Opština Kalinovik

Општина Калиновик је смјештена у југоисточном дијелу Босне и Херцеговине,обухвата просторну цјелину површине 681,11 км2 и чини дванесту општину у Републици Српској по својој површини. На сјеверном дијелу налази се планина Трескавица (2088 м), на западном Височица (1974 м), на југозападном Црвањ (1920 м) и на југоисточном Лелија (2032 м) и Зеленгора (2014 м).
Положај калиновачке општине одређен је крајњим географским координатама између 43о 18′ до 43о 39′ сјеверне географске ширине и 18о 11′ до 18о 36′ источне географске дужине по Гриничу.
Територија општине Калиновик граничи се са сјевера општином Трново дужине 43 км, са истока општином Фоча дужине 51 км, са југа општином Гацко дужине 18 км, са југозапада и запада општином Невесиње дужине 40 км и са запада општином Коњиц дужине 27 километара.
Према облицима и начину постанка, рељеф општине Калиновик је веома разноврстан. Калиновачки крај чини пространо, високо и кршевито подручје испресијецано брдима, увалама, билима, површима, кањонима и долинама. Својом љепотом посебно се истичу планинска језера и то: Котланичко, Штиринско, Бориловачко, Орловачко , Црвањско и Кладопољско језеро,као и ријечни токови ријека Неретве и Бистрице .Основно обиљежје рељефа калиновачке општине представља планински рељеф (83,50%). Равног земљишта има само 1,7% и то на неколико локалитета. Свега 16,50% општине чине долине или континентална проширања. Како је брдовито и планинско подручје изразито стјеновито због тога нема већих могућности за ратарску производњу. С друге стране, постоје добри услови за развој сточарства, шумарства и туризма.
Ако се узму у обзир висинска разгранатост рељефа, највећим дијелом превладава планинска клима., која се одликује релативно хладним зимама, умјерено топлим љетима и хладнијим јесенима од прољећа.
На подручју Улога, клима је блажа, односно умјерено¬конти¬нентална. Томе доприноси ријека Неретва, односно њена котлина која је заклоњена од јаких и хладних вјетрова, нарочито у зимском периоду.
На територији општине Калиновик живи око 2240 становника (попис 2013) од чега половину укупног броја чини сеоско становништво.


Образовање

ГИМНАЗИЈА КАЛИНОВИК

alt

Адреса:

Шумадијска бб,

71230 Калиновик

А) Историјат

Дуга је и богата хроника догађаја који су се низали од постојања и почетка рада седње школе у Калиновику, још од далеке 1966. године.
Писани трагови који су постојали од почeтка рада ове школе нису могли одољети зубу времена, сачувати трагове прошлих генерација, већ су остали само они који се сјећају и причају како је то некад било.
Школа је од оснивања и почетка рада 1966. године радила као Истурено одјељење фочанске гимназије др Симо Милошевић.

  1. године формирана је као ООУР РО Средњошколског центра у Фочи, па све до 1986. године, пуних 8 година.
    Од 1982. до 1986. године послове руководиоца обављала је проф. Зора Павловић. Послије осам година рада као ООУР-а поново је 1986. године постала Истурено одјељење Средњошколског центра у Фочи.

У том периоду постојала је :

гимназија,
економска – занимање економски техничар,
дрвно – прерађивачка – занимање столар и дрвни техничар,
пољопривредно – ветеринарска и прехрамбено занимање – пољопривредни техничар,
машинство и обрада метала – занимање бравар,
трговачка – занимање трговац,
шумарска – занимање шумар.

Ратна дешавања од 1992. године, на подручју општине Калиновик нису затварали врата школе.
По први пут од свог постојања школа је постала самостална одлуком Владе РС број: 04/1-012-2-1520/09, од 24.08.2009. године. Из састава Средњошколског центра издваја се 01.01.2010. године.
Школа је јавна установа која обавља дјелатност од општег друштвеног интереса и има својства правног лица које стиче уписом у регистар.
Дјелатност школе је опште средње образовање.
За директора школе изабран је проф. Гордан Зубац.
Укупно имамо 5 одјељења, која похађају 76 ученика.
Са осамостаљењем школе добили смо и 4 нова радна мјеста, што представља велики успјех.
Као самостална школа имали смо потребу за реконструкцијом зграде. Извршена је прерасподјела простора у згради тако да смо помоћу преграђивања простора направили информатички кабинет, библиотеку, још једну учионицу и двије канцеларије.

Б) Простор и опрема

Данас је то модерна школа која има, поред класичних учионица, и специјализоване кабинете:

кабинет за биологију,
кабинет за физику,
кабинет за информатику,
спортске терене,
фискултурну салу,
библиотеку са 1598 књига.

