Општина Невесиње се налази на југу Босне и Херцеговине (југоисток Републике Српске), на географски повољном положају источно од Мостара и јужно од Сарајева. Заузима површину од 923,4 km2 и по величини територије је трећа општина у Републици Српској. Општина је брдско-планински рејон Високе Херцеговине са просјечном надморском висином од 860 метара и посједује карактеристике ваздушне бање.
Простор општине Невесиње се налази под утицајем средњоевропске континенталне климе са сјевера и медитеранске климе са југа. Исплетеност ових климатских утицаја, као и разноврсност рељефа, дају овом подручју обиљежја планинске климе. За овај тип климе у просјеку су карактеристичне дуже и хладније зиме и умјереног и кратког љета.
Град надвисују планине: Вележ, Црвањ, Црна Гора, Снијежница и Бјелашница. Као и све крашке предјеле карактерише је велико крашко поље површине од 17.000 ha, кроз које протиче понорница Заломка. У општини живи око 14.000 становника, са просјечном густином насељености од 15 становника на 1 km2. Општина има бурну и богату историју, а Невесиње је познато као историјско мјесто.
Природне вриједности – планине
Простор Општине припада Динаридима и има карактеристике изразитог брдско-планинског подручја. Вележ (највиши врх Ботин, 1.969 метара), највиша планина Општине. Претпоставља се да је добила име по старословенском богу Велесу. Пружа се правцем сјеверозапад – југоисток у дужини око 15 km.
Сјевероисточна страна планине је доста атрактивнија, због окомитих греда висине 300 до 400 метара, трагова глацијације, бујне вегетације, глацијалног језера, и великог броја подземних крашких облика (пећине и јаме). Ова планина је и веома богато ловиште, са свим врстама високе дивљачи овога поднедбља (медвјед, вук, лисица, срндаћ, дивља свиња и веома ријетка дивокоза).
Црвањ планина издиже се осамљена и са свих страна одсјечена од сусједних планинских ланаца. Пружа се равно у правцу од сјевера према југу и заузима сав сјевероисточни дио невесињске општине. Својом сјеверном страном је омеђена Неретвом, са запада и југозапада Невесињским пољем, а са истока пространом висоравни изузетне љепоте Морине, коју још називају европски Тибет.
Поменуте планине су најпогодније за развој планинарства, алпинизма (планина Вележ), бербу љековитих биљака, ловног и излетничког туризма, али и за развој неких нових видова туризма.
Природне вриједности – језера
Језеро Алаговац се налази приближно 4 km сјеверно од Невесиња у подножју планине Вележ. Језеро је по поријеклу вјештачко и настало је преградњом потока Алаговац земљаном браном 1968. године. То је највећа акумулација у Невесињској општини. Примарна намјена језера је снадбјевање града водом, мећутим посједује и велики потенцијал за развој туризама и спортску рекеацију.
Локално становништво, као посјетитељи и туристи, зависно од сезоне, могу уживати у камповању, пливању, веслању и риболову. Искусни чланови Удружења риболоваца обезбјеђују дозволе и услуге водича свима који желе да се окушају у риболову. Изузетно је богатство рибљог фонда, посебно шарана, амура, смуђа, тостолобика и сома. Сем спортова на мирним водама, који се већ традиционално одржавају, ова језеро има све значајнију излетничку и спортско-риболовну функцију.
Црвањско језеро се налази на источним обронцима планине Црвањ на 1.050. м.н.в. Познато је и под називом Језеро. Са сјевероисточне стране је окружено брдом Мали врх, а са западне и јужне појасом букве шуме. Ледничког је поријекла. Бубрежастог је облика, дуго је 500, широко 270 и дубоко 13 метара. Напаја се из подјезерских и околних извора. Вода из језера отиче потоком Језерац који се заједно с Гвоздницом улијева у Неретву ниже Улога.
