Opština Brus

Општина Брус је општина у Расинском округу. Средиште општине је град Брус. Општина Брус са својих 605 km² обухвата падине Копаоника, долину реке Расине и део жупског виногорја. Према процени Завода за статистику од 30. јуна 2004. године, на територији општине живи 18.224 становника у 58 насеља.Град Брус је седиште истоимене општине са просечном надморском висином од 450 метара. Настао је и растао поред Грашевачке реке, оивичен пропланцима што га чини посебно атрактивним. Од Београда је удаљен 246 километара, а до њега се стиже преко Крушевца. Општина Брус се простире у централном делу Србије и граничи се са општинама Александровац, Рашка, Блаце, Куршумлија, Лепосавић и Крушевац. Припада Расинском округу, са седиштем у Крушевцу, а са суседним комунама и светом повезана је добром мрежом регионалних и локалних путева. Брус је од свог оснивања 1833. године, припадао Козничком срезу, да би формирањем Копаоничког среза 1899. године постао његов центар, све до 1955. када је формирана данашња Општина Брус. У Брусу су се октобра 1909. године састали бугарски цар Фердинанд и престолонаследник Александар Карађорђевић, коме је то била прва дипломатска мисија. У њиховом друштву се налазио и Јован Цвијић. О овом важном сусрету је “Политика” објавила ванредно издање, а известио је и “New York Times”.

Брус је ваздушна бања. Обилује изворима топле и хладне воде. Развијени су ловни, а нарочито спортски туризам.

Већина становништва живи од пољопривреде и пољопривредне производње. Од укупно 60.000 хектара земљишних површина, пашњаци чине 53,2%. У мањем обиму, пољопривредна газдинства баве се ратарским културама, а највише малинама, купинама, рибизлама, а затим и гајењем шљива, јабука и грожђа. Становништво се бави и сточарством.

У општини Брус постоји једно градско насеље Брус и 57 сеоских насеља.

Батоте,
Бело Поље,
Блажево,
Богише,
Бозољин,
Боранци,
Ботуња,
Брђани,
Брзеће,
Будиловина,
Велика Грабовница,
Витоше,
Влајковци,
Горње Левиће,
Горњи Липовац,
Град,
Градац,
Грашевци,
Домишевина,
Доње Левиће,
Доњи Липовац,
Дренова,
Дртевци,
Дупци,
Ђерекари,
Жарево,
Жилинци,
Жиљци,
Жуње,
Златари,
Игрош,
Иричићи,
Кнежево,
Кобиље,
Ковизла,
Ковиоци,
Кочине,
Крива Река,
Лепенац,
Ливађе,
Мала Врбница,
Мала Грабовница,
Милентија,
Осреци,
Паљевштица,
Равни,
Равниште,
Радманово,
Радуње,
Разбојна.

Туризам

У самом Брусу постоје многобројни спортски терени (тениска, фудбалска, кошаркашка игралишта), олимпијски базен на отвореном, савремено опремљена спортска хала . . . Такође, овде се налази и извориште лековите воде као и велики број прекрасних места погодних за шетање и уживање у природи. Околне шуме и брда пружају завидне могућности за лов а не треба заборавити ни непосредну близину језера Ћелије које је пребогато рибом.

Бисер туристичке понуде општине Брус је Туристички центар Бела Река – Брзеће који се налази у подножју Копаоника које је доступније и питомије од врхова, идеално за породични боравак, боравак спортиста и деце, особа са здравственим тегобама, пружа могуцност пешацких излета до воденица поточара, извора, гејзира, водопада, пећина. Повезаност жичара у јединствен систем, омогућава скијашима који бораве у подножју доступност свих ски стаза Копаоника. Важно је истаћи јединствену карактеристику Бруса: ова варошица која има све савремене урбане карактеристике је свега петнаестак километара удаљена од првих стаза и жичара Туристичког центра Копаоник

Contact

email
opstina@brus.ls.gov.rs
address
Kralja Petra I / 120, 37220 Brus
phone
+ 381 37 3150101