Opština Blace

ГЕОГРАФСКИ ПОЛОЖАЈ

По површини Блаце је мања копаоничка општина (306 км²), у којој се налази 40 насеља. Смештена је у Топличкој котлини, на источним обронцима Копаоника и југозападним обронцима Јастребца, захватајући северозападни део Топличког басена који је Јанковом клисуром спојен са долином Расине, односно Крушевачким басеном.

Иако има периферан инфраструктурни карактер у односу на главне магистралне коридоре, Блаце чини раскрсницу путева према Косову и Метохији, Копаонику, Крушевцу и Прокупљу, што представља повољан транзитни положај.

Само Блаце смештено је поред реке Блаташнице на око 12 км узводно од њеног улива у Расину. На надморским висинама од 380-430 мнм (средња висина 395 мнм), Блаце лежи на вододелници сливова река Расине и Топлице.

Територија општине Блаце се граничи са севера територијом општине Крушевац, са истока општином Прокупље, са југа Куршумлијом и са запада општином Брус.

ИСТОРИЈА

На основу предања, али пре свега материјалних доказа, може се претпоставити да је овај крај у прошлости имао значајну улогу, а сасвим сигурно богату и бурну историју.

Полазећи у бој на Косово Кнез Лазар морао је проћи кроз Јанкову клисуру, а затим преко подручја Блаца према Куршумлији и Подујеву. Јанкова клисура је и добила име према Сибињанин Јанку, прослављеног и у нашим народним песмама.

Ослобођењем Топлице од Турака (1878) ослобођено је и подручје садашње општине Блаце. У времену од 1880. до 1885. године основана су и настањена сва села која данас постоје у општани Блаце. Многа од њих задржала су имена која су имала и за време Турака (Алабана, Међухана, Шиљомана, Претежана, Драгуша и др.), а нека су насеља добила имена, вероватно, по старим насељима досељеника. Највећи број становника досељен је с Копаоника (подручје општина Брус, Александровац и Куршумлија), из околине Косовске Митровице (Ибарска долина), из Санџака, Сјенице, а делимично из околине данашњег Власинског језера и других крајева Србије.

Блачани су се храбро борили у српско-турском рату 1912. и српско-бугарском рату 1913. тодине. Велики је број војника с овог подручја који су се истакли храброшћу у борбама на Церу и Дрини, и касније одступили кроз Албанију, да би узели учешћа на солунском фронту.

У ратовима за ослобођење Србије (1876-1918) овај крај је дао велики допринос. Понос целе Србије и врховног команданта српске војске, краља Петра I Карађорђевића, био је чувени „Гвоздени пук“ који су чинили младићи из овог краја. „Овај крај био је 1917. године стециште тзв. Топличког устанка, јединог на окупираној територији“. (Андреј Митровић „Устаничка борба у Србији 1916-1918“), којим је руководио легендарни јунак Коста Војиновић и током којег је ослобођено Блаце. Устанак је угушен са врло трагичним последицама по устанике. Читава села су запаљена а око 20.000 становника Топлице (међу њима и велики број с блачког терена) побијено је на најсвирепији начин. И сам Коста Војиновић погинуо је децембра 1917. у Церовачкој реци више села Гргура. На овој реци и сада постоји воденица у којој је Војиновић провео последње часове живота, а у црквеној порти у Гргуру спомен-биста у знак захвалности грађана топличког краја овом неустрашивом борцу.

У ослободилачком рату 1941-1945. године грађани блачке општине узимају видно учешће у борби против окупатора. Крајем 1941. и у првој половини 1942. године неколико стотина нашло их се у Топличком партизанском одреду, у месним десетинама и народноослободилачким одборима, а хиљаде становника пружало помоћ НОП-у.

Блаце с околином коначно је ослобођено 28. августа 1944. године. У НОР-у општина Блаце имала је истакнуте личности: Радош Јовановић-Сеља из Гргура, ратни секретар Окружног комитета КПЈ за Топлицу, Обрад Лазовић-Живко из Блаца, народни херој; Славољуб Вуксановић-Јајко из Блаца, народни херој; Трајко Јовановић-Јосиф из Трбуња, комесар 45 ратне дивизије. С овог подручја су пореклом и: Ратко Вукићевић – шпански борац и Мија Станимировић – народни херој.

