U pitomoj ravničarskoj sredini centralnog Banata, na obalama reka Tamiša i Brzave, na samoj granici sa Rumunijom, nalazi se Sečanj, opštinsko i kulturno središte jednog dela Banata.
Opština Sečanj ima povoljan geografski i turistički položaj zahvaljujući blizini velikih gradskih centara. U krugu od 80 km nalaze se Beograd, Novi Sad, Zrenjanin i Vršac. Zbog činjenice da se opština Sečanj graniči sa Evropskom unijom i da najkraći put iz Temišvara prema Beogradu i Novom Sadu upravo vodi preko teritorije ove opštine, aktivnosti lokalne samouprave su usmerene na otvaranje međunarodnog graničnog prelaza.
Opština Sečanj u svom sastavu ima deset naseljenih mesta: Sečanj, Banatska Dubica, Boka, Jarkovac, Konak, Jaša Tomić, Krajišnik, Neuzina, Sutjeska, Šurjan. Njihova specifičnost je u etničkom šarenilu (Mađari, Rumuni, Banaćani-starosedeoci, Bosanci, Hercegovci, Hrvati, Romi). Svi zajedno žive, rade, druže se, negujući svoju tradiciju, ali i poštujući druge kulture i nasleđе.
523 km²
11.400 stanovnika (2020)
Opštinu Sečanj obrazuje njeno sedište u naseljenom mestu Sečanj i još 10 naseljenih mesta: Banatska Dubica, Boka, Busenje, Jarkovac, Jaša Tomić, Konak, Krajišnik, Neuzina, Sutjeska i Šurjan.
Opština Sečanj leži u istočnom delu Vojvodine, ušuškana u ekološkoj akumulativnoj ravnici centralnog Banata u porečju Begeja, Tamiša i Brzave. Ovaj kraj nosi obležje reljefa cele Vojvodine što je rezultat delovanja vetrova i reka. Reljef čini blago zatalasana aluvijalna ravan bez većih visinskih razlika.
Nalazi se u umerenom kontinеntalnom klimatskom pojasu sa srednjom godišnjom temperaturom od 11,2 °C. Predstavlja jedan od najvetrovitijih delova Vojvodine, gde je karakterističan jugoistočni vetar košava.
Naizgled pitomi jednolični ravničarski kraj opštine Sečanj krije ogromno prostranstvo mirnih banatskih voda. Vodeno prostranstvo čini šest ribnjaka koji zauzimaju 3000 ha površine ove opštine, reka Tamiš, reka Brzava i kanalska mreža Dunav-Tisa-Dunav.
Vredni arheološki spomenici na ovim prostorima su:
Lokalitet „Stara Barda“– između Šurjana i Boke, na levoj obali Tamiša. Na celom potezu postoje mnoga praistorijska nalazišta i humke iz neolita.
Lokalitet „Govedareva humka“ – najznačajniji u ovom kraju. Tu su pronađeni keramički predmeti koji su imali ornamente urezane u grubim predmetima.
Lokalitet „Šibova humka“- praistorijsko naselje gde su nađeni fragmenti vatinske keramike.
Lokalitet „Stari vinogradi“– u Banatskoj Dubici, gde su pronađeni fragmenti keramike, pečene zemlje, životinjske kosti, kamene sekire i grob sa ljudskim kostima.
Lokalitet „Bavanište“ – velika humka na desnoj obali Tamiša idući od Jaše Tomića prema selu Šurjan, što znači Balvanište ili selo na balvanima.
Lokalitet „ Selište“ – nasuprot Bavaništa na levoj obali Tamiša.
Lokalitet „Janjin budžak“ – gde je obala Tamiša visoka 8 metara, opažaju se u lesu stara ognjišta.
Lokalitet u Krajišniku – kasno srednjovekovno naselje.
Lokalitet „Ciglana“ – u Sečnju, potiče iz metalnog doba. Jedna od poznatijih ostavki koja je otkrivena u Banatu, pripadaju tipu trgovačke ostavke.
Lokalitet Atar C.
Lokalitet Fabrika alatnih mašina.
Hram Vaznesenja Gospodnjeg – u Jarkovcu, izgrađen je u drugoj polovini XVIII veka. Ikonostas je rad Konstantina Danila (1863-1875), a zidne slike naslikao je Stevan Aleksić. U njoj se nalazi oslikana ikona „Raspeće sa dva andjela“, jedno od najboljih umetničkih dela u našoj ikonografiji.