Језеро је порибљено шараном и језерском пастрмком. На процес нестанка језера значајно доприноси регресивна ерозија потока Језерац којом се захватају све веће количине воде. У условима нарастања језерског дна моћним флувијалним наносом, регресијом отоке и брзим процесима замочваривања језеро је поодавно ушло у своју завршну еволутивну фазу. У непосредној близини језера се налази село Језеро до којег се може прићи теренским возилом из правца Улога.
Културна добра – вјерски објекти
Саборни Храм Вазнесења Господњег је историјска грађевина и представља национални споменик. Налази се у самом центру града и својим изгледом се добро уклапа у амбијенталну цјелину.
Градња камене Цркве отпочела је у септембру 1885. године, и завршена 1887. године, те освештана 15. августа 1887. Према концепту просторне организације Храм Вазнесења Господњег припада једнобродним базиликама са припратом, наосом и олтарским простором. У архитектонском обликовању цркве присутни су елементи неороманике.
Црква Пресвете Тројице – Педесетнице у Кифину Селу је средњовјековна Црква која је обновљена 1810. године. Претпоставља се да је задужбина Немањића. Испред цркве се налази и данас средњовијековно гробље. Сама црква је дуго времена била главни нослиац културног и политичког живота невесињског краја.
Својим географским положајем, смјештена у централном дијелу Невесињског поља, доминирала је околином, а њена три звона могла су се чути у свим околним селима. Више од једног вијека поред цркве се одржава Троичиндански сабор, највећи народни сабор у невесињској општини.
Етнографске вриједности
Моба
Моба се сматра најљепшим обичајем солидарности не само у Невесињу него и у циелој источној Херцеговини. Њоме се изражава солидарност и заједништво међу члановима породице, мјештана а и шире. Без обзира да ли је неко сиромашан или богат, ако је инокосан у кући, па не може узорати, покосити, пожњети, дотјерати јапију за кућу, појату или истјерати колибу повожњачу на љетиште – сазива мобу. Моба се обично сазива недељом или на мањи светац када се код куће не смије радити. На мобу се радо иде, нарочито када је жетва или косидба. Мобници се искупе на мјесту мобе врло рано изјутра. Учесници мобе улажу посебне напоре како би се што више посла обавило а дешава се да се чак међу њима развије и одређена врста такмичења. То се посебно огледа у мобама сазваним ради кошевине сијена. Увече, кад се враћају кући пјевају и веселе се. Понекад пред домаћиновом кућом сједне се и вечера, а потом се ухвати коло у коме се пјева и игра до иза поноћи, када се мобници разилазе кућама. Сиромашним домаћинима или удовицама иде се на мобу без звања и тада се не тражи никакве части ни гозбе. Под јесен се иде и у дрва с коњима “сиротама женама” и сиромашним људима који немају коња. Дешавало се чак да се оваквим домаћинима самоиницијативно дотјера товар – два дрва и без њиховог звања.
Музика
Гусле су српски народни музички инструмент са једном, или евентуално двије жице. Најчешће су направљене од јаворовог дрвета. Као једножичани инструмент, гусле се срећу у Србији, Босни и Херцеговини, Црној Гори и Далмацији. Гусле из Лике и Босанске Крајине углавном имају две жице. Жице су направљене од тридесет упредених коњских длака, као што је случај и са струном гудала. Гудало се користи тако што се повлачи по затегнутим жицама, производећи оштар и драматичан звук, који је изузетно експресиван. Гусле спадају у инструменте за које је потребно велико умјеће свирања. Саме гусле састоје се од музичке кутије која је пресвучена животињском кожом на коју се надовезује дугачак врат на чијем завршетку је изрезбарена животињска (најчешће коњска) или птичија (најчешће орао или соко) глава. У цјелини гледано, некада су гусле биле глас народа и у националном и у социјалном смислу. Оне су биле глас поробљеног и пониженог народа, глас сиромашних друштвених слојева. Некада су гусле говориле не само кроз уста пјевача него и језиком својих симболичких ликова, оне нису биле само за слушање, оне су биле и за гледање. Захваљујући томе као и богатој народној ношњи, наступи гуслара били су не само музички него и ликовни, умјетнички доживљај. Некада су главу гусала сачињавале паганске представе заступљене у ликовима животиња: глава јарца, коња, сокола, орла, змије и сл. Све ове животиње у магијском и митском животу словена имале су хтонско обиљежје. На тај начин је гуслама давана улога посредника у контакту између свијета мртвих и свијета живих, између оних који су се жртвовали и оних који живе захваљујући тој жртви. На основу тога може се претпоставити да присуство ликова хтонских животиња на гуслама треба да “каже” да пјесма која се уз гусле пјева иде за тим да успостави везу са загробним животом, односно са опјеваним прецима. Нажалост, данас од ових животињских ликова једино се добро држи орао, ито углавном само као хералдички елемент.