Одмах после ослобођења Блаце постаје седиште среза јастребачког. Године 1947. овај срез припојен је топличком, да би се после три године, 1950. поново приступило формирању среза, који се почетком 1955. спаја са срезом прокупачким. Цело подручје бившег јастребачког среза подељено је сада на две општине: Барбатовачку и Блачку, које се септембра 1957. године спајају у једну општину са седиштем у Блацу.

СТАНОВНИШТВО

Према резултатима пописа из 2011. године на територији општине Блаце живи 11.686 становника, од чега у самом Блацу живи 5.261, а у околним селима 6.607. У односу на попис из 2002. године 2.073 становника је мање, а у односу на 1991. годину број становника се смањио за 3.463.

Евидентирано је укупно 1.852 незапослених лица.

Просечна зарада запослених у општини Блаце износи 41.752,00 динара.

Пољопривреда

Блаце припада групи недовољно развијених општина. Пољопривреда је једна од основних привредних грана у којима грађани и предузећа остварују приходе. 65% територије општине је под пољопривредним земљиштем, што је око 18.000 хектара. Умерено континентална клима овог подручја погодује пре свега воћарству. Оно је и доминантна грана пољопривредне производње, поред сточарства кога прати ратарска производња без које је незамисливо интензивно сточарство.

На подручју 40 села рурално становништво углавном остварује приход од продаје пољопривредних производа. Од воћних врста најзаступљенија је шљива, на око 5-6 хиљада хектара. Од сортимената доминира стенлеј (на око 70-80% површине), док остале сорте заузимају 20-30% и то чачанска лепотица, руска џанарика, чачанска рана и др. Родност сорте стенлеј у просеку се креће од 12-20 тона по хектару, док остале сорте имају стабилне приносе око 15 тона по хектару. Поред шљиве на подручју општине распрострањена је вишња на око 500-800 хектара, где је облачинска вишња као аутохтона сорта готово једина.

Јабука заузима нешто преко 300 хектара, претежно старе аутохтоне сорте, подигнуте на дивљој подлози, гајене на екстензиван начин са минималном употребом агротехнике.

Последњих година интензивира се производња јагода. Неколико стотина хектара је под овим воћем, са тенденцијом увећања.

Прерађивачки капацитети у воћарству су још увек мали, у локалним центрима, међу којима треба поменути „Миди органик“ ДОО, Ми-ми“ ДОО, „Макс“ ДОО, „Фруто- Вино Жупа“ ДОО, као и 15ак мањих сушара у индивидуалном сектору, где се преради свега 30-40% воћа.

Сточарство у блачком крају, а пре свега производња млека, има дугу традицију. Развијено је млечно говедарство а у већини села последњих година покрећу се мини-фарме са 5-15 музних грла. Поред индивидуалних произвођача на овом подручју, у селу Драгуша, налази се фарма „Лазар“ са око 1.000 грла, која је најсавременија фарма у овом делу Србије. Просечна производња млека по грлу је око 4.500 литара по лактацији. Остале гране сточарства (узгој оваца, коза, свиња) слабије су развијене.

Прерађивачки капацитети у Блацу, у области прераде млека, добро су развијени. „Мастер милк“ ДОО капацитета 120.000л дневно, где је тренутна искоришћеност тек око 30% и млекара „Лазар“ ДОО, капацитета 80.000л дневно која ради са око 60-70% искоришћености. Производи се углавном пласирају на домаћем тржишту и тржишту региона (Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина).

Ратарство је у највећој мери развијено као пратећа грана сточарства. Површине засејане ратарским културама користе се пре свега за производњу квалитетне сточне хране, како као кабаста тако и за производњу концентроване сточне хране (житарице).

Основни недостатак блачке пољопривреде су недовољни прерађивачки капацитети, у оквиру меснопрерађивачке индустрије, као и складишно-прерађивачки у воћарств.

