NASELJA
VIŠKOVCI
Viškovci su naselje koje se smjestilo u istoimenoj općini kao sjedište Općine Viškovci. Prema zadnjem popisu stanovništva iz 2021. godine, samo naselje Viškovci broji 920 stanovnika.
FORKUŠEVCI
Forkuševci su naselje u Općini Viškovci koje broji 355 stanovnika prema zadnjem popisu stanovništva iz 2021. godine.
VUČEVCI
Vučevci su naselje u Općini Viškovci koje broji 221 stanovnika prema zadnjem popisu stanovništva iz 2021.
VJERSKE USTANOVE
ŽUPA SVETOG MATEJA APOSTOLA I EVANĐELISTA
Župa svetog Mateja apostola i evanđelista u Viškovcima osnovana je 1. kolovoza 1966. godine u Viškovcima i u odnosu na mnoge župe u svojoj okolici još je uvijek mlada. Viškovačkoj župi pripadaju i dvije filijale: Forkuševci i Vučevci. Ta dva sela bila su filijalna sela Župe Semeljci, do pripojenja Viškovcima 1966. godine, a Viškovci su odvojeni od Župe Svih svetih u Đakovu. Župni zaštitnik je sveti Matej, apostol i evanđelist, propovjednik Radosne vijesti i mučenik. Dan župnog zaštitnika je 21. rujan. Župna crkva svetog Mateja sagrađena je 1779. godine. Adresa na kojoj se crkva nalazi je Omladinska 1.
Broj telefona: 031/857-003
Viškovački župnici i upravitelji župe:
Petar Petrović (1966.-1973. i 1977.-1979.
Franjo Bodonji (1973.-1974.)
Mato Petrović mlađi (1974.-1977.)
Antun Čečatka (1979.-1985.)
Ivo Tunjić (1985.-2003.)
Stanislav Šota (2003.-2011.)
Zvonimir Martinović (2011.-2018.)
Zoran Vukoja (2018.-2021.)
Ilija Janjić (od 2021. -2023.)
Željko Grigić (2023. – )
Filijalna crkva u Forkuševcima
Filijalna crkva u Forkuševcima posvećena je svetoj Katarini Aleksandrijskoj, a crkva je izgrađena 1840. godine.
Filijalna crkva u Vučevcima
Filijalna crkva u Vučevcima posvećena je svetom Martinu biskupu, a crkva je izgrađena 1890. godine.
OBRAZOVANJE
DJEČJI VRTIĆ MILO DIJETE
OSNOVNA ŠKOLA “IVAN TIŠOV” VIŠKOVCI
Povijest škole
Viškovačka škola utemeljena je godine 1855. od tadašnje općinske vlasti, nastava se počela održavati redovito, a provodio ju je jedan učitelj. Prva školska zgrada otvara se 1856. godine ali ne na današnjem školskom području. Tada je to bila stara zgrada prekrivena trskom. Tijekom 1909. godine sagrađena je nova školska zgrada, a stara školska soba adaptirana je za stan učitelja. Godine 1910. sagrađen je i novi školski vrt uz školu. Tijekom idućih godina škola se po potrebi popravljala i uređivala, ali je uvijek ostajao problem nedovoljnog broja učionica. Broj učenika je svake godine rastao. U kolovozu 1940. počinje gradnja nove školske zgrade s podzemljem, prizemljem i katom. Zbog ratnih zbivanja gradnja traje tri godine. Nastava u novoj školskoj zgradi započela je 1. rujna 1943. godine, u prizemlju je bila hrvatska pučka škola, a na katu njemačka škola. Te godine je u oba odjela hrvatske pučke škole bilo upisano 114 đaka. U toj zgradi se do ljeta 2004. godine, bez nekih većih popravaka i ulaganja, odvijala nastava. U razdoblju od 7. srpnja 2004. do 27. travnja 2005. godine u realizaciji Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka škola se u potpunosti obnavlja i oprema. U školskoj godini 1962./63. škola dobiva naziv «Luka Botić» po hrvatskom pjesniku i borcu za napredne ideje. Škola mijenja ime 2022. godine u Osnova Škola “Ivan Tišov”, po hrvatskom slikaru koji je rođendan u Viškovcima 1870. godine. Jedan je od mladih hrvatskih umjetnika koji se nakon školovanja u inozemstvu, vraćaju u Hrvatsku i pod vodstvom Vlahe Bukovca stvaraju temelje hrvatske moderne umjetnosti
Ravnatelj: Ante Lagator, 031/857-022 (tel./fax.)
Tajnik: Mario Jurić, 031/857-320
e-mail: skola@os-itisova-viskovci.skole.hr
Adresa: Omladinska 4, 31401 Viškovci
Kulturno-umjetnička društva
KUD „IVAN TIŠOV“ VIŠKOVCI
KUD „Ivan Tišov“ Viškovci osnovano je 1993. godine u Viškovcima. Djelatnost društva je očuvanje i prezentiranje izvornog folklora; pjesama, plesova i narodnih običaja. Isto tako njegujemo i pučko crkveno pjevanje koje mlađi naraštaji rado prihvaćaju. Društvo ima i svoju smotru “U Viškove prid žetvu” te dječju smotru “Malo kolo na Utvaju. Društvo djeluje u četiri sekcije: dječja folklorna sekcija, srednja sekcija, odrasla folklorna sekcija i tamburaška sekcija. Društvo je sudjelovalo na brojnim Smotrama folklora i manifestacijama širom Lijepe naše te u inozemstvu. Kroz društvo je prošlo nekoliko stotina aktivnih članova no danas broji tek tridesetak članova.
Kontakt osobe:
Predsjednik: Krešimir Mijakić
Tajnica: Dubravka Marjanović
E-mail: kud.ivan.tisov@gmail.com
KUD SLAVONAC FORKUŠEVCI
Društvo je osnovano 1974.godine. Trenutno broji 30-tak članova. U svom radu njeguju izvornu pjesmu i ples. Za to su dobili mnoga priznanja i diplome. Nastupali su diljem Republike Hrvatske. Nastupali su na Vinkovačkim jesenima, na Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu, u Metkoviću, Dubrovniku, Rijeci, Valpovu, Donjem Miholjcu, Pitomači i mnogim drugim mjestima. Sudjelovali su na smotrama pučkog crkvenog pjevanja u Zagrebu u Zagrebačkoj katedrali i u crkvi svete Katarine, u Topolju, Semeljcima, Viškovcima i Đakovu. Snimili su tri projekta u organizaciji HRT-a i to starinske običaje: čijalo perja, komušanje kukuruza i žetvu. Snimili su i nekoliko radijskih emisija o svatovskim običajima u Forkuševcima. Nastupali su i gostovali i izvan Republike Hrvatske. Nastupali su na međunarodnoj smotri folklora u Češkoj Republici, na smotri folklora u Bugarskoj pod nazivom “Sofijsko proljeće” te u Makedoniji na smotri pod nazivom“ Ilindenski denovi“. Posjetili su Italiju, tj. Rimini, zatim Bosnu i Hercegovinu i Mađarsku gdje su se također predstavili pjesmama i plesovima našega kraja. Ipak, posebno zadovoljstvo im predstavlja nastup na Đakovačkim vezovima čiji su sudionici više od 40 godina. Sudjelovali su i na otvorenju Đakovačkih vezova prikazujući običaje: čijalo perja i vinčac – svatovski običaj. Organizatori su smotre folklora u selu Forkuševci pod nazivom „Jesen stiže, dunjo moja“. Izvode isključivo izvorne pjesme i plesove Slavonije, đakovačkog kraja.