О Власотинцу
Површина 307,93 км2
Број становника 25.803
Број насеља 48
Просечна густина 84 ст/км2
Генерално посматрано општина има брдско-планински карактер (са развијеним и разуђеним рељефом), који чини преко 80% њене територије. Најнижа тачка је на 230 м надморске висине на ушћу Власине у Јужну Мораву, а највиши врх раскрсје на 1.433 м. У морфолошком погледу издвајају се две целине долинско-котлинска (најплодинији део општине) и брдско-планинска. Клима општине Власотинце је умерено – континентална са жупском варијантом у равничарском – брежуљкастом делу до 500м надморске висине. Општина Власотинце располаже разноврсним природним ресурсима, који представљају добру основу за повећање економске снаге и успешнији развој општине. Међу значајне ресурсе убрајају се: пољопривредно земљиште, шуме, и водни ресурси, који заједно пружају погодне услове за економски развој туризма. Река Власина – Градско језеро. Пољопривредно земљиште представља најобимнији и назначајнији ресурси.
Простире се на површилни од 16.853 ха. и обухвата 54,7% територије општине. У структури пољоплривредног зељмишта доминирају површине под ораницама и баштама 43,0%. Код сетвене структуре доминантно место заузимају жита 64,7%, сточно крмно биље 19,3% и поврће 14,7%. Квалитет и разноврсност земљишта, повољни климатски услови, изузетно чиста и незагађена природна средина, као и традиција становништва да се бави пољопривредном производњом, омогућују разноврсну производњу у обиму, који би могао бити ослонац будућег развоја. Развојни значај овог ресурса у наредном периоду зависиће од интензивирања повртарства, воћарства и виноградарства, као и од ревитализације сточарства и изградње прерадјивачких капацитета. Шуме представљају обиман природни ресурс и значајан потенцијал. Укупна површине шума и шумских засада на територији
Власотинце на мапи Србије Развојни значај овог ресурса зависиће првенствено од заштите и пошумљавања шумских површина, повећања степена отворености великих шумских површина, примене стручно-техничких радова и шумама које се налазе у приватном власништву, као и од уредјења ловишта и развоја ловства. Водни потенцијал, река Власина, представља веома важан потенцијал општине. Власина протиче кроз територију општине Власотинце својим средњим и доњим током. На територији општине Власотинце, најважније притоке Власине су: Љуберађа, Тегошница и Пуста Река. Значај водних ресурса у наредном периоду зависиће од њихове заштите, очувања и уредјења. Културну баштину општине Власотинце чине: археолошка налазишта, цркве, споменици, дела сликарства, споменици народног градитељства, знаменита места и установе културе (Културни центар, Народна библиотека и КУД ”Синиша Јанић”).
Мрежу установа основног образовања чине 9 основних школа од којих су две градске ”Синиша Јанић” и ”8. Октобар” са по око 1.200 ученика. Општинском центру раде и две средње школе: Техничка школа и Гимназија ”Стеван Јаковљевић”. Здравствена заштита становништва обавља се у Дому здравља и Болници са здравственим станицама и амбулантама у насељима. Пружање услуга у области дечје заштите обезбедјено је у оквиру Предшколске установе ”Милка Диманић”. Власотинце има бројна спортска удружења и клубове. Територијални распоред установа основног обрзовања у потпуности задовољава потребе становништва. Главни носилац и реализатор активности из делокруга социјалне заштите је Центар за социјални рад, који је организован за општине Власотинце и Црна Трава.
Природа
Подручје општине Власотинце је диференцирано на два јасно издвојена дела: равничарски и брдско-планински, који се међусобно разликују по геоморфолошким, климатским, хидрогеолошким и биогеографским карактеристикама.
Рељеф је врло разуђен и са знатним висинским разликама од 1200 m – од коте истека Јужне Мораве (230) до врхова на Остозубу (1433), па се издвајају три целине:
Равничарски појас – до око 300 мнв, чини мањи део општинске територије, концентрисан је лепезасто на западу, око Власине и део је Лесковачке котлине.
Ниске планине са побрђем – надовезују се на равничарски појас и чине већи део подручја; испресецане су дубоким, често и клисурастим долинама реке Власине и њених притока.
Средњевисоке планине – су у крајњем јужном делу и захватају најмањи део Општине. Издваја се планински масив Јастребац-Острозуб, где доминирају и највиши врхови – Раскрсје (1433), Огорела чука (1360) и Букова глава (1339).