Образовне установе

ПРЕДШКОЛСКА УСТАНОВА „НАША РАДОСТ“
Предшколство у Блацу датира још од давне 1945. године, када је организовани дечји боравак постојао у селу Велика Драгуша. То је уједно најстарије сеоско предшколско одељење у Србији. У самом Блацу први облици васпитно образовног рада са децом постоје од 1977. године, а Дечји вртић „Наша радост“ званично је почео са радом 21. новембра 1983. године. Данас, после нешто бише од 30 година рада, окупља 186 корисника укључујући и два одељења на терену. Свих ових година то је било и остало место на коме се пуна пажња посвећује најмлађима, развоју њихових вредности, потенцијала и креативности, социјализацији, васпитању и правилном физичком развоју.
Окупља децу узраста од 12 месеци до поласка у школу, распоређену у седам васпитних група и два облика боравка: полудневни и целодневни.
У објекту постоји 8 радних соба са пратећим простором, вишенаменска сала, четири канцеларије, кухиња са потребним простором, вешерница, котларница за парно грејање са простором за складиштење огрева.
Установа користи још три просторије за васпитно образовни рад при основној школи и то у селу Барбатовцу, Пребрези и Међухани.
Адреса: Браће Вуксановић бр. 20
Контакт телефон: 027/371-268.
Мејл адреса: vrticblace@ptt.rs
ОСНОВНА ШКОЛА „СТОЈАН НОВАКОВИЋ“
Најстарији пронађен документ у коме је исказана потреба за школом у Блацу настао је 25. јула 1883. године, пет и по година од ослобађања Топлице од Турака и исто толико од настанка данашњег Блаца. Краљевско-српско министарство просвете и црквених послова упутило је писмо Начелству округа топличког у коме поставља питања и тражи јасан и брз одговор, на коме би се темељило одобрење за оснивање школе у Блацу.
2.12.1883. године Краљевско-српско министарство просвете и црквених послова извештава Начелство округа топличког да ће одобрити отварање школе у Блацу, под условом да блачка општина сагради нову школску зграду по правилима за грађење школа. Седам година од појаве идеје и показане жеље да се у Блацу отвори школа, она почиње са радом. Први учитељ у блачкој школи је постављен 23. септембра 1890. године.
Данас школу у Блацу чине матична школа, на терену две осмогодишње школе у Барбатовцу и Горњој Драгуши и 18 комбинованих одељења у којима наставу похађа укупно 824 ученика. Колектив школе чине 136 радника. Адаптирана је и школска зграда, отворена су одељења у Претрешњи и Криваји, опремљен је рачунарски кабинет, извршена је реконструкција школске зграде у Сувом Долу, Вишеселу и Међухани.
Адреса: Вука Караџића бб
Контакт телефон: 027/371-717
Факс: 027/370-010
Мејл адреса: osblace@gmail.rs

Веб адреса: http://www.osblace.edu.rs/

СРЕДЊА ШКОЛА БЛАЦЕ
Блаце има једну средњу школу која је основана као Гимназија 01.09.1961. године, да би 01.09.1974.г. прерасла у Центар за гимназијско и стручно образовање, а под именом Техничка школа “Младост Блаце” ради од 01.09.1990. године. Од првог септембра 2003. добија име Средња школа Блаце. Постојећа структура школе са четири подручја рада (Гимназија, Туризам и угоститељство и Пољопривреда) у великој мери задовољава интересе и потребе ученика и грађана.
Средња школа у Блацу, обично прихвата око две трећине ученика осмог разреда основне школе у Блацу.
Нажалост, број ученика у школи се смањује. Тренутно, Средњу школу похађа око _ ученика.
Адреса: Краља Петра I бр. 68
Тел/факс: 027/371-533, 371-315
Мејл адреса: tcmladost@ptt.rs, sskolablace@gmail.com