Ганга
Ганга представља изворну херцеговачку пјесму, која је никла и очувала се вијековима у својој прапостојбини. Јово Радош написао је студију о ганги. Гангу, тај мелос херцеговачких брда и крша, Радош је најпре описао стиховима: ”Најприје се загрлимо, искривимо вратове, и упремо из петих жила, у утробу земље, а онда из прадубине, понорнице захуче, и из њих шикне до неба, страшна грлена јека.” Ганга се пјева у свим крајевима који су некада били етнички простор Старе Херцеговине или су се граничили са њим. Од Рогатице и Фоче, преко Дурмитора до Пљеваља, Чајнича, Пријепоља, па до Ера на Златибору и крајњег запада западне Херцеговине. Али, може се чути и у равници, Јаши Томићу, Гајдобри, Новој Црвенки, Сечњу, Сутјесци, Клеку, Равном Тополовцу и другим мјестима где има колониста из Херцеговине, где млади чувају успомену на своју “камену колјевку”. Ганга је изворни особени облик херцеговачког народног пјевања без музичке пратње. Она је самосвојни изданак Херцеговине и непотребно је и узалудно тражити њене корјене негдје другдје – тврди професор Радош који објашњава и технику ганге и етимологију речи. Кад главни пјевач започне пјесму гласом снажних грлених вибрација и јасних речи, онда други глас најпре ”преузима пјесму”, а потом заједно са осталима прати главног пјевача са ган-ган, гун-гун, е, о… Дакле, ријеч “ганга” је означила начин пјевања.
Начин облачења
По својим основним карактеристикама, ношња у источној Херцеговини одређена је динарским културним кругом. То значи – кад говоримо о ношњи сеоског српског становништва – да је ношња израђена првенствено у домаћој радиности уз употребу вуне , лана, костријети и коже као основних сировина . Све до Невесињске пушке 1875.год. у источној Херцеговини постојале су двије варијанте ове динарске ношње. То су: • хумска ношња – која је била раширена претежно уз долину Неретве – Љубиње, Столац, Мостар, Коњиц; • брдска ношња – раширена у осталим дијеловима источне Херцеговине -Зубци, Шуме, дио Поповог поља, Билећа, Невесиње с подвележјем, Гацко са површи све до Фоче. Разлике између ове двије ношње долазила је нарочито до изражаја у женској ношњи. Мушке ношње су се разликовале само у неким ситним детаљима. Према наведеној класификацији, наши преци су се облачили у складу са критеријима брдске сеоске ношње српског становништва. Ова ношња се састојала од врло једноставне радне ношње – усебичне – како се је звала ношња у свакодневним радним приликама, те такозване – поносне ношње – ношена у свечаним приликама , украшена разним везовима и накитом а самим тиме и много живописнија. Старо народно одијело било је махом домаћа рукотворина; платно и све остало радило се је у кући, дочим у новом одијелу све се купује за новац и обично се ради изван куће код разних заначија. Женска ношња је била богато украшена разним везовима нарочито на ланеним дијеловима одјеће као што су кошуље и разне мараме повезаче и превезаче. Дјевојке су носиле бијеле сукнене ћурдије и хаљине бјелаче. Прегаче – лиздек које су носиле дјевојке и невјесте биле су украшене такозваним златовезом са раскошним дугим ресама. Обућа се састојала од вунених чарапа, приглавака, терлука и назувака богато украшених разним орнаментима израђеним техникама плетења и везења, те опанака израђених од свињске коже и опуте. У цјелини гледано, посебност у дјевојачком облачењу чинио је накит, рађен ручно или у помало већ заборављеним занатским радионицама. Нарочито је украшавао појас, токе – које су красиле ђечерме те ћурдије. Удате жене су облачиле преко кошуље сукнени зубун, дугу или краћу ћурдију (зависно о имовнском стању ) те хаљину од црног или тамноплавог сукна. Запасивале су се са