Crkva Svetog Nikole – u Neuzini, izgrađena je 1811. godine. Sadašnji ikonostas u crkvi je sklopljen od ikona različitih autora (od XVIII do kraja XIX veka). Najstarija ikona „Bogorodice sa Hristom“ potiče iz 1770. godine. Crkva je vredan primer skladne seoske građavine, a svojom skladnošću i raznovrsnim inventarom koji čuva, predstavlja značajan dokument duhovnog nasleđa.
Crkva Svetog Nikole – u Jaši Tomić, izgrađena je 1746. godine. Crkva je rađena u romanskom stilu. Ikonostas i zidne slike delo su Stevana Aleksića iz 1905. godine. Freske i ikone radio je Nedeljko Popović Šerban (1752-1755).
Uznesenje Blažene Djevice Marije – u Jaši Tomić. Rimokatolička crkva izgrađena je 1911. godine. Pred njenom lepotom posetilac ne može da ostane ravnodušan. Zadivljujući objekat ostao je budućim generacijama kao istorijski i materijalni trag ekonomske moći mesta i meštana. Građena je kao monumentalna, jednobrodna crkva, sa trostranom aspidom i zvonikom koji je sa zapadne strane. Krase je raskošna dekoracija, vredni vitraži i skladne proporcije. U crkvi se nalaze dve slike se temom Vazesenja Bogorodice. Jedna je rad Vase Pomorišca iz 1906. godine, a drugu je potpisao Johanes Mertz iz Budima 1799. godine.
Hram Preobraženja Gospodnjeg – u Šurjanu, izgrađen je 1939. godine. Spomenik je kulture od velikog značaja. Stanovnici rumunskog Čavoša preneli su ikone sa svog ikonostasa u mesto Šurjan, čija je crkva u današnjem obliku podignuta 1939. na mestu starijih građavina (prve iz 1765. i druge iz 1835.). Sve prenete ikone (njih tridesetak) i dva para carskih dveri (XVIII vek) podeljene su u tri serije.
Ostali sakralni objekti koji krase opštinu Sečanj i koji takođe poseduju određen kulturno-istorijski značaj su:
Hram Svetog Save – u Konaku, izgrađjen je 1758. godine.
Crkva Svetog Ivana Krstitelja – u Konaku, izgrađena je 1895. godine.
Hram Svete Trojice – Banatska Dubica, izgrađen je 1789. godine.
Crkva Sniježna gospa – Neuzina, izgrađena je 1895. godine.
Navještenje blažene djevice Marije – Boka, izgrađena je 1840. godine.
Crkva Svetog Nikole – Boka, izgrađena 1910. godine.
Crkva Velikomučenika Dimitrija – Sutjeska, izgrađena 1896. godine.
Hram Svetog Vaskrsenja Hristovog – Sutjeska, izgrađen 1993. godine
Hram Svetog Dimitrija – Sečanj, izgrađen 1995. godine.
DVORAC „DANIJEL“
Konak
Na magistralnom putu Zrenjanin – Vršac u mestu Konak, stotinak metara pre mosta na reci Brzavi sa leve strane nalazi se dvorac Danijel. Izgradio ga je grof Danijel Ladislav 1884. godine u klasicističkom stilu. Dvorac je spomenik kulture od velikog značaja.
DVORAC “JAGODIĆ”
Konak
Dvorac je sagrađen na ivici šume u blizini mesta Konak, 1835. godine za Petra Jagodića. Porodica Jagodić je značajna za kulturnu istoriju srpskog naroda u Vojvodini. Jagodići su bili istaknuti članovi Matice Srpske.
Dvorac je sada u privatnom vlasnistvu i spomenik je kulture od velikog značaja.
SPOMEN SOBA Dr BORISLAV JANKULOV- Jaša Tomić
DEPADANS NARODNOG MUZEJA ZRENJANINA – Sečanj
Lovni i ribolovni turizam
Od sitne divljači najzastupljeniji su fazan, zec, patka, afrička grlica, prepelica, poljska jarebica.
Divljač van režima zaštite je lisica i šakal.Lovišta su otvorenog tipa i beleže značajne rezultate u trofejnom odstrelu.
Lovcima je na raspolaganju smeštaj u hotelu „Crveni cvet“, kapaciteta 19 soba sa ukupno 52 ležaja i lovačkim apartmanima sa 6 ležaja. Sve sobe imaju kupatilo i opremljene su televizorima sa satelitskim programom, internetom i telefonom.
Efikasno je organizovana lovačka služba uz mogućnost iznajmljivanja lovačkih pasa (rase – ptičari i hanoverski krvoslednici).
Opština Sečanj je poznata po bogatstvu voda.