ВИСОКА ПОСЛОВНА ШКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА
Виша пословна школа, која је имала седиште у Косову Пољу и која броји скоро 6.000 студената, трајно је остала у Блацу.
Школи је општина Блаце уступила на коришћење зграду укупне површине 3.000м². Школа располаже радним простором који се састоји из: 9 учионица, 2 амфитеатра, 4 рачунарска кабинета опремљени рачунарском опремом, која се константно осавремењује и која је повезана у рачунарску мрежу. Школа је добила акредитацију, чиме је Виша школа прерасла у Високу пословну школу струковних студија.
Студијски програми Основних струковних студија су: Рачунарство и информатика, Финансије и рачуноводство, Порези и царина, Менаџмент и интернационална бизнис администрација и Туризам.
Што се тиче Специјалистичких струковних студија студенти се опредељују за један од следећих студијских програма: Администрирање рачунарских мрежа, Корпоративно управљање, Фискална политика или Пословно управљање.
Кадрови које образује Висока пословна школа Блаце биће неминовно заступљени у свим привредним гранама. Поред плана и програма Школе који је прилагођен модерним стремљењима привреде и њена техничка и стручна опремљеност су гаранција да ће, озбиљним радом, након завршетка Школе свршени студенти успешно обављати послове за које су стекли диплому.
Висока пословна школа прати развој IT (Information Tehnology) и има низ пројеката из ове области. Један од пројеката је Cisco Networking академија, програм који се бави дизајном, изградњом и одржавањем рачунарских мрежа. Путем курса, студенти се припремају за добијање индустријских сертификата попут Cisco Certified Network Associate (CCNA), Cisco Certified Network Professional (CCNP) и Network+. Програм комбинује предавања и online учење са практичним лабораторијским вежбама на којима студенти примењују стечено знање радећи на правим мрежама. Свршени полазници академије добијају звање којим могу доћи до светски признатог сертификата компаније Cisco Systems, Inc.
Адреса: Краља Петра I 70
Контакт телефон: 027/371-377, 371-756
Факс: 027/373-849
Мејл адреса: info@vpskp.edu.rs
Веб адреса: http://www.vpskp.edu.rs

Култура

КУЛТУРНИ ЦЕНТАР “ДРАИНАЦ”

Носилац културних и уметничких манифестација у општини Блаце је Културни центар “Драинац”, чији је оснивач Скупштина општине Блаце.

Као установа културе, основан је 1961. године, одлуком Скупштине општине Блаце и добио име “Раде Драинац”. До тада су као самосталне институције постојале: библиотека, биоскоп “Јастребац” и аматерско културно уметничко друштво. Оснивањем Дома културе обједињен је рад свих ових до тада самосталних институција.

године Дом културе преноси своје активности у новоизграђени објекат и под новим именом: Дом културе др Радивој Увалић – Бата. Ова монументална грађевина званично је отворена за рад 5.децембра 1981 године.
године Установа добија ново име које и данас носи: Културни центар “Драинац”.

Културни центар је установа која је регистрована за обављање следећих делатности:

  • остало образовање
  • издавање часописа и периодично издавање
  • остала издавачка делатност
  • трговина на мало књигама у специјализованим продавницама
  • медијско представљање
  • спортско и рекреативно образовање
  • уметничко образовање
  • издавање књига
  • помоћне образовне делатности
  • делатност приказивања кинематографских дела
  • стваралачке, уметничке и забавне делатности
  • извођачке делатности
  • друге уметничке делатности у оквиру извођачке уметности
  • уметничко стваралаштво
  • остале забавне делатности
  • делатност музеја, галерија и збирки
  • остало штампање
  • трговина на мало музичким и видео записима у специјализованим продавницама
  • изнајмљивање властитих или изнајмљених некретнина и управљање њима.

Културне и уметничке манифестације које задњих година центар организује јесу:

  • промоције књига
  • књижевне вечери
  • салони књиге
  • ликовне изложбе
  • позоришне представе
  • филмска уметност
  • ликовна колонија
  • међународни Ускршњи фестивал фолклора идр.

Треба нагласити да осим активности које спроводи у оквиру самосталне организације, К.Ц.”Драинац” као установа учествује и у организацији манифестација од регионалног и републичког значаја, као што су:

  • Драинчеви сусрети песника и књижевника
  • „Дани шљиве“ Блаце
  • Републичка смотра рецитатора ученика основних и средњих школа
  • Обележавање значајних датума и јубилеја
  • Фестивал дечјег стваралаштва
  • Фестивал образовања одраслих итд.

