Prema zvaničnim podacima, opština Petrovo egzistira od 1929. godine do 1962. godine kad je izvršeno njeno pripajanje opštini Gračanica. Status opštine vraćen joj je referendumom građana 1991. godine.
Opštinu Petrovo proglasila je privremena Skupština opštine za opštinu u osnivanju, na sjednici održanoj dana 12. oktobra 1991. godine Odlukom o proglašenju opštine Petrovo, a ozakonila Skupština Republike Srpske .
Opština Petrovo nalazi se u sjeveroistočnom dijelu BiH, odnosno središnjem dijelu Republike Srpske, obuhvatajući Sprečansko polje i sjeveroistočni dio planine Ozren. Nalazi se između tri poznata privredna bazena: Tuzlanskog, Zeničkog i Dobojskog. Opština Petrovo od Doboja je udaljena oko 25 km odnosno 34 km od Tuzle, a graniči sa gradovima: Doboj (Republika Srpska) te Gračanica, Lukavac i Maglaj (Federacija BiH).
Magistralnim putem Doboj-Tuzla i željezničkom prugom Doboj-Tuzla, opština je povezana sa regionalnim centrima. Ukupna površina opštine je 118,24 km².
Opštinu čine sedam mjesnih zajednica: Petrovo, Kakmuž, Karanovac, Sočkovac, Porječina, Krtova i Kaluđerica. Prema rezultatima popisa stanovništva u BiH iz 2013. godine na području opštine Petrovo živi oko 7.010 stanovnika.
Reljefno 65% teritorije opštine Petrovo čini brdsko – planinsko područje, a ostalih 35% teritorije je ravničarsko. Prosječna nadmorska visina je 534m. Nad Ozrenom dominiraju dva visa, Velika Ostrvica 918m (ujedno i najviši vrh na Ozrenu) i Kraljica sa 883m.
Pored obradivih površina i šumskog bogatstva, koji su nesumnjivi resursi ovog područja, opština Petrovo bogata je prirodnim resursima, posebno zdravom pitkom vodom sa izvorištima u ekološki očuvanoj sredini, termo-mineralnim vodama sa ljekovitim svojstvima, te rudnim i mineralnim resursima.
Razvoj opštine Petrovo usmjeren je ka iskorištavanju mineralnih sirovina, a posebno termomineralnih voda i tečnog ugljen-dioksida, kao i razvoju turizma. Značajan pomak u tom pravcu razvoja napravljen je otvaranjem banjsko-turističkog kompleksa „Terme – Ozren“ u naselju Kakmuž 2020. godine, nakon čega je uslijedio i značajniji pomak u razvoju soskog turizma. Uporedo s tim u naselju Kaluđerica, u neposrednoj blizini manastira Svetog Nikole na Ozrenu, u oblasti Turističke zone Kaluđerica, definisane Regulacionim planom, realizovani su projekti uređenja prostora namijenjenog vikend naselju, izgrađena putna infrastruktura, riješeni problemi vodosnabdijevanja i napajanja električnom energijom. Prvih desetak placeva dobilo je svoje vlasnike i gradnja vikend kuća je započela 2021.-22. godine. U dijelu Turističke zone, namijenjenom za izgradnju hotelskog kompleksa sa pratećim sadržajima, prvih 20 dunuma zemljišta dobilo je vlasnika početkom 2022. godine, nakon čega su započeli radovi na uređenju prostora i pripremi za gradnju.
Opština djeluje na poboljšanju uslova života u svim oblastima. Rukovodstvo Opštine i Opštinska uprava rade na obezbjeđenju što kvalitetnijih uslova za život i stvaranje urbane sredine sa svim potrebnim sadržajima.
USTANOVE I ORGANIZACIJE
CENTAR ZA SOCIJALNI RAD
DOM ZDRAVLJA OZREN
ŠKOLSKE USTANOVE
JKP VODA PETROVO
NARODNA BIBLIOTEKA PETROVO
POLJOPRIVREDA
Reljefno 65% teritorije opštine Petrovo čini brdsko-planinsko područje, a ostalih 35% teritorije je ravničarsko.
Kada se govori o poljoprivrednoj proizvodnji, najvažnije pitanje koje se postavlja odnosi se na fleksibilnost postojećih poljoprivrednih sistema i sposobnost prilagodbe ekološkim potrebama ruralnog razvoja s jedne strane, te zakonima tržišta s druge strane.