Школа располаже са 673 метара квадратних затвореног пристора, и 2396 метара квадратних отвореног простора.

В) Ученици и запослени

Школу школске године 2010/2011 похађа 76 ученика од првог до четвртог разреда средње школе, расподјељених у пет одјељења.У школи је запослено 22 радника од тога 14 професора и 6 ваннаставних радника и 2 приправника. Од 14 професора 4 професора долазе из Фоче.
Дакле, школа има намјенски и функционални простор, савремену опрему и стручни кадар, али јој недостаје оно најважније – ученици.

Гордан Зубац, директор
Данка Говедарица, секретар
Илија Сладоје, рачуновођа
Ранка Шкркар, педагог
Милица Бозало, психолог

ОСНОВНА ШКОЛА ЉУТИЦА БОГДАН

alt

Основна школа у Калиновику почела је са радом далеке 1887. године. Први учитељ звао се Живојин Хрваћанин. Настава се изводила само за ученике од првог до четвртог разреда. Тих година школу је похађало око 100 ученика.

Почеткoм Првог свјетског рата школа прекида рад, да би поново почела радити 1916. године.Међутим, 1917.године, школа поново престаје са радом због појаве шпанске болести.
Између два свјетска рата школа ради под називом Народна основна школа ,,Љутица Богдан”.Подаци из тог времена су веома скромни. Претпоставља се да је већина података из тог периода нестала у вихору рата.
Почетком Другог свјетског рата школа не ради, све до школске 1945./46. године када почиње њен интензиван развој, а школске 1952./53. године школа прераста у пуну основну – осмогодишњу школу.
Школске 1963./64. године рад школе се наставља у новој функционалној згради, опремљеној потребним училима и наставним средствима, обезбјеђује се сталан стручни кадар и отвара велики број подручних четвероразредних и осморазредних школа. У то вријеме школа је носила назив Основна школа ,,Миладин Радојевић”.

Од школске 1992./93. године школа носи назив Основна школа ,,Љутица Богдан”.
Школа располаже са 1324 метара квадратна учионичког простора и скоро 3000 метара квадратних затвореног школског простора. Данас је ово модерна школа која има, поред класичних учионица и специјализоване кабинете:

фоно лабораторију за учење страних језика
музички кабинет
кабинет са аудио-визуелним средствима
радионицу за ТО
кабинет за информатику
специјализовану учионицу за први разред
простор за предшколско образовање
библиотеку са преко 13.000 књига
фискултурну салу
спортске терене

У школи је запослено 28 радника и настава је углавном стручно заступљена. Данас школа има свега 136 ученика , сврстаних у одјељења од I до IX разреда.
На крају да поменемо да су у клупама ове школе, некада давно учили прва слова њени успјешни ђаци, касније познати културни и просвјетни радници, патриоте: први предсједник Академије наука РС, покојни академик Петар Мандић, познати пјесници Рајко Петров Ного, Ђорђо Сладоје и други.


Култура

Култура ПДФ Штампа Ел. пошта
НАРОДНА БИБЛИОТЕКА

Библиотека у Калиновику је културна установа са дугогодишњом традицијом. Почетак организованог рада са књигама на овом простору се везује за рад ,, Српске Читаонице и Књижнице ” у првим годинама двадесетог вијека. У низу година свог постојања, Библиотека је често мијењала статус, а садашњи назив и статус самосталне установе званично је добила 1997. године.
Подизање општег културног нивоа , повећање нивоа информисаности и омогућавање сталног образовања , библиотека пружа кроз свој фонд од преко
17 000 библиотечких јединица из свих области стваралаштва. Корисницима је на располагању разноврстан фонд из области књижевности, стручна литература , дјечија књига , референсна збирка , те периодична издања – дневна штампа и часописи. Од посебног значаја је Завичајна збирка од преко 200 примјерака књига, старих слика, карата и другог материјала из кога се може сазнати о прошлости и садашњости Загорског и Улошког краја као и мала збирка старе и ријетке књиге.
Простор читаонице за одрасле и дјецу се користи за промоције књига, предавања, изложбе књига , а од 2008. године и као Интернет читаоница.
Библиотека додјељује годишњу награду за најбољи дјечији литерарни рад посвећен завичају.Награда се додјељује у оквиру манифестације Петровдански сусрети у мјесецу јулу.
Својим искуством у прикупљању, класификацији и преношењу информација и традицији у пружању библиотечких услуга , Народна библиотека ,, Јован Дучић” је мјесто знања и сервис информација за становнике Калиновика.