Културни центар поседује веома значајан инфраструктурни објекат на коме би му позавидели и већи градови Србије.

У склопу Културног центра је мултифункционална (биоскопска, позоришна) сала са око 500 седишта, са партером, балконом и пространом бином.

Као кровна институција културе Културни центар „Драинац“ има важну улогу у мењању духа мале Блачке вароши.

Контакт:

Краља Петра I бр 70.
18420, Блаце
+381 27 371 709

www.kcdrainac.com
k.c.drainac@gmail.com

Манифестације

Традиционална манифестација спортско туристичког карактера „Џипијада“ – Јастреб(л)ачки сусрети тимова теренаца, у организацији Спортско туристичко трговинског центра „Нирвана“ и Општине Блаце. Ова манифестација која није такмичарског карактера, већ настала у циљу забаве и рекреације, привуче велики број ентузијаста, љубитеља теренских аутомобила из Топличког и Расинског краја који на обронцима Јастрепца желе да опробају вештину и издржљивост. Колона аутомобила пролази кроз врлети планине Јастребац, не марећи за лош терен, снег, кишу и блато, помажући једни другима у превазилажењу и невероватних препрека које је пред њих природа поставила на унапред одређеној рути. Тридесетак посада прође тога дана и до стотинак километара по брдско-планинским стазама уз обавезан одмор и дружење.

Ликовна колонија “Блаце” први пут организована је 2005. године и има статус сталног културног дешавања на нивоу Општине Блаце. Из године у годину окупља уметнике различитог сензибилитета и орјентације тако да добија на квалитету и значају. Сваки сазив колоније окупља како академске сликаре тако и сликаре аматере и госте. Несумњив је значај колоније за културни развој и напредак Општине Блаце како кроз стварање фонда слика, сарадњу уметника и размену искустава тако и у погледу едукације грађана кроз присуство у раду уметника. Организатори Ликовне колоније “Блаце” су Општина Блаце и Културни центар “Драинац”.

Хајка на вука
Сваке године, последње суботе јануара месеца, Ловачко удружење „Блаце“ организује „Хајку на вука“, у којој учешће узме близу 800 ловаца из свих крајева Србије, али и из иностранства. У потезу Јаворац, у подножју Копаоника, налази се ловиште Драгомировац, у коме ловци крећу у потрагу за вуком, а лове се овде и лисице, дивље свиње, зечеви, фазани, пољске јаребице…

Дани шљиве
Најзначајнија манифестација, не само општине Блаце, већ и овог дела Србије, свакако су „Дани шљиве“. Оснивање овог фестивала иницирано је тежњама произвођача шљиве да ово племенито воће, произведено на простору наше, еколошки здраве средине, добије заслужено место у понуди пољопривредних производа Србије. Обзиром да је на територији општине Блаце засађено преко два милиона стабала шљиве, на више од пет хиљада хектара површине, са просечним годишњим родом од 5.000 вагона, то целу општину сврстава у водећег произвођача шљиве у Србији. У част овом воћу, последњи дани августа резервисани су за промоцију општине, шљиве и производа од шљиве, кроз многобројне привредне, научне, културно-забавне, изложбене и друге садржаје.

Рукометни ТВ турнир

Посебан значај у популаризацији и промоцији спортских и туристичких потенцијала општине Блаце, има традиционални Међународни рукометни ТВ турнир. У организацији СТТЦ “Нирвана”, РК “Јастребац” и Општине Блаце, одржава се сваке године, у августу месецу. У модерној спортској хали, са 600 места за седење, окупи се велики број љубитеља рукомета, квалитетних екипа и угледних гостију. Учесници турнира, током претходних година, биле су све значајне домаће екипе, али често и шампиони Немачке, Мађарске, Швајцарске, Италије, Грчке, Словеније, Румуније, Македоније, Црне Горе…
Сем хале, Блаце располаже отвореним, уређеним и осветљеним теренима за мали фудбал и рукомет, мини пич тереном, комплексом тениских терена, теретаном…па је Блаце често избор спортских екипа за припреме у свим периодима током године.

