О Црној Трави
Црна Трава је епско-лирски крај. Епски, јер уме да цени херојске врлине, да се бори и не предаје. Лирски, јер уме да се радује, да живи, да воли, да се одушевљава и поноси свим оним што га краси.
318 km2
На 66 км удаљености, југоисточно од Лесковца, у горњем сливу реке Власине, на надморској висини од 920 метара, између планина Чемерника, Острозуба и Плане, налази се живописна котлина у чијем је центру, на ушћу Чемерчице у Власину, општински центар – варошица Црна Трава.
Околне шуме и травнате површине, чиста и нетакнута природа окружују дивну варошицу Црна Трава која по свом природном положају и конфигурацији терена неодољиво подсећа на орловско гнездо. Широки видик живописних предела који личе на шарене тепихе у магличарском плаветнилу са дебелим хладовинама у најтоплије годишње доба, поред шума богатим дивљачима, идеалних терена за зимске спортове и плаже на Власинском језеру које јеудаљено 10 км од Црне Траве, представљају шири простор општине и чине комплетан услов за широку посету домаћи и страних туриста током целе године.
Општина Црна Трава заузима површину од 318 Км2. Има 25 насељених места. Припада Јабланичком округу и најмања је општина у пограничној зони.
Шире посматрано подручје општине Црна Трава оивичено је Грделичком клисуроми долином Јужне Мораве са запада, огранцима Суве планине са севера, србско – бугарском границом са истока и Власинским језером са југа.
У самом центру варошице Црна Трава налази се споменик палим борцима у балканским и првом светском рату. Споменик је подигнут и освешћен 21.јула 1927.године.
У књизи ” СПОМЕНИЦА” коју можете преузети са нашег сајта скупљени су сви подаци, чланци и остали текстови који говоре о Црној Трави у том времену.
Предшколска установа “Младост”
ОШ “А.Стојановић”
ГТШ “Милентије Поповић”
Корени прве културне установе у Црној Трави датирају још из 1904.године, мада је тек 1920.године отворена прва „Народна књижница и читаоница“ у склопу тадашње грађевинско-занатске школе, о чему постоји писани траг познатих локалних писаца: Десимира Ј. Димитријевића, Симона Симоновића Монке.
Међутим, 1945.године на иницијативу просветних радника, политичког руководства и ђака, формира се Културно просветна заједница „Мирко Сотировић“.
Након тога 1990. год добија назив Дом културе Сестре Стојановић, али практично до јануара 1996.год није радио са пуним капацитетом.
Марта 1957. године купљена ја биоскопска кино-апаратура која је и сада у употреби у сали Дома културе. 1976.године саграђена је модерна грађевина у центру Црне Траве за потребе библиотеке и Дома културе. Од тог дана па до данас је то главни културни адут варошице. 1996.године библиотека добија статус самосталног правног лица под називом ОПШТИНСКА БИБЛИОТЕКА „СЕСТРЕ СТОЈАНОВИЋ“ ЦРНА ТРАВА.
Сала дома кулуре заузима површину од 90,90м2, од тога на 27м2 је адекватно опремљена бина. У сали је 132 седишта која су у 2015.години преуређена и наново тапацирана. Ингеренције над радом Дома културе у Црној Трави има библиотека, односно директор библиотеке.
У сали Дома културе се организују различита предавања, школске приредбе, научни скупови, Седнице Скупштине Општине, представе. Од изградње 1976.године па до 2000.године у сали су се приказивали филмови различитих жанрова. Са ткз покретним биоскопом у сали као и по меснним заједницама и околини Црне Траве приказивано је око 100 филмова годишње .
JАВНО ПРЕДУЗЕЋЕ ЗА КОМУНАЛНУ ДЕЛАТНОСТ И ПУТНУ ИНФРАСТРУКТУРУ, ВИЛИН ЛУГ Бави се водоснабдевањем, прикупљања и одвођења отпадних вода, одржавањем јавне хигијене, пружањем пијачних услуга, димњачарских услуга, погребних услуга. Брине о простору јавне пијаце, зеленим површинама. Тел.Факс 016 811 313