Директор: Нада Пухало

Контакт телефон: 00387 (57) 623 – 426

КУД ЗАГОРЈЕ

alt

КУД “Загорје” Калиновик постоји и ради од 1956 године.Тренутно КУД окупља око 150 цланова у неколико секција: фолклорна, музичка, драмска, изворне пјесме, гусларска итд. Чланови раде у три старосне категорије и то:од 5-12 година 50 чланова, од 12-15 година 40 чланова од 15 година и старији 60 чланова. С поносом истичемо да имамо 120 чланова школске дјеце што сматрамо изузетним бројем ако се зна да укупно обје школе у Калиновику похађа нешто више од 200 ђака. Да радимо квалитетно и да наш рад има резултата говоре и награде које смо добили на досадасњим учешћима у Републици Српској, Србији и Црној Гори. Наш рад је препознала и Влада Републике Српске, тачније Министарство,просвјете и културе и нас Петровдански сабор фолклора уврстило у културна дешавања у Републици Српској.

ПЈЕВАЧКО ДРУШТВО КАЛИНЕ

Најпознатија етно група су „КАЛИНЕ“. Ову етно групу чине младе и лијепе дјевојке из Калиновика. Групу је основала Тања Лаловић, рођена Батинић, а настала је почетком 2005. године. „Калина“ представља енглеску биљку опојног мириса, која расте на великим надморским висинама Зеленгоре, Лелије и Трескавице. Једна од легенди каже да је по овој биљци и Калиновик добио име. Група је наступала на разним мјестима са разним познатим личностима (са Рајком Пертовим Ногом, Ђорђом Сладојем, Љубивојем Ршумовићем и слично). Од Владике Николаја добиле су благослов.


СОЦИЈАЛНА ЗАШТИТА

ЈУ Центар за социјални рад основана је Одлуком скупштине општине Калиновик од 04.02.2014.Са радом је почела од 01.05.2014.године.Тренутно су у овој установи запослене три особе.Основна дјелатност установе је дјелатност социјалног рада без смјештаја за старија лица и лица са инвалидитетом.


Вјерски објекти

Вјерски објекти као вјерска обиљежја једнога народа саграђивани су и подизани прије много вијекова. Они су кроз историју играли важну улогу и имали посебну функцију међу народима. Народ је у вјерским објектима тражио мир, спасење и дајући и сами прилоге учествовали су у њиховој изградњи. Као изразито мала општина, у Калиновику постоје вјерски објекти сва три народа. Храм светога Петра и Павла чије је обнављање започето 2012. године и исте завршено, и изградња капеле која је завршена 2014 године. Од вјерских објеката ту су и храм светога Василија Острошког у Улогу, црква Вазнесења Господњег на Обљу и црква Свете Тројице на Осијама. Католичка црква и џамија налазе се у Улогу и током вјерских празника окупља се велики број вјерника.


ЗДРАВСТВО

ДОМ ЗДРАВЉА ,,СВЕТИ ЛУКА,,

Зграда Дома здравља „Св.Лука“ Калиновик изграђена је крајем 1976 године.Са радом је почео 1977. године и у то вријеме звао се ДОМ ЗДРАВЉА КАЛИНОВИК.Укупна површина установе износи 693м2.У периоду од 1992-1995 био је ратна болница.Након рата добија име ДОМ ЗДРАВЉА „СВЕТИ ЛУКА“,како се и данас зове.

Запошљава 19 радника,један тим породичне медицине у који је пријављено 2086 пацијената.Покрива 640км2 територије Општине Калиновик.Дому здравља припада и подручна амбуланта која се налази у Улогу.

Директор: др.Елез Жељко Контакт телефон: 00387 (57)623-141

Јавна предузећа

ПОШТА

Источно Сарајево Пошта 71230 Калиновик, Шумадиjска бр. 4.

Врсте услуга: пријем и испорука пошиљака, уплате-исплате, Western Union, продаја хартија од вриједности, уплата лото и ТВ Бинго и инстант срећке и др. Број запослених 8.

Управник: Милан Лаловић
Телефон: 00387 (57) 625 031

ТЕЛЕКОМ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

Један од три национална телеком оператора у Босни и Херцеговини, Телеком Српске а.д. Бањалука нуди јединствена комуникациона рјешења обједињена под корпоративним брендом м:тел.
Kомпанија нуди најсавременије телекомуникационе услуге из области мобилне телефоније, фиксне телефоније, интернета и преноса података.

