzira na to klima je izrazito kontinentalna te je zbog temperaturnih inverzija ovo jedan od najhladnijih krajeva u Hrvatskoj, gdje su ljeta kratka i sušna, a zime duge i snježne. Domaće stanovništvo sačuvalo je svoj izvorni čakavski izričaj, a većinski stanovnici su Hrvati.

Dijelovi naselja Brinja su zaseoci Blažani, Hobari, Jelići (do 1900. Jelić – Selo), Krznarići-Gerići (do 1900. ime je Krznarić – Selo), Lokmeri, Perkovići Brinjski, Radotići i Rajkovići.

Znamenitosti

Župnu crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije sagradio je oko 1700. godine na ostacima starije samostanske crkve sv. Marije iz 1476., poznati branitelj i osloboditelj Like od Osmanlija pop Marko Mesić, rođeni Brinjak. Crkva je jednobrodna prostrana građevina s poligonalnim svetištem na čije pročelje je naslonjen zvonik. U crkvi se nalazi nadgrobna ploča Matije Čubranića iz 1511. U crkvi se danas čuva ulomak jedne kamene ploče s početka 16. st. s glagoljskim natpisom.

Kapela sv. Fabijana i Sebastijana je zaštićeni spomenik kulture nulte kategorije i jedan od najstarijih sakralnih objekata na području općine Brinje. Stilske karakteristike ovog zdanja govore da se radi o kasnoromaničkoj sakralnoj građevini koja je nastala u 14. stoljeću. Smještena je u užoj urbanoj jezgri uz državnu cestu D-23 Duga Resa – Senj. Ima posebne vrijednosti i svoju karakterističnost. Radi se o jednobrodnoj građevini sa zaobljenim svetištem i zvonikom na preslicu iznad pročelja zatvorenog trijema. Na kapeli sv. Fabijana i Sebastijana traju završni restauratorski radovi kako bi bila stavljena u funkciju.

Crkva sv. Vida potječe iz 14. stoljeća i jedna je od najstarijih sakralnih građevina u Brinju. Nalazi se nedaleko od centra Brinja u podnožju brda Humca. Danas je to grobna kapela koja je u povremenoj funkciji. Radi se o gotičkoj građevini sa svetištem šiljastog oblika i sa zvonikom uz glavno pročelje. Na pročelju su u kamenu uklesana dva grba, slijeva je staro znamenje knezova Frankopana, a zdesna je grb knezova Divinskih. Na pročelnom zidu tornja ugrađena je kamena medvjeđa glava sa prednjim nogama. Zvonik nepravilnog tlocrta je najsačuvaniji dio srednjovjekovne crkve. Danas župe Brinjskog kraja pripadaju Otočkom dekanatu Gospićko-senjske biskupije.

Kulturno povijesni spomenici

Sokolac, spomenik nulte kategorije i jedan od najljepših spomenika srednjovjekovlja, u povijesnim izvorima se prvi put spominje u 14. stoljeću. Brinje je, na prostoru Like, uz Modruš, bilo najvažnije sjedište knezova Krčkih, u kojem su oni ugostili brojne europske značajne ličnosti poput kralja Žigmunda 1412., danskog kralja Ericha VII 1424. i drugih. Zbog nadolazeće turske opasnosti, Frankopani su u 16. stoljeću ustupili Brinje kralju koji u njega smješta stalnu vojnu posadu. Iako je Brinje nekoliko puta ugrozila turska vojska, ono nikad nije bilo osvojeno.

Osim starog grada Sokolca od profanih kulturno-povijesnih spomenika ističu se i mnoge obiteljske kuće izgrađene kamenom i drvom te pokrivene šindrom koje su danas zaštićene kao poseban oblik tradicijske arhitekture ovih krajeva. Sačuvana je kuća obitelji Vuković i kuća Cvrčak iz 1864. u Jezeranima, te kuća Bosnić u Brinju.

Na Jozefinskoj cesti, u samom središtu Brinja, nalazi se kameni most preko potoka Gate-Jaruge koji je star preko 200 godina. Most je izgrađen 1801. godine i djelo je vrijednih ruku brinjskih i primorskih graditelja i kamenorezaca. Na mostu se nalazi sunčeva ura koja je za rekonstrukcije dobila kamenu kuglu.

U Brinju se nalazi i brončani spomenik brinjskom mineru, djelo akademskog kipara Koste Angelija Radovanija. Brinjski su mineri poznati kao graditelji mnogih cesta i tunela diljem Europe, minama su probijali tunele od Ognjene zemlje do Sibira te su po tome čuveni diljem svijeta.

Na ulazu u župnu crkvu nalazi se poprsje slavnog popa Marka Mesića, osloboditelja Like od Osmanlija, koji je rodom iz Brinja.

 

Turistička zajednica Općine Brinje


Frankopanska 33, 53260 Brinje
Tel: +385 (0)53 700 407
Mob: +385 99 283 4740
E-mail: info@tzo-brinje.hr

Poduzetnička zona Brinje – Križpolje

PODACI O ZONI
Lokacija zone: Križpolje
Veličina zone (m2): 283.222
Dostupno zemljište (m2): 283.222
SPECIFIKACIJA PARCELE U ZONI
Dimenzije zone (širina/dužina) (m): 220 x 1250
Opis terena: ravan
Koeficijent izgradnje: 0,6
Koeficijent iskoristivosti: 0,8
PROMETNA POVEZANOST I UDALJENOST
Cesta: Državna cesta D23 prolazi uz zonu Autocesta (km):
Izlaz Brinje – Križpolje 1 km od zone
Željeznički kolosijek (km): 25 (Ogulin)
Morska luka (km): 100 (Rijeka)
Zračna luka (km): 100 (Zagreb i Rijeka/Krk)


Zašto investirati u našoj poduzetničkoj zoni?
Cijela zona je smještena na jednoj parceli što pruža odličnu mogućnost za realizaciju većih investicija
Mogućnost određivanja veličine parcele za manje investicije
Povoljna cijena građevinskog zemljišta
Dobra prometna povezanost
Niske cijene komunalnog doprinosa i komunalne naknade
Pomoć lokalne vlasti kod realizacije investicije
INFORMACIJE
OPĆINA BRINJE
Frankopanska 33, 53260 Brinje
Tel. +385 53 701 260
Fax. +385 53 701 210
E-mail. ured-nacelnika@brinje.hr

Contact

email
ured-nacelnika@brinje.hr
address
Frankopanska 35 53260 Brinje
phone
053 701-260