Opština Petrovac je opština Republike Srpske. Nalazi se u zapadnom dijelu Republike Srpske – Krajina.
Sama opština je prije rata u Bosni i Hercegovini bila dio opštine Bosanski Petrovac. Teritorija opštine se u najvećoj dužini graniči sa opštinom Bosanski Petrovac, zatim opštinama Ključ, Ribnik, Istočni Drvar i Drvar.
Površina opštine je 145 kilometara kvadratnih odnosno 16 % od predratne opštine Petrovac.
U reljefnom smislu naseljeno mjesto Drinić, koje je centar opštine, sa zapadne strane je otvoreno prema Bosanskom Petrovcu, sa sjeverne strane ograničeno je Srneticom, a sa južne strane Klekovačom, a prema istoku preko Kozila otvara se put prema Potocima (Istočni Drvar) i dalje prema opštini Ribnik.
Područje naše opštine pored naseljenog mjesta Drinić, u kojem je sjedište opštine, obuhvata i dio naselja Bunara, Bukovača, Klenovac, Bravski Vaganac i Podsrnetica.
Naseljeno mjesto Drinić ima 14 naselja: Gavrići, Savuljevići, Špirići, Kecmanska dolina, Potkosa, Banjci, Spasići, Medenac, Jalići, Gromile, Glavica, Tešići, Centar i Avala. U opštini ne postoje mjesne zajednice.
ZDRAVSTVO
Dom zdravlja u Driniću
Dom zdravlja u Driniću, izgrađen donacijom njemačke humanitarne organizacije THW, najprije kao ambulanta a kasnije i dom zdravlja koji raspolaže različitim sadržajima zdravstvenih usluga Zubarske usluge na zavidnom nivou.
Ljekarska ordinacija
Ljekarska ordinacija, sa stalno zaposlenim ljekarem opšte prakse koji na spratu Doma zdravlja ima i stan.
Apoteka
065 695 015
Stomatološka ordinacija
Laboratorija
Savremeno opremljena mini laboratorija za analizu krvi i mokraće.
Ambulantna vozila
Uz dva nova ambulantna vozila, veći i savremeniji bolnički centri su na dohvatu ruke.
OBRAZOVANJE
Osnovna škola u Driniću
Na području opštine uspostavljen je rad jedne osnovne škole, Osnovna škola ‘’Drinić’’, koja je formirana 2000/2001 god., kada je bilo upisano 72 učenika. Aktivnosti obrazovanja učenika pratio je niz poteškoća, ali uz razumjevanje lokalne vlasti i ŠG ‘’Oštrelj-Drinić’’ obezbjeđen je nastavni kadar i moderna oprema, kao i prevoz učenika i nastavnika iz Bos. Petrovca i Drvara.
Nema predškolske ustanove
U opštini Petrovac nije uspostavljen rad i djelovanje predškolskih ustanova, iako je za njih iskazana potreba. Djeca koja žive na području opštine Petrovac predškolsko obrazovanje stiču u vrtiću u Bos.Petrovcu, ali ipak najveći broj djece čuvaju roditelji, bake i dede, a ponekad i osobe koje su plaćene za taj rad.
Srednje i visoko obrazovanje je van opštine
U opštini Petrovac nije uspostavljen rad srednje škole, te najveci broj učenika školovanje nastavlja u Srednjoj mješovitoj školi Bos. Petrovac ili u neku od srednjih škola u Banja Luci. S obzirom da u školi ne postoji adekvatna baza podataka o djeci koja su upisala srednju školu, nije moguće tačno utvrditi broj mladih koji nakon završetka osnovne škole upisuju srednju. Pretpostavka je da nema djece koja nakon završetka osnovne škole, ne nastavljaju sa srednjim obrazovanjem.Srednju školu pohada 10 učenika u Bos.Petrovcu (po 4 u gimnaziji i ekonomskoj školi i 2 zanati) i 4 učenika u Banja Luci.