M:тел фиксна телефонија

увођење нових телефонских прикључака POTS, CLL, ISDN, те промјене у претплатничком статусу,
продаја препаид програма мобилне телефоније (бројеви, ваучери за допуну, пакети са телефоном),
продаја HALLO INO картица,
регистрација акционара за дивиденде,
рекламације телефонских рачуна,
наплата рачуна фиксне телефоније, мобилне телефоније и CLL,
остале услуге фиксне телефоније и интернета,

M:тел мобилна телефонија

заснивање претплатничког односа за све постпаид тарифне моделе (L, XL, XXL ) и TOTAL group,
заснивање претплатничког односа за TWIN и DUAL SUB,
продаја постпаид програма (телефони, PC USB, PCMCI),
продаја препаид програма (бројеви, ваучери за допуну, пакети са телефоном),
продаја HALLO INO картица,
промјене претплатничког статуса (са препаида на постпаид и обрнуто),
замјене постпаид и препад сим картица,
наплата рачуна мобилне телефоније, фиксне телефоније и CLL,
остале услуге постпаида и препаида,
M:тел интернет

заснивање претплатничког односа за приступ интернету преко ADSL-а,
регистристрација dial up налога (pre paid и post paid),
уплата интернет сати,
промјене у претплатничком односу,
захтјев за wеb хостинг и регистрацију домена.

M:тел open IPTV

Заснивање претплатничког односа за услугу open IPTV
Продајно мјесто Калиновик

Адреса: Шумадијска бб

Телефон: 00387 (57) 623 000

НЛБ РАЗВОЈНА БАНКА

НЛБ Развојна банка у понуди за становништво има :

Краткорочни кредити
Дугорочни кредити
Текући рачуни
Трајни налог
Штедња
Сефови
Плаћање дознака према иностранству
Исплата страних пензија
Електронско банкарство
НЛБ Развојна банка у понуди за привредне субјекте има :

Краткорочни кредити
Дугорочни кредити
Послови платног промета у земљи
Послови платног промета са иностранством
Депозитни послови
Гаранције
Листа коресподентних банака
Електронско банкарство
Електронско учитавање платних спискова

Шалтер НЛБ Развојне банке у Калиновику

Контакт особа : Бозало Радоје

Адреса: Карађорђева бб

Телефон: 00387 (57) 623 012

ТУРИЗАМ

Калиновачка општина има добре, али недовољно искориштене, потенцијале за развој зимског и љетног туризма, за лов и риболов. На подручју општине постоји више локалитета који се истичу као надпросјечне природне љепоте и које се могу издвојити из цјелокупног планинског поднебља општине Калиновик.
Омеђена планинама Трескавицом,Зеленгором, Лелијом, Височицом и Црвњем, те прошарана бистрим токовима Неретве и Бистрице и још неких мањих ријека, као и лијепим планинским језерима, тзв. ,,горским очима”,од којих су најпознатија : Црвањско,Кладопољско,Орловачко, Југово и Гвозно, ово подручје карактерише издашно природно богатство које је практично недирнуто и тако сачувано у својеврсном изворном облику, што је, по оцјени заљубљеника у природу, љепота за очи, али и мелем за душу.

На подручју општине посебну пажњу привлачи велики број пећина (око 200) са изузетно богатим љепотама сталагмита и сталактита од којих је само мали број истражен, а двије ( ,,Главичине и Кук”) представљене широј јавности кроз ТВ серијал ,, Најљепше пећине Републике Српске”.

Иако највећим дијелом општинске површине, доминира планински рељеф,а мањи дио чине долине, вртаче, затворена поља као што су : Гвозно,Добро Поље,Јечмени до, Кладово поље, Пода, Сухо поље и друга, треба истаћи пространу висораван Морине, те свакако долину ријеке Неретве, гдје се осјећа утицај медитеранске климе ,због чега је посебно примамљива за кампере , који питомом крајолику мјеста Улог дају предност у односу на морску обалу.

Осим природног потенцијала, на подручју општине Калиновик налазе се и многобројни историјски споменици који свједоче о цивилизацијама и културама које су се смјењивале на овим просторима. Пронађена су и утврђења и насеља на локалитетима: Калиновик, Божанова глава, Јасен, Врховина, Хотовље, Кутине, Добро Поље, Кориљево, Градац, Јелашца, Шивољи, Јажићи, Влахоље и Гвозно. Пронађен је и велики број стећака.Једно од историјских подручја – Некропола са стећцима Ченгић Бара,од 2010. године проглашено је националним спомеником Босне и Херцеговине.Сви ови подаци представљају драгоцијене изворе како за историчаре, тако и за историчаре језика и уопште ова налазишта представљају непроцијењиве вриједности српске културне баштине

Од смјештајних капацитета, највећи број чини приватни смјештај са укупно 80 лежајева, те изграђени ловачко-планинарски дом на Добрим Водама са 20 лежајева. Овај прелијепи објекат пружа могућност да се ловци окупе, организују своја дружења, да се они и њихови госте одморе и преспавају у комфору на високом нивоу.

Contact

email
kalinovik.opstina@gmail.com
address
Kalinovik
phone
00387 (57) 623 118