Opština Ljubovija

O nama…


Područje opštine Ljubovija se nalazi na krajnjem zapadnom delu Srbije. Teritorija Opštine je u sastavu krupnije regionalne administrativne jedinice, Mačvanskog okruga kome gravitira u ekonomskom, privrednom i kulturnom pogledu. Oblast je pretežno brdsko-planinska, dok se manji delovi ravničarskih i brežuljkastih terena nalaze u aluvijonu reke Drine. Zapadnu granicu teritorije opštine Ljubovija, koja je ujedno i državna granice Republike Srbije, predstavlja reka Drina, budući da se teritorija opštine Ljubovija graniči na zapadu sa Bosnom i Hercegovinom. Područje opštine Ljubovija je povezano sa Republikom Srpskom, mostom na reci Drini, koji simbolično nosi naziv “Bratoljub”.

Istorijska karta opštine


Istorijska prošlost Ljubovije, do sada je bila nedovoljno poznata, ali se vremenom rasvetljavala novim arheo-istorijskim istraživanjima. Istraživanja kazuju da se život u Ljuboviji začeo još u mlađem kamenom dobu pronalaskom kamenog čekića i sudića ali na značaju dobija krajem neolita od kada se tu nalaze tri rudnika. O bronzanom dobu svedoče groblja, humke, a u gvozdenom se pojavljuju Iliri koji se bave zemljoradnjom, stočarstvom i rudarstvom, kao i lovom i ribolovom. U vreme rimske dominacije,na početku naše ere, ovaj kraj je pripadao provinciji Dalmacija. Tada su na ovom području postojali rudnici, nad kojima je nadzor vršen iz sadašnje Srebrenice. Iz rimskog perioda su pronađeni ostaci nekoliko građevina koje su u manjem ili većem procentu sačuvane do današnjih dana. Najznačajnija od tih građevina je stari most koji je u narodu poznat kao Latinska ćuprija.

Turistička ponuda


Opština Ljubovija ima veliki turistički potencijal koji iz godine u godinu nastoji da unapredi. Dva najveća bisera ove opštine svakako su reka Drina i planina Bobija. Iako spada u red malih opština, na njenoj teritoriji se nalazi i prirodno dobro od izetnog značaja, kanjon reke Trešnjice, koje je stavljeno pod zaštitu radi očuvanja staništa populacije prirodne retkosti beloglavog supa. Jedan je od najlepših kanjona i predstavlja stanište za 17 parova orla beloglavog supa, koji je još jedino nastanjen u kanjonu Uvca. Pravci razvoja turizma u Azbukovici usmereni su ka podsticaju razvoja seoskog, sportsko – rekreativnog, verskog, lovnog i ribolovnog turizma.

Seoski turizam: Poznata po brojnim prirodnim lepotama, Ljubovija se sa svojom okolinom uključila u turističku ponudu Srbije. Čist vazduh, zdrava hrana, čista planinska voda, reke, šume, planine su naša turistička ponuda. Okolna sela Azbukovice obiluju prirodnim lepotama i uslovima za razvoj planinskog, sportsko – rekreativnog, verskog, seoskog i lovnog turizma. Veliki broj domaćinstava je spremno da u okviru turizma pruži usluge smeštaja, pa u selima Bobije i naseljima pored Drine postoje smeštajni kapaciteti sa izvršenom kategorizacijom. Usluge smeštaja su najpre počeli da pružaju domaćinstva sela Uzovnica, Vrhpolje i Gornje Košlje.

Na teritoriji opštine Ljubovija nalazi se i Grad Soko koji je smešten na jednoj steni Sokolske planine, ispod najvišeg vrha, Rožnja (973m). Planina se diže južno i jugoistočno od Krupnja, između reka Drine i Uzovnice na zapadu, reke Ljuboviđe na jugu i Krive reke na severoistoku. Od planine Jagodnje odvojena je Vukovom rekom. Ne zna se tačan datum nastanka Sokola, koji će rešiti buduća arheološka iskopavanja. Tada će biti doneti konačni zaključci, ne samo o nastanku ovog objekta već i o njegovim razvojnim fazama. Po izvesnim indicijama moglo bi se zaključiti da je na ovom izuzetno lepom i romantičnom mestu postojalo znatno starije utvrđenje preistorijskog ili rimskog doba. Soko-grad u tradiciji srpskog naroda ima posebno značenje. Ono se, pre svega, odnosi na njegovu etničku opredeljenost, jer je nekoliko vekova pripadao tuđincima a samo kratkotrajno, nekoliko desetina godina, srpskoj srednjovekovnoj državi i, kasnije, Despotovini. Soko grad je ostao sinonim nepobedivosti, jedan od poslednjih bastiona turske vlasti i dominacije u Srbiji. S pravom je nosio epitet “sultanove cure” ili “sultanove neveste”.
Fortifikacija Soko Grada se sastoji iz citadele- gornjeg grada, koja je osnovana na grebenu krečnjačke stene koja se vertikalno spušta ka stavama Kalkanske reke, Kozlanskog i Lazanjskog potoka. U podnožju citadele se nalazi zaravnjeni prostor na kome je obrazovano naselje, podgrađe. Ukupna površina ovog lokaliteta iznosi oko 2 ha.

Turističke manifestacije
Ono po čemu je ova opština izuzteno poznata jeste najduža regata u Evropi, Drinska regata – Ljubovija, koja se tradicionalno održava svake druge subote jula. Pioniri i začetnici ove manifestacije spustili su se prvi put niz Drinu druge subote jula 2001. godine.
Organizator manifestacije je opština Ljubovija i Turistička organizacija Ljubovija.
Plovni put je od Rogačice do Ljubovije u dužini od 40km. Druga manifestacija po veličini posećenosti ovog kraja je Gastro festival. Međunarodni drinski gastro festival održava se druge subote maja u organizaciji Turističke organizacije Ljubovija i GETEKSA (Gastro tim etno kuhinje Srbije). Manifestacija je nastala sa ciljem da promoviše Azbukovačku kuhinju i pomogne razvoju seoskog turizma.


Kompletnu turističku ponudu ovog kraja možete pogledati na zvaničnoj internet stranici Turističke organizacije opštine Ljubovija: TURISTIČKA ORGANIZACIJA OPŠTINE LJUBOVIJA.

Contact

email
predsednik@ljubovija.rs
address
Opština Ljubovija
phone
065 377 1763