Velika Plana je starije naselje. Pominje se u vreme Austrijske Srbije kao naseljeno mesto pod imenom Plana. Ranije je ovo naselje bilo i Selištu, pored Morave, odakle su se premestili na današnje mesto zbog stalnih poplava i pomerenja Moravskog korita.
Na samoj teritoriji opštine Velika Plana, kao i u njenoj bližoj okolini, nalazi se veliki broj znamenitosti koje svojom istorijskom i kulturološkom vrednošću, očaravaju posetioce.
Istorijske znamenitosti
Radovanjski lug je spomen kompleks, koji se nalazi u stoletnoj šumi u ataru sela Radovanje. Radovanjski Lug, kao prirodno-memorijalni spomenik ima status nepokretnog kulturnog dobra kao znamenito mesto od izuzetnog značaja.
U Velikoj Plani u seoskim sredinama postoji 12 sportskih objekata i 12 otvorenih terena čiji su korisnici fudbalski klubovi.
Predškolska ustanova, osnovne i srednje škole raspolažu sa 11 sportskih sala i 22 sportska terena.
Nosilac razvoja sporta na teritoriji opštine Velika Plana je Javna ustanova Turističko-sportski centar Velika Plana u čijem sastavu se nalazi bazenski kompleks, zatvoreni multifunkcionalni teren (sportska hala), otvoreni sportski teren i jedan multifunkcionalni mini-pič teren.
Manastir Pokajnica
je prvobitno podignuta kao crkva brvnara u Starom Selu kod Velike Plane, posvećena je prenosu moštiju svetog Nikole.
Manastir Koporin
je spomenik kulture od velikog značaja nalazi se na obodu razuđenog gradskog naselja Velike Plane pri graničnom pojasu sa Smederevskom Palankom.
Etno selo – Moravski konaci
je napravljeno kao reprezentativno mesto za odmor, rekreaciju u relaksaciju.
McDonald’s restoran brze hrane
prvi i za sada jedini restoran ovog lanca, na Koridoru 10.
Velika Morava
nastaje spajanjem Južne Morave i Zapadne Morave blizu Stalaća, u centralnoj Srbiji.
Južna Morava koja predstavlja glavni izvor vode za Moravu je duža, ali je zbog regulacije rečnog korita i melioricaionih radova danas učinjena kraćom. Regulacioni radovi su učinjeni na sve tri Morave, tako da su sve značajno skraćene.
Nekada je ova reka bila preko 600 km dužine. Danas je najudaljeniji izvor vode za moravski sliv izvor reke Ibar, desne i najveće pritoke Zapadne Morave. Ibar izvire u Crnoj Gori i zajedno kao sistem Ibar-Zapadna Morava-Velika Morava predstavlja rečni sistem dužine 550 km, i kao takav je najduži vodeni put na Balkanskom poluostrvu.
Kroz teritoriju opštine Velika Plana, reka Velika Morava protiče u dužini od oko 35 kilometara i predstavlja značajan prirodni resurs.