Opština Aleksandrovac

Од краја прошлог столећа, до Балканских ратова и Првог светског, поред све виталнијег просветног живота града и околине, брже и организованије расте и грана се културни живот. Трговачке и занатлијске забаве, имају карактер културног садржаја и уметничких детаља, а студенти и официри, пореклом из Жупе, доносе и позоришне, књижевне, па чак и филмске сензације. Народне радиности и вештине (ћилимарство, резбарство, клесарство, итд) доживљавају и приватну и друштвену презентацију. Савремена, већ узнапредовала архитектура и грађевинарство улепшавају и витализују град, а престонички „имиџ“ представља здање поп Марка Богдановића, у којој је данас богат археолошки и етнолошки материјал.

ПОТЕНЦИЈАЛИ ЗА РАЗВОЈ ТУРИЗМА У АЛЕКСАНДРОВЦУ

ВИНСКА ИСТОРИЈА

Према историјским и археолошким изворима у Жупи се на трагу вина живи већ више од 3000 година. Жупа заузима значајно место у вековној традицији српског виноградарства и винарства. У писаним документима први пут се помиње још 1196. у Студеничкој повељи, где стоји записано да је жупан Стефан Немања манастиру Студеници даровао виноградарска села у Жупи.

Некада су и три највећа српска манастира Хиландар, Студеница и Жича, кроз читав средњи век имали своје винограде и подруме вина у Жупи. Славни српски кнез Лазар имао је у Жупи своје подруме у пољани Крушевица. Жупа – српска Шампања, како ју је 1904. назвао француски конзул Деко, налази се у котлини између Копаоника, Жељина, Гоча и Јастрепца. Кажу да је клима у Жупи иста као клима у француској области Бордо. Окосницу развоја виноградарства и винарства од шездесетих година 20. века чинили су “Вино Жупа“ из Александровца, основана 1956. уједињењем 9 земљорадничких задруга и “Рубин“ из Крушевца, основан 1955.

Вино је у Жупи вековима било знак моћи, богатства, власти, али и извор опстанка. Пили су га келтски ратници, римски легионари, византијски стратези, српски жупани и цареви, епископи и архиепископи, турски бегови.

ВИНОГРАДАРСТВО И ВИНАРСТВО ДАНАС

Жупа је данас позната по виноградима и вредним виноградарима који проносе славу овог краја јер су географски, климатски и педолошки услови сигурно међу најбољима у Србији за гајење винове лозе. Александровац својим географским положајем господари брежуљцима и отвара поглед на винограде Жупе и пропланке Копаоника. Жупско виногорје се налази у западном делу Србије, у сливу Западне Мораве и њених притока. Виногради у Жупи су распрострањени на око 2.500 ха, од чега је 50 ха подигнуто у задње две године. Александровац и околина гаје тамјанику и прокупац, најстарије аутентичне сорте грожђа у Србији. Прокупац, звани и рскавац је сорта стара око 1000 година, а тамјаника, мускатна сорта пореклом из Француске, која се у Србији гаји преко 500 година Још се гаје и жупски бојадисер, па смедеревка, совињон, семијон, жупљанка, неопланта, шардоне, италијански ризлинг.

Жупа је позната као виноградарски крај у Србији, са благо таласастим брежуљцима чије су јужне и југоисточне експозиције веома погодне за лозу. Типови земљишта који овде преовладавају изузетно су погодни за гајење винове лозе. Обично су то карбонати, чернозем, смоница и огајњача.

Манифестације : “Жупска берба “

Најпознатија привредно туристичка манифестација овог дела Србије сваког септембра почев од 1963.године окупља најбоље жупске винаре и виноградаре у славу почетка бербе грожђа .Сваке године стотине хиљада гостију из земље и иностранства похрли пут жупе да уз богат културно уметнички програм и обиље разноврсне хране ужива у вину са чувене фонтане вина и радује се заједно са гостопримљивим домаћинима новој берби и младом вину .

Фонтана вина која се налази у центру града Александровца јединствена је у свету а из које у дане бербе уместо воде тече црвено жупско вино симбол људског рађања и трајања.

 

Винска улица једна је од атракција Жупске бербе ,дуж које најбољи винари и виноградари овог краја у специфичним етно – објектима, гостима представљају и нуде своја вина, ракије и остале производе .

У дане Жупске бербе незаобилазна је и “пољопривредна излозба “ место које на прави начин представља богатство вредних жупљана које се огледа у обиљу плодова убраних у раскошним недрима Жупе.

Велику пажњу посетилаца у дане Жупске бербе привуче и Музеј винарства и виноградарства чувар вишевековне традиције винарења и виноградарења у Жупи, овај музеј је смештен у старом винском подруму пољопривредне школе у Александровцу.

Установе и предузећа

Ј.П. Дирекција за урбанизам и изградњу Александровац

Адреса: Јаше Петровића 20 37230 Александровац

ЈКСП Александровац

Музеј винарства и виноградарства

Агенција за стратешки развој

Канцеларија за локални економски развој

Канцеларија за локални економски развој општине Александровац

Адреса: Јаше Петровића 42 37230 Александровац

Завичајни музеј Жупе

 

 

Туристичка организација

Contact

email
kabinet@aleksandrovac.rs
address
Jaše Petrovića 26, Aleksandrovac
phone
(037) 3552 275