Zbog toga je za potrebe planiranja, odnosno usmjeravanja razvoja i investicija neophodno raspolagati osnovnim podacima o postojećim tipovima proizvođača i poljoprivredno-proizvodnih sistema, ograničenja za njihov razvoj, potencijala i mogućnosti.
Proizvodnja na području opštine je uglavnom tradicionalna i ekstenzivna. Iako se čine napori u oblasti stočarstva i voćarstva, vidljivo je da proizvođači trebaju veliku pomoć u svakodnevnoj proizvodnji. To se prije svega odnosi na edukaciju u spremanju silaže, podizanju voćnjaka sa novim sortama, i sl.
Osnov poljoprivredne proizvodnje čini stočarstvo. Prema procjeni opštinske administracije u opštini se nalazi oko 90 farmi sa tri i više grla stoke (tov i mlijeko).
Klimatsko-geografske karakteristike teritorije pogodne su za razvoj i intenziviranje ove grane poljoprivrede.
Biljna proizvodnja
U strukturi biljne proizvodnje dominira ratarstvo i voćarstvo.
Od voćnih kultura uzgajaju se: šljive, jabuke i kruške.
U ratarstvu naglasak je na proizvodnji kukuruza za zrno i za silažu. Osim kukuruza uzgaja se još i pšenica, ječam, zob i raž.Značajan je i uzgoj krmiva, TDS i lucerke.
U povrtlarstvu se najviše uzgaja krompir, a od ostalog povrća: crveni luk, paradajz, kupus.
Sporadično se uzgoj povrća odvija i u plastenicima.
Stočarstvo
U strukturi stočarstva dominiraju proizvođači koji uzgajaju krave za proizvodnju mlijeka. Osim muznih krava uzgajaju se i bikovi za tov, ovce, a proizvođači se bave i svinjogojstvom, peradarstvom, uzgojem koka nosilja, brojlera, pčela.
Struktura vlasništva
U strukturi poljoprivrednog zemljišta dominira privatni sektor. Nažalost, ne raspolažemo sa podacima o katastarskom vlasništvu zemljišta.
Radna snaga
Na farmi uglavnom radi proizvođač sa svojim ukućanima. Zapošljavanje sezonske radne snage nije uobičajeno.
I u opštini Petrovo, kao i svim drugim opštinama u BiH ograničeni su pristupi kreditnim sredstvima. Uslovi koje postavljaju banke-hipotekarni krediti, visoke kamate i sl., nisu stimulirajuće za investiranje u poljoprivredu.
Zemljište
Opština Petrovo leži na rijeci Spreči. Postoje problemi sa kvalitetom vode, što može imati negativan uticaj za navodnjavanje, odnosno zagađivanje okolnog zemljišta.
Područje opštine sa aspekta zemljišta raspolaže aluvijalnom zemljištu na širokim riječnim dolinama.
U opštini je izražena zonalnost zemljišta sa aspekta nadmorske visine i nagnutosti terena.
Najveći dio opštine je sa aspekta nagiba pogodan za vrlo diverzificiranu intenzivnu proizvodnju, posebno povrtlarstvo i voćarstvo. U dolinama rijeke Spreče teren je ravan i pogodan za intenzivnu povrtlarsku i ratarsku proizvodnju. Na ovom zemljištu je realna mogućnost navodnjavanja.
Druga zona se blago uzdiže u formaciju blago nagnutih brda, nešto veće nadmorske visine koja su izuzetno povoljna za razvoj voćarstva i povrtlarstva. Ova zona je prelazna između aluvijalnih nizinskih tala i većih planina.
MJESNE ZAJEDNICE
KAKMUŽ
KALUĐERICA
KRTOVA
PORJEČINA
SOČKOVAC
KARANOVAC
PETROVO
VODIČ ZA INVESTITORE
Građevinske dozvole koje se izdaju na lokalnom nivou
Dozvole koje se izdaju na republičkom nivou
Zakon o javno-privatnom partnerstvu u RS
Zakon o kretanju i boravku stranaca i azilu
Zakon o PDV-u sa kasnijim izmjenama i dopunama
Zakon o privrednim društvima RS
Zakon o carinskoj politici u BIH
Zakon sa amandmanima na zakon o privrednim društvima RS