Љубиње је административна јединица са дугим историјским трајањем. У писаним изворима Љубиње се први пут помиње 1404.године. Дио Жупе Попово или самостална жупа средњовјековне српске државе, сједиште кадилука и војне структуре, у периоду Османског царства, котар за вријеме Аустро-угарске управе, срез у Краљевини Југославији. Након 2. свјетског рата, на почетку периода комунистичке владавине у Југославији, административном подручју Љубиња ампутирана је шира област Попова, а придодато подручје Жрвња и Кртиња, па је Општина Љубиње сведена на око 320 км2 површине. Након Дејтонског споразума, Оквирног споразума за мир у БиХ, Општина Љубиње има 318,5 км2 и припада Републици Српској. Усљед масовног страдања српског становништва под окупацијом НДХ у 2.свјетском рату, миграција у процесу колективизације и колонизација у поратним годинама на подручју Општине Љубиње се формира знатно малобројнија заједница изразито већинске српске националне структуре. Према попису из 1991. године, од 4172 становика, више од 90% су Срби.
Насеља
Општини Љубиње припадају сљедећа насељена мјеста: градско насеље Љубиње и села: Банчићи, Влаховићи, Вођени, Гледевци, Србац-Грабље, Градац, Дубочица, Жабица, Жрвањ, Ивица, Капавица, Кртиње, Крушевица, Крајпоље, Мишљен, Обзир, Поцрње, Пустипуси, Ранковци и Убоско, са бројним засеоцима.
Туризам
Туристички потенцијал Љубиња је наразвијен и у основи неиспитан. Бројне су оцјене о солидном потенцијалу развоја ловног туризма, еко туризма, али је познато да су извјесне припреме својевремено обухватиле могућност успостављања „ваздушне бање“ у Банчићима, на бази података о дуговјечности људи са овог подручја. Извјесно, има довољно података који би могли потврдити натпросјечно висок проценат становништва које је доживјело дубоку старост, и преко 100 година. Ова појава се повезује са специфичном климом, исхраном људи и другим разлозима.
Као туристички мотиви могле би се издвојити бројне средњовјековне некрополе, а од природних ријеткости зелени дуб у Банчићима за кога легенда везује благослов Светог Саве. Легенда каже да се Свети Сава, кад је као принц Растко својевремено путовао овим дијелом земаља свога оца великог жупана Стефана Немање, једног љета одмарао у хладовини храста, кога је у знак захвалности благословио да – вазда буде зелен. Зелени дуб је вишестољетни храст на коме лишће не жути него своје зеленило задржава чак до краја марта.
Туристичка инфраструктура Љубиња је изразито неразвијена. Врло скромна традиција, неразвијени капацитети објеката и услуга угоститељства, одсуства улагања у развој и промоцију туризма – основне су одлике стања туристичке инфраструктуре. Први помак би могло бити стварање критичне масе услова за формирање Општинске туристичке организације.
Хотел „Љубиње“ са 50 лежајева, мали олимпијски базен за спортове на води, градска спортска дворана, солидно богата и приступачна ловишта, бројна излетишта, широка подручја нетакнуте природе – већ постоје.
Јавне установе и предузећа
ЈАВНЕ УСТАНОВЕ
ЈП „ Водовод“ Љубиње, директор Ристо Шушић
Тел: 059-621-360
Адреса: Трг Немањића бб
ЈП Градска чистоћа и канализација,
тел:
Адреса: Црногорски пут бб
Центар за социјални рад, в.д. директор Радмила Рудан
Тел: 059/630-210
Адреса: Светосавска 2
ЈУ „Народна библотека др Љубо Михић“, Васиљка Круљ
Тел: 059/621-264
Адреса: Светосавска 10
ЈУ Дјечији вртић „Љубиње“, в.д Милена Турањанин
Тел: 059/621-146
Адреса: Николе Тесле 4
ЈУ Дом здравља Љубиње, в.д. Свјетлана Војчић
Тел: 059/621-273
Адреса: Трг Немањића бб
ПРЕДУЗЕЋА
“Фармавит” д.о.о.
програм: фабрика сточне хране, капацитет 3т/час
п.простор: хала око 1500 м2
тршиште: БиХ
запошљава: 15-20 радника
контакт тел. 621-480
“Кока-продукт” д.о.о.
програм: производња конзумних јаја,пиленки и бројлерског меса
п.простор: 7+4 хале са опремом (цца 11000 м2 пословног простора)
тржиште: БиХ
запошљава: 50 радника
контакт тел. 621-137
“ИМЕЛ” д.о.о. (ново) на бази страног улагања (пробна производња август 2003.)
програм: прерада меса и производња месних прерадевина
п.простор: цца 2100 м2
тржиште: БиХ – и извоз
запошљава: 30 радника
контакт тел. 621-437, 621-687
“Љубивит” – општа земљорадницка задруга
програм: производња једнодневних пилица
п.простор: хала око 500 м2, капацитет 1.000.000 комада годишње
тржиште: БиХ
запошљава: 5 радника
контакт тел. 621- 652
“Љбиље” д.о.о.
програм: узгој, откуп и прерада љековитог биља (са линијом за паковање цајева)
простор: хала 500 м и земљиште у закупу
тржиште: БиХ и извоз (екстракта)
запошљава: 10 радника
контакт тел. 621-598
“Аграр” д.о.о.
програм: откуп и ферметација сировог дувана
запошљава: сезонску радну снагу
контакт тел. 621-119