Скоро целокупно подручје пипада сливу Власине, осим мањих делова на југозападу у сливу Рупске реке и у западном делу Општине, који се дирекно сливају у Јужну Мораву. Три морфолошке целине подручја модификују умерено-континенталну климу у три варијанте:
– жупску, у равничарско – брежуљкастом делу, до 500 мнв,
– праву умерено-континенталну климу, у појасу до 1000 мнв,
– варијанту субпланинске климе у највишим деловима изнад 1000 мнв,
Хидрографска мрежа је неравномерно развијена. Већи део подручја Општине захвата средњи и доњи део слива Власине, а мањи део слив Рупске реке.
Власина је највећи водоток на подручју општине Власотинце. Десна је притока Јужне Мораве, друга по величини, дуга 70 km. Настаје на Власинској висоравни и протиче кроз подручје Сурдулице, Црне Траве, Власотинца и Лесковца. Најважније притоке на подручју Власотинца су: Тегошница, Лужница, Пуста река, Бистрица и Раставница. Горњи ток Власине, од извора до Власотинца је у квалитету I и II категорије вода. Око 53,6% укупне територије подручја општине Власотинце обухвата пољопривредно земљиште (око 165 km2), које је изразито хетерогено по заступљености, начину коришћења и бонитету.
Због велике просторне хетерогености природних фактора, који се одражавају на услове за развој пољопривреде и других привредних делатности, издвajajу се три пољопривредна подручја:
1) Равничарско – до око 300 m н.в., са нижим брдима, долинама и котлинама;
2) Брдско-планинско – обухвата површине до око 800 m н.в;
3) Плaнинскo – обухвата површине преко 800 m н.в.
У складу с хетерогеним карактером простора, удео интензивних култура – оранице и баште 7.469 ha (24%), воћњаци око 1.829 hа (5,9%) и виногради око 1.535 ha (4,9%), у укупним површинама је веома висок (око 34,8%), а трајних травњака је значајан – ливаде и пашњаци 5.673ha (18,4%). Оваква структура се одражава и на велике разлике у структури коришћења укупног простора, у зависности од њихових висинских обележја. Око 12.241 ha (39,8%) укупне територије подручја општине налази се под шумама. Станишни услови су повољни за развој аутохтоних врста дрвећа (посебно букве, граба и храстова). Однос обраслих и необраслих површина је повољан – од укупно обрасле површине, високе шуме заузимају око 90% шумског земљишта, изданачке и вештачки подигнуте састојине м ањи део, а занемарљиво шикаре и шибљаци.
Шумска вегетација је богата али добро очуваних шума има веома мало. Знатно веће површине захватају деградиране и ерозивним процесима захваћене шуме. Последњих година све је више присутан и проблем сече букових шума.
На подручју општине је ловиште ”Лужница” укупне површине 307,93 km2, док је ловно- продуктивна површина 254,54 km2 (82,66%); орографски, хидрографски, педолошки и климатски услови у ловишту су задовољавајући у току вегетационог периода, мир у ловишту је добар у већем делу, али постоји блага тенденција смањења ловно- продуктивних површина.
Матични фонд гајених врста дивљачи чине: срна, дивља свиња, зец, фазан, пољска јаребица. Мањи шумски комплекси, местимично пошумљене површине, изданачке шуме, шикаре и сл. у нижим деловима више погодују ситној дивљачи, док већи шумски комплекси мешовитих шума у планинском, мање насељеном подручју, више погодују крупној дивљачи.
Повољни климатски услови, богатство шумских плодова, бројна дивљач и атрактивност предела пружају могућност за развој спортског и рекреативног туризма.
Туризам
Најзачајније природне лепоте и туристички потенцијали општине Власотинце су: близина Власинског језера које је удаљено 56 км, река Власина која дели територију општине на два дела, вештачко језеро у самом граду, непосредна близина Суве планине, Чемерника и Чобанца, природни потенцијали (чист ваздух, погодна клима очуваност средине, шумовито планинско подручје, богатство флоре и фауне), културно историјски споменици.
Култура
Културни центар Власотинце
Народна библиотека “Десанка Максимовић” Власотинце
Образовање
Предшколске установе
Предшколска установа “Милка Диманић“
Адреса: 12. Бригаде 34, 16210 Власотинце
Телефон: +381(0)16 875 425
Website: http://www.predskolska-mdimanic.edu.rs/
Email:
Систем предшколског васпитања и образовања уређен је Законом о основама система образовања и васпитања. Предшколске установе своју делатност обављају у складу са унапред одређеним предшколским програмом. Програм припреме за основну школу обавезан је за сву децу и траје девет месеци. У том периоду деца се припремају за полазак у основну школу 4 сата дневно.
