Opština Titel

Она има облик неправилног квадрата са јасно издвојеним границама на истоку и југу које чине Тиса и Дунав, док су западна и северна граница више конвенционалне и повучене по линијама којима иду границе хатара пограничних места.

Иако две велике реке ограничавају тителску општину са две стране, ипак су само два насеља на рекама док су остала, мање или више, удаљена од река. Тител је непосредно уз десну обалу Тисе и успешно може да користи овај речни пут. Гардиновци, као друго место на реци, већ не може тако успешно да користи Дунав, пошто су изграђени на рукавцу Дунава који би могао бити плован само при врло високим водостајима. Мошорин и Лок су знатно даље од река, а Вилово и Шајкаш су изразито копнена насеља.
Сем пловне Тисе и пловног Дунава који је опкољавају као граничне реке, кроз тителску општину пролазе још два важнија пута. Један везује Нови Сад преко Шајкаша и Титела са Зрењанином, а други опет Нови Сад преко Шајкаша и Жабља такође са Зрењанином. Ова два пута поред пловних река веома повољно утичу на погодност положаја тителске општине, јер омогућавају лакшу везу општине са осталим светом, првенствено са Новим Садом и Зрењанином, а преко Дунава и са Београдом.
Према свему, дакле, благодарећи железничком и друмском мосту на Тиси код Титела, општина је заиста у повољној ситуацији, јер копнени саобраћај лако премошћава пространу реку Тису. Једино према Срему тителска општина нема копнене (сувоземне) везе, пошто је најближи мост на Дунаву тек код Ковиља и то 25 километара узводно од ушћа Тисе у Дунав.
Повољност положаја огледа се још у неким елементима. Хидрографско-климатски услови су доста повољни за живот становништва. Клима је умерено континентална. Има довољно топлоте и талога. Зиме су, такође, довољно хладне, што је опет веома значајно за уништавање биљних паразита и других штеточина. Сем тога изданска вода је доста плитка па је могућа и разноврснија флора и богатија вегетација.
Најзад, са таквим еколошким условима територија општине Тител располаже и изврсним условима за живот становништва. Археолошки локалитети на лесној тераси и на Тителском брегу убедљив су доказ да је живот постојао и у старијим геолошким периодима када су ритови били замочварени, муљевити и често плављени високим речним водама.

 

Тител је највеће и најинтересантније насеље у подножју Тителског брега

Он има најкарактеристичнији положај од свих бачких насеља у Потисју. Изграђен је на месту где је Тителски брег најближи сремским лесним наслагама у Фрушкој Гори. На овом месту, поред тога што је најужа алувијална раван Дунава, најужа је и алувијална раван Тисе. На суседној, банатској страни, на даљини од 5 километара простире се висока обала банатске лесне терасе на којој је село Перлез. Тител је, дакле, подигнут тамо где су најуже алувијалне равни двеју највећих река. Северно од Титела је Тителски брег који својом релативном висином од 50 метара доминира читавом околином. Јужно од Тителског брега у ширини од 1,5 километара простире се на дужини од 6,5 километара тителска лесна тераса, која је веома добро послужила за подизање насеља.

Источно од тителске лесне терасе постоји још једна нижа степеница, састављена од песка, која раздваја тителску лесну терасу од алувијалне равни Тисе.Та нижа степеница је алувијална тераса. Старије насеље Титела је прво било на овој пешчаној алувијалној тераси, а потом се са насељавањем Немаца и Мађара, Тител почео ширити и на нешто вишу лесну терасу. Рајко Николић помиње да се од 1876. године Тител почео ширити и према југу по алувијалној равни Дунава, пошто су тада изграђени насипи поред Дунава и вода није више плавила алувијалну раван. Данас је Тител прекрио читаву алувијалну терасу, затим велике делове лесне терасе и, најзад, извесне делове алувијалне равни Дунава и Тисе. На Тителском брегу, иако је сасвим близу, нема грађевина.

Contact

email
uprava@opstinatitel.rs
address
Glavna 1, 21240 Titel
phone
+381 21 2960 186, +381 21 2960 165