Међународни ускршњи фестивал фолклора је манифестација коју организује Културни центар „Драинац“ из Блаца. Чланови КУД „Драинац“, као домаћини, сваке године дочекују велики број гостију, те заједно уприличе прави празник за све љубитеље традиционалне игре и песме. Фестивал, из године у годину, оправдава своје постојање све већим бројем учесника, као и ширењем сарадње са бројним фолклорним ансамблима, не само из Србије, већ и читавог региона, па и шире.

Драинчеви књижевни сусрети већ деценијама се одржавају у част великом песнику и боему Радојку Јовановићу, познатом под псеудонимом Раде Драинац. Уз учешће најеминентнијих писаца из Србије и суседних држава, културна дешавања се организују у све четири топличке општине, а најузбудљивији део програма је увек гостовање учесника манифестације у Блацу и Трбуњу, у његовој родној кући.
Стручни жири сваке године додељује награду “Раде Драинац” победнику-песнику за објављену збирку поезије.

Спорт

Ретко која тако мала средина као што је Блаце, има толико успешних спортских колектива.
Први пут у Блацу, фудбалска лопта се закотрљала 1933. године, а већ 1936. омладинци из Блаца: Воја Павловић, Никола Николић – Кола и други, организују прве међумесне утакмице. 1946. године омладина из Блаца коју су сачињавали занатлије, сељаци, ученици и пар интелектуалаца формирају Фудбалски актив „Браћа Вуксановић“. Одмах потом одигравају фудбалске утакмице са околним местима као и са селима у Блачком срезу – Трбуње, Стубал и остали.

  1. године одржава се под патронатом Народног одбора Општине Блаце оснивачка Скупштина на којој Фудбалски актив „Браћа Вуксановић“ мења своје име и тако настаје Фудбалски клуб „Јастребац“ Блаце.
    Клуб се тренутно такмичи у оквиру ФСС, РИС- топлички округ.
    Председник клуба је Миле Ћојбашић.
    Седиште клуба је у Блацу, ул. Краља Петра I бб.

Фудбалски клуб „Трбуње“, Трбуње
Седиште клуба је у селу Трбуњу. Основан је 1996. год.
Tренутно се такмичи у оквиру ФСС, РИС- топлички округ.
Председник клуба је Кричак Славољуб који је уједно и тренер клуба.

Рукометни клуб „Јастребац“ Блаце, основан је 1975. године на иницијативу Момчила Минића, Милана Секулића, Бранислава Лукића, Родољуба Милићевића, Хранислава Крсмановића и Радомира – Раше Ђоровића. Прва званична првенствена утакмица одиграна је 11.09.1975. године у Сврљигу, 3. Српска лига.

  1. године због изградње спортске хале, Клуб остаје без игралишта и утакмице одиграва у Куршумлији до 1989. године, када престаје са радом. 1994. године Клуб поново почиње са радом под именом „Јастребац Звезда“.
    Клуб се тренутно такмичи у оквиру прве рукометне лиге Србије, група исток.
    Седиште клуба је у Блацу, ул. Вука Караџића бб.
    Тренер клуба је Саша Марковић.

Кошаркашки клуб „Zone boys“, Блаце
Седиште клуба је у Блацу, ул. Ратка Павловића 2
Клуб је основан 2002. године, али је 2004. престао са радом. Поново је оформљен и наставио са радом под истим називом 2010. године.
Тренутно се такмичи у другој регионалној лиги Србије, група исток.
Председник клуба је Марко Црноглавац а тренер Срђан Костић.

Шаховски клуб „Јастребац“, Блаце
Седиште клуба је у Блацу, Краља Петра бб.
Клуб је основан 1970. године и један је од најстаријих активних клубова у нашој општини.
Такмичи се у лиги централне Србије, група југ.
Председник клуба је Зоран Милутиновић.

Тениски клуб „Јастребац“, Блаце
Седиште клуба је у Блацу, ул. 7. јули бр 1.
Основан је 17.03.2013. године.
Такмичи се турнирски и то само у млађим категоријама, дечаци и девојчице.
Председник клуба је Александар Стошовић.
Карате клуб „Блаце“, Блаце
Седиште клуба је у Блацу, ул. Николе Тесле 31.
Основан је 09.07.1993. године.
Такмичи се турнирски у свим категоријама, али најчешће у млађим.
Председник клуба је Зоран Јозић а тренер Горан Пешић.