ширтоким прегачама украшеним клечаним шарама. У случајевима смрти некога од родбине, жене су замјењивале бијеле украшене мараме са црним једноставним марамама. Мушка ношња такође се одликовала богатим везовима на ланеним кошуљама. Горњи дијелови одјеће као што су џемадан, мали и велики гуњ за зиму, те гаће израђивани су од домаћег тамно обојеног сукна. На листовима ноге ношени су тозлуци од бијелог, нешто финије израђеног сукна. Само они имућнији су носили доламе од чохе и џемадане са токама те кожне силаје. За појасом – силајем – у радној верзији одјеће ношен је повећи нож који је кориштен у пољским радовима. У свечаној верзији за силајом је ношена кубура или ливор – како би то рекли стари људи.
Алати и радни прибор
Свака сеоска кућа имала је средства за рад потребна домаћинству за пољске радове, сточарство, повртларство и за свакодневни сеоски живот. Пред кућама и колибама налазила су се бурила за воду (једно или више), љети у хладу, а зими унутра у ходницима. Понекад се жбан носио на кошевину или с прољећа и с јесени када се оре, љети када се коси и пласти жито или када се врше жито ако је гувно подаље од куће или каквог извора питке воде. Осим ових основних реквизита у употреби су била и оруђа за рад: рало или плуг (или обоје), брана за бранање орања, дрвена кола, саонице, јарам, (један или више) с тељизима, àм – прибор за коњску запрегу. За сеоски живот користио се и овај инвентар: крошње од врбовог ии од љесковог прућа за гоњење разних терета на коњу или ношење сијена за сточну прехрану, коњски самар од дрвета, седло за коња седленика израђено од дрвета, коже и вунених тканина и прекривено серџадом. Свако домаћинство имало је више алатки потребних за обављање послова неопходних домаћинствима: сјекира, косијер, тестера, блања, клијешта, чекић, брадва, сврдлови, пробојци, зумба, игле разних величина за шивење и прављење опанака од коже с опутом, дрвени или метални метар, влачег за вучу с воловима, ћускија за вађење камена, побијање тора, ограда око вртова и за разне друге намјене, красне и мотике, чекићи – маљеви и омарачи, виле и грабље (лијес) за сакупљање сијена и жита, коса са прибором (наковањ, чекић и белегија), дрвена кола, саони, плетене и дрвене љесе и летве од пармака буковине за торове, тораљица – чувалица за ноћног чувара тора, неопходна воловска опрема и други прибор за пољске пољопривредне радове и за свакодневне кућне потребе. Од дрвета је израђиван лијес: грабље, виле, косишта, кочеви за ношење сијена, лопате за развијавање жита, стожери за вршидбу, јармови са тељизима и шпицама, саонице и кола за гоњење сијена и жита, рала и бране, бурила и жбанови за воду, каблови и шкипи, стапови и каблићи за млијеко; двојенице и свирале, пушкарнице за дјечију забаву, корпе од љесковине и метле од брезовине које су најчешће правили чобани, дрвени калупи разних величина за прављење опанака; кућни намјештај: кревети, полице, сталаже, клупе, столице, столови, синије и троношци; разни насади за пољопривредне алатке, крпље за снијег, дуванске кутије и друго. При изради дуванских кутија обраћала се посебна пажња, те су шаране и уљепшаване, а на некима је писало и име власника или стихови. Од дрвета се правио и прибор за јело: велики чанкови, кашике, пуромети, бркљаче, мањи чанкови за бијели мрс, лопари и наћве за хљеб, оклагије за развлачење тијеста, чутуре за воду и чутуре за ракију, печат (писмо) за шарање хљеба који се користио искључиво за крсно име и имала га је готово свака кућа. Од дрвета су се правили и многи други предмети потребни домаћинствима на селу. У најатрактивније израђевине од јаворовог дрвета спадале су гусле, које је имала готово свака кућа у Невесињу.
