Općinsko središte (i naselje) Gundinci smješteno je na krajnjem istoku Brodsko-posavske županije, uz županijsku cestu Donji Andrijevci-Divoševci-Velika Kopanica-Gundinci-Babina Greda. Od županijskog središta udaljeno je 42 km. U mjestu živi 2018 stanovnika u 628 domaćnstava, na površini od 58 četvornih km. Dan općine je 21. rujna, na blagdan Sv. Mateja, zaštitnika župe. U općini je registrirano 13 tvrtki i 11 obrtnika. Načelnik općine je Ilija Markotić.
Općina Gundinci: Prema Zakonu o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj ( NN RH br. 90/92), ustrojena je Općina Gundinci sa sjedištem u istoimenom mjestu, a u okviru Brodsko-posavske županije. U sastavu Općine Gundinci nalazi se samo jedno istoimeno naselje Gundinci.
Općina Gundinci locirana je u krajnjem istočnom djelu Brodsko-posavske županije. Općina Gundinci graniči unutar Brodsko-posavske županije s dvije jedinice lokalne samouprave i to: Općina Velika Kopanica na zapadu i Općina Sikirevci na jugu. Sjeverna i istočna granica Općine Gundinci ujedno je i županijska granica prema Osječko-baranjskoj županiji i Vukovarsko-srijemskoj županiji.
Položaj Gundinaca u odnosu na Brodsko-posavsku županiju
Općina Gundinci zauzima površinu od 59,68 km2 ili 5968 ha. Prema popisu stanovništva iz 2001. godine Općina Gundinci ima 2294 stanovnika što čini gustoću od 38,44 stanovnika/km2. Čitavo područje Općine Gundinci je nizinsko, a ujedno nalazi se na najnižoj nadmorskoj visini u čitavoj županiji (nadmorska visina cca. 85-90 m).
Osnovni podaci o teritoriju Općine Gundinci
Ukupno općinskih granica 52,56 km.
O nastanku današnjeg imena Gundinaca postoje dvije legende. Prema prvoj, još dok nije bilo sagrađenog nasipa, Sava se često razlijevala gundinačkim krajem i plavila selo. Prilikom povlačenja vode ostajale su mnoge mlake odnosno bare. Jednu baru narod je nazvao »Gunjica«, vjerojatno zbog toga što su pokraj nje rasle divlje dunje, odnosno gunje, kako kažu mještani. Od te bare (mlake] »Gunjica« selo je dobilo ime Gunjica, Gunjice i naposljetku Gundinci. Bilo je, kažu, prijedloga da se selo zove Gunja, ali pošto je nedaleko (u županjskoj Posavini) već bilo mjesto tog imena, dobilo je sadašnji naziv. Druga legenda kaže da je selo zapravo dobilo me po kukcu koji se zove gundelj. U gustim hrastovim šumama koje su okruživale selo bilo je mnogo toga kukca, pa i ta priča nije bez osnova. Prvi pisani trag o postojanju mjesta, prema karti naselja Slavonije datira oko 1500. godine. Za Turaka Gundinci su potpadali pod staru župu u Rastiću. Nakon ustrojavanja Vojne krajine činili su zajedno s Babinom Gredom Šestu kompaniju sa s edištem najprije u Gundincima i kasnije u Babinoj Gredi.Ukidanjem Vojne krajine Gundinci su dobili status općine kao samostalne upravne jedinice. U izvorniku još su zapisani kao Kundinczi (1698.], 6L:idinczi (1730.) i pod sadašnjim imenom 1760. godine.