Омладински тениски клуб „Јастребац“, Блаце
Седиште клуба је у Блацу, ул. Радоша Јовановића бр 12.
Основан је 01.04.2014. године
Такмичи се турнирски и то само у млађим категоријама.
Председник клуба је Александар Стошовић.

Женски рукометни клуб „Јастребац“, Блаце
Седиште клуба је у Блацу, ул. Вука Караџића бб.
Основан је 21.01.2014. године
Такмичи се у другој лиги Србије, „Морава“
Председник клуба је Златко Козић, тренер је Маријана Милановић.

Фитнес клуб „Extreme gym“, Блаце
Седиште клуба је у Блацу,ул. Кнеза Лазара бр.7.
Основан је 02.11.2012. године. Такмичи се турнирски.
Председник клуба је Максић Никола.

Клуб малог фудбала „Јастребац“, Блаце
Седиште клуба је у Блацу, ул. Браће Вуксановића бр. 4
Основан 29.04.2014. године.
Такмичи се у регионалној футсал лиги ФС РИС
Председник клуба је Лазар Видојевић.

Здравство у Блацу

Дом здравља Блаце основан је 15.05.1953. године. Укупна површина установе је 1.350м² на парцели од 87,73 ари. У склопу Дома здравља раде и просторно издвојене: здравствена станица у Барбатовцу, здравствене амбуланте у селима Међухани, Драгуши и Гргуру. Пружа услуге примарне здравствене заштите становништву на теритотији општине Блаце, где према попису из 2011. године живи 11.686 становника.

Медицинске службе су:

Служба за здравствену заштиту одраслог становништва и радника (са кућним лечењем и медицинском негом, хитном медицинском помоћи и санитетским превозом, фармацеутском здравственом делатношћу и поливалентном патронажом),

  • Специјалистичко консултативна служба,
  • Служба за здравствену заштиту деце и жена,
  • Служба за стоматолошку здравствену заштиту,
  • Службе медицинске подршке: Служба за лабораторијску, рендген, ултразвучну и другу дијагностику.

Немедицинске службе у оквиру здравствене установе су: Служба за правне, економско-финансијске, техничке и друге сличне послове.

Укупан број запослених у Дому здравља Блаце је 101, од чега 77 запослених припада медицинском, а 24 немедицинском кадру.

На основу процентуалне заступљености добијених оцена у процесу акредитације, директор агенције за акредитацију на основу члана 18. Правилника о акредитацији здравствених установа донео је решење о издавању сертификата о акредитацији Дому здравља Блаце на период од три године.

Циљеви акредитације су подизање нивоа квалитета и безбедности пружених услуга здравствене заштите и стандардизовање процедура. Рационалним коришћењем свих ресурса (кадровских и финансијских), рационалном дијагностиком уз коришћење савремене технологије и нових сазнања сталном едукацијом запослених, у великој мери ће се олакшати и повећати ефикасност рада у циљу смањења морбидитета стављањем акцента на превентивне и циљане прегледе за рано откривање малигних болести, развијања свести становништва о значају превенције и раног откривања болести.

МИСИЈА

Дом здравља је успешан носилац рада на унапређењу квалитета и ефикасности примарних здравствених услуга, уз поштовање једнакости у праву на здравље свих грађана општине Блаце. Наш принцип је обезбеђивање дијагностике и резултата за корисника у једном дану.

ВИЗИЈА

Дом Здравља Блаце постаће главни актер у систему здравствене заштите Топличког округа и у сарадњи са партнерима допринеће континуираном очувању и унапређењу здравља своје популације. У нашој установи корисници ће усвајати знања и вештине о здравим стиловима живота, очувању и унапређењу свог здравља и здравља заједнице. Стручни кадрови и нова медицинска достигнућа у дијагностици, лечењу и сестринској нези, биће једнако доступни свим нашим грађанима.

Contact

email
blace@blace.org.rs
predsednik@blace.org.rs
address
Karađorđeva 4 Blace
phone
+381 27 371 110