Гастрономске вриједности
Обред једења
Јело – храна је божији дар, рекли би наши преци. Због тога су се с посебним поштовањем и односили према храни. Бацити комадић хљеба , не покупити мрве са земље или газити по њима, сматрало се неопростивим гријехом. И сам начин храњења имао је своја правила и обичаје. Радним даном, постављала се синија – ниски округли стол са три ноге (у стара времена под је био од угажене земље, нераван па је синија са три ноге осигуравала стабилност без обзира гдје би се поставила.). Око синије су се за сједење постављали врло ниски троношци. Дешавало се некада да у сиромашним кућама није било ни троношца па су мушкарци сједали на земљу са прекрштеним ногама а жене клечале – сједиле на кољенима, подвијеним ногама. Јела су се стављала на средину синије у дрвеним или бакреним посудама (чанак, ћаса и сл.). Хљеб се стављао испред домаћина који га је ломио или сијекао ножем и додавао сваком чељадету из руке у руку, комад који га следује. Сви су јели из једног суда, постављеног на средини синије и то: кашиком ако је била чорбаста храна или рукама – ако је било месо, пита, сир и сл. Уколико је неко тражио воде за пиће, није ваљало додавати је преко синије. Посуда се додавала од руке до руке около синије. У знак поштовања према храни, свако би се чељаде послије јела прекрстило и изговорило ријечи захвалности. Такође, није ваљало лећи док се синија не дигне. Уочи недјеље и празничних дана се палила свијећа, окадила кућа и трпеза. Прије вечере, кад су сва чељад на окупу, није се могло почети јести без устајања да се Богу помоли и очита молитва која је била знак захвалности и опраштања дневних гријехова. За одраслу кућну чељад постављала се велика синија, а за дјецу (ако их је било пуно) мала за коју су сједала на под прекрштених ногу. У имућнијим породицама се прије јела одраслим знало дати и по чашу ракије или мало вина. Старије особе су ријетко послије јела пиле кафу. Она се углавном пила као окрепљујуће средство приликом паузе или по завршетку тешког рада. Уколико није било кафе или пара да се купи, пржио се јечам у шишу на жару и од њега правила такозвана прга – замјена за кафу.
Традиционална јела
Пура. У кипућу и слану воду додаје се кашика кајмака или уља. Успе се кукурузно брашно и оклагијом направи рупу на средини брашна тако да кључала вода има пролаз. Остави се тако да вода кључа док брашно не почне да тоне – пада на дно. Одлије се половица воде и са оклагијом умијеша брашно са преосталим дијелом воде. Уколико је потребно дадаје се помало одливене вруће воде. Брашно треба умијешати тако да не остану грудвице али ни вода. Пура је готова када се мјешавина почне да одваја од оклагије а сервира се са киселим млијеком, кајмаком или сиром.
Каља се често спремала на селу. То је овчије или јањеће месо. Исијече се на комадиће, опере се и стави кухати са ситно исјецканим црвеним луком, бибером и сољу око један сат. Додаје се слатки купус исјечен на кришке. Запржи се запршком од уља и брашна, с мало бијелог лука, мљевене паприке и исјецканог першина. Куха се лагано док купус и месо не буду мекани. Сервира се у дубоким тањирима.