Opština Petrovac nema ni visokoškolskih ustanova. Ne postoje precizni podaci o broju upisanih ni diplomiranih studenata sa podrucja opštine. Prema podacima iz Doma zdravlja, postoji procjena da ima 45 studenata (23M/22Ž). Postoje inicijative za otvaranje odjeljenja Šumarskog fakulteta, Univerziteta u Banja Luci, koje bi bilo smješteno u Driniću ali još uvijek nisu preduzeti nikakvi konkretni koraci.
SPORT I KULTURA
U sklopu škole postoji univerzalna sala u kojoj opština i ostali građani organizuju slavlja, promocije, predavanja i skupove. U istoj sali folklorni ansambl KUD ”Grmeč” Drinić drži svoje časove, što može biti osnov za dalji razvoj kulturnih sadržaja iz oblasti očuvanja i promocije tradiicionalnih igara i običaja, uz adekvatnu podršku u opremanju s odgovarajućim kostimima i muzičkim instrumentima. Kao kulturne institucije na području opštine možemo izdvojiti školsku biblioteku i spomen-kuću palim borcima iz minulog rata, koja se nalazi u centru Drinića.
Kulturne manifestacije koje se održavaju na teritoriji opštine Petrovac su ”Štraparijada” i ”Lovački kotlić”. Ovdje se izdvaja Štraparijada koja se održava svake godine u junu mjesecu u takmičenju povlačenja balvana pomoću konja. Postoji jedno sportsko udruženje, čije je osnivanje potpomogla opština. Nažalost, ne postoji sportski centar, nema sportskih klubova, niti sekcija. Ima jedno betonsko igralište sa višestrukom namjenom i jedan travnati fudbalski teren.
Prašumski rezervat “Lom”
osnovan je 1956. godine. Nalazi se u masivu planine Klekovače, na grebenu Lom-planine. Zauzima površinu od 297,8 hektara. Ima izdvojeno jezgro – strogi rezervat divljine, veličine 55,8 hektara (kategorija Ia po IUCN – klasifikaciji).
Pripada Javnom preduzeću šumarstvo “Srpske šume”, Šumskom gazdinstvu “Oštrelj-Drinić” iz Drinića, opština Petrovac, a nalazi se na teritoriji Gazdinske jedinice “Lom-Klekovača”, obuhvatajući odjeljenja 130-134 te 136.
Vegetaciju lomske prašume uglavnom čini (75%) tipična šuma ovih dinarskih planina, zajednica bukve-jele-smrče (Piceo-Abieti-Fagetum illyricum). Nalazi se u rasponu 1250-1420m na sjevernim i sjevero-zapadnim ekspozicijama uglavnom. Geobotanički položaj prašume je na granici ilirske provincije, tako da se u njoj završava areal nekih ilirskih vrsta. Udio vrsta u drvnoj masi rezervata je sljedeći: bukva 22%, jela 38%, smrča 40%. Subalpska bukova šuma (Acerij-Fagetum-subalpinum) zauzima 18% površine, na sličnim ekspozicijama, različitih nagiba, na visini 1420-1522m nadmorske visine. U njoj je značajno učešće javora (Acer-pseudoplatanus). Preostalih 4% zauzima sekundarna zajednica jele i smrče (Abieti-Piceetum, 1350-1470m nadmorske visine). Geološki supstrat prašume Lom čine krečnjaci. Zbog toga je reljef rezervata veoma razvijen, a mjestimično i jako karstifikovan. Prisutne su mnoge kraške pojave. Iako su krečnjaci vodopropusne stijene sa podzemnom hidrologijom, ipak se na području rezervata nalaze dva mala vrela. Ima i nekoliko pećina (neke sa vječnim snjegom koji se do prije par decenija organizovano isporučivao slastičarima). Carstvo gljiva iz porodica FUNGIJA jasno kaže da se nalazite u prašumi. Zemljišta na krečnjacima su uobičajeno gust mozaik inicijalnih litosola, plitkih crnica (kalkomelanosola), srednje dubokih smeđih krečnjačkih zemljišta (kalkokambisola) i dubokih ilimerizovanih krečnjačkih zemljišta (luvisola). Taj lanac karika jednog istog evolutivnog niza pruža veoma široku lepezu za razvoj biljaka.