Opština Vladimirci

Географски положај
Општину Владимирци чини 29 насељених места чији је географски, привредни, културни и административни центар варошица Владимирци. На подручју Општине према последњем попису из 2011. године живи 18.785 становника у 6.026 домаћинства. Владимирци су изразито пољопривредна општина и на њеном подручју пољопривредне површине заузимају 28.298 ха или 81% од укупне површине Општине, од чега ораничне површине заузимају 22.700 ха. Територија Општине је благо заталасана са просечном надморском висином од око 100 м и умерено континенталном климом. Највећи део површине је 4. и 5. бонитетне класе.

Геотермалне воде
Према геолошким испитивањима на територији наше општине утврђено је постојање извора топле воде чије се залихе налазе на дубини од око 900 м. Владимирачка општина због својих природних потенцијала и географског положаја планира да стави већи акценат на развој туризма на својој територији.

Копањем бунара топле воде у Владимирцима, створило би перспективе у даљем развоју туризма у нашој општини, а самим тим би се отвориле могућности запошљавања младих људи.

Природни ресурси
У Владимирцима постоје одлични потенцијали (близина великих центара, добра путна повезаност, очувана животна средина и здрава храна, постојање извора минералних и геотермалних вода, културни садржаји и неискоришћени објекти који се могу користити у ове сврхе) за развој ловног и рекреативног туризма. Богата ловишта ситне и крупне дивљачи и традиција доласка ловаца из иностранства, даје основу за развој овог вида туризма.

Окосницу развоја Владмирачке привреде у будућности представљаће најзначајнији привредни ресурси и то пољопривредно земљиште погодно за производњу органске хране и рудна богатства.

Кратак преглед природних ресурса и потенцијала:

Пољопривредно земљиште

Пољопривредне површине на подручју општине Владимирци заузимају 27 298 хектара или 81% од укупне површине Општине. Оранице и Баште чине 22 732 хектара, воћњаци 1920 хектара, виногради 70 хектара и природне ливаде 1548 хектара.

Рудна богатства

Калцијум карбонат ЦаЦО3, кварцни песак СиО2 и каолин

Водни ресурси

-здрава вода за пиће као значајан ресурс на природним изворима

-минерална вода – изграђен и зацевљен бунар минералне воде у селу Прову са бањеолошким својствима. Могућа је изградња бање.

-геотермална вода – подручје богато геотермалном енергијом, изграђени и зацевљени бунари топле воде у Месарцима и Дебрцу, просечне температуре 54-57 степени. Могуће коришћење у пластеничкој производњи раног поврћа и резаног цвећа и у спотрско-рекреативне сврхе.

-река Сава – 28 км десне обале реке Саве, могућа изградња рибљих ресторана и других садржаја, а све у вези са геотермалном и бањском водом која се налази на том локалитету. Треба имати у виду и њен потенцијал пловног пута посебно због изграђене луке у Дебрцу.

– природно језеро „Вукошићка Бара“ – површине 60 хектара. Могућа изградња рибњака и спортско рекреационог центра што би ово место претворило у највеће излетиште за грађане шабачке и владимирачке општине. Изградњом бране на реци Добрави могуће је регулисати честе поплаве у доњем току ове реке, а језеро претворити у једну од већих акумулација погодних за наводњавање.

Образовање
Мрежом основних школа, на подручју општине Владимирци, обухваћено је око 1000 ученика, а у Посавотамнавској средњој школи око 400 ученика стиче средње образовање. Потребно је поменути Библиотеку „Диша Антић“, са фондом око 50.000 књига и других вредних публикација. Још крајем XIX века, Дебрц је имао четвороразредну Основну школу. После више од једног века постојања, дебрчка школа је израсла у савремену образовну установу за осмогодишње школовање ђака. Статус осмогодишње школе добила је 1947. године задржавши га до данас. У поратном периоду у састав ове подручне школе ушла је и осмогодишња школа у Прову.

Contact

email
predsednikopstine@vladimirci.org.rs
address
Vladimirci
phone
015/513-141, 064 808 7709