Цицвара се спремала највише у свечаним приликама а Божићни ручак без овог јела није се могао ни замислити. У народу постоје два начина припремања овог јела. У мало дубљу таву се стави павлака, сол и мало воде. Када се павлака растопи стави се мало гриза да покупи масноћу а затим се полагано додаје брашно уз стално мијешање. На крају се може додати још једно или два јаја. Све скупа се мијеша док не пусти масноћу. На овој масноћи су се на Божићној цицвари огледали сви укућани. Цицвара се може припремити и тако да се растопи маслац све док не почне да се пјени. Скине се с ватре и дода киселог млијека, кајмака или врхња и мало младог сира. Промијешана смјеса се ставља на ватру и у њу се сипа предходно пропржено кукурузно брашно и остави да се крчка. Ова смјеса се не мијеша већ се повремено протресе тамо-амо, пазећи да не загори. Уз ово јело обично се служи бијели кувани кромпир и кисјело млијеко. Ријеч је о јелу високе енергетске вриједности, пријатног укуса – буквално се топи у устима.
Масоница. Мијешањем малих кришки напола сухог хљеба са млијеком , кајмаком ил и сиром на лаганој ватри, добија се интересантно и јефтино јело дубоко укоријењено у исхрану наших предака.
Чорба од штавља (дивљег зеља) спрема се од: килограма очишћеног зеља, литра воде, 2 кашике брашна, павлаке или нарибаног тврдог сира, соли, жуманца, неколико капи сирћета. Млади штаваљ се опере, обари и ситно исјецка. Налије се топла вода, сол и бибер и стави кувати. Када се скува зачини се са размућеним жуманцом, мало брашна, павлаком, сиром и врло мало сирћета јер је зеље само по себи кисело.
Подробац. Ситно исјецкане, добро опране изнутрице свиње или овце (бубрези, срце, јетра, џигерица, цријева и сл.) се скувају а затим се у шерпи растопи свињски лој и у њега ставе скухане изнутрице. Све скупа се мијеша и мало пропржи а затим се излије у плитку тепсију и остави да се охлади. Послије хлађења, цијела смјеса се стврдне у једну компактну цјелину па се унакрсно повеже шпагом и објеси на дим гдје се суши шунка и остало месо. Откидањем комада и њиховим подгријавањем на ватри добија се врло брзо веома квалитетно јело које се једе са куханим кромпиром или пак само са хљебом.
Данас не постоји никаква институција у циљу очувања народне културе и баштине. Осјети се потреба за изградњом музеја који би се бавио очувањем и сакупљањем археолошке грађе, народне ношње, традиционалних рукотворина и осталих продуката вриједних људских руку овог простора.
Типично српски!
Странцу у Невесињу неће бити потребно много времена да се увери у гостољубивост, љубазност, отвореност и топлину његових житеља.
Руковање, десном руком, при представљању и упознавању је обавезно, без обзира на пол. Пољупци нису обавезни при првом сусрету, али већ сваки следећи пут, ако сте драги оном кога срећете, следи љубљење у образ, и то типично српски – три пута. Наравно, нико не замера и ако се број пољубаца сведе на два или један, уз дуги срдачан загрљај.
Код Срба се најчешће наздравља уз домаћу ракију, веома често насталу у породичној мануфактури. Наздравља се уз куцање чашама, обавезно гледање у очи и гласно узвикивање „Живјели!“. Здравице се углавном држе само у свечаним приликама, најчешће их говори домаћин, али то може да учини и гост.
Срби уживају у обилној и зачињеној храни и обично имају три оброка дневно, а ручак је најобилнији.
Битан дио српског менталитета је „плаћање рачуна“ у ресторану. Домаћин скоро никада неће дозволити госту да плати ручак, вечеру или пиће, јер је обичај да домаћин сноси све трошкове док гост борави код њега.