Програм се изводи на српском језику, а припадници националних мањина имају могућност да програм припреме прођу на језику националне мањине којој припадају.
У мрежи Предшколске установе ”Милка Диманић” Власотинце налази се 11 објеката наменски грађених за боравак деце и 8 прилагођених простора .
У складу са капацитетом вртића и са верификованим простором за боравак деце, у Установи је формирано укупно 41 васпитно-образовна група.
Групе и број деце у групи формирани су у складу са Законом о предшколском васпитању и образовању („Службени гласник РС“, бр. 18/10 и 101/17) и у складу са Правилником о критеријумима за већи, односно мањи број деце у васпитној групи (”Службени грасник РС”, бр. 1/93 и 67/94).
Основне школе
У општини Власотинце налази се девет школа чија је делатност основношколско образовање. Поред Власотинца, основне школе у овој општини налазе се и у местима: Доња Лопушња, Горњи Присјан, Шишава, Свође, Крушевица, Гложане и Тегошница.
Основна школа “8. октобар”
Основна школа “Синиша Јанић”
Основна школа “25. мај” – Доња Лопушња
Основна школа “Божидар Миљковић” – Горњи Присјан
Основна школа “Браћа Миленковић” – Шишава
Основна школа “Доситеј Обрадовић” – Свође
Основна школа “Карађорђе Петровић” – Крушевица
Основна школа “Свети Сава” – Гложане
Основна школа “Вук Караџић” – Тегошница
Основна школа “8. октобар”
Адреса: Марка Орешковића 2, 16210 Власотинце
Телефон: +381 (0)16/875-450
Website: os8oktobar.edu.rs
Email: os.8.oktobar.vl@gmail.com
Основна школа “8. октобар” налази се у Власотинцу. Поред матичне школе у Власотинцу, постоји и издвојено одељење у Конопници.
Наставу похађа око 100 ученика, распоређених у 39 одељења.
Страни језици који се уче у школи су енглески и француски језик.
Основна школа “Синиша Јанић”
Адреса: Михајла Михајловића 1, 16210 Власотинце
Телефон: +381 (0)16/875-147
Website: ossinisajanic.edu.rs
Email: sjanic@open.telekom.rs
Основна школа “Синиша Јанић” налази се у Власотинцу и носи име учитеља и првоборца Синише Јанића.
Школа је основана 1866. године. Садашњи назив добила је након Другог светског рата. Поред матичне школе постоје и издвојена одељења у местима: Орашје, Ладовица и Јастребац.
Страни језици који се уче у школи су енглески и француски језик.
Основна школа “25. мај” – Доња Лопушња
Адреса: Доња Лопушња бб, 16210 Власотинце
Телефон: +381 (0)16/267-500
Website: edu.rs
Email: 25majlopusnja@gmail.com
Основна школа “25. мај” налази се у месту Доња Лопушња, општина Власотинце. Школа је основана 1911. године. Садашњи назив школа носи од 1967. године.
Страни језици који се уче у школи су руски и енглески језик.
Основна школа “Божидар Миљковић” – Горњи Присјан
Адреса: Горњи Присјан бб, 16210 Власотинце
Телефон: +381 (0)64/649-62-04
Website:
Email: osprisjan@neobee.net
Основна школа “Божидар Миљковић” налази се у месту Горњи Присјан, општина Власотинце.
Школа је основана 1895. године. Поред матичне школе постоје и два издвојена одељења.
Наставу похађа око 30 ученика.
Основна школа “Браћа Миленковић” – Шишава
Адреса: Шишава бб, 16210 Власотинце
Телефон: +381 (0)16/875-977
Website: www.osbm.edu.rs
Email: ossisava@gmail.com
Основна школа “Браћа Миленковић” налази се у месту Шишава, општина Власотинце. Основана је 1857. године. Садашњи назив школа носи од 1985. године.
Поред матичне школе постоје и издвојена одељења у местима: Липовица, Средор, Скрапеж и Црна Бара. Настава у матичној школи одвија се у 7 класичних учионица и једној специјализованој учионици.
Страни језици који се уче у школи су енглески и руски језик.
Основна школа “Доситеј Обрадовић” – Свође
Адреса: Свође бб, 16210 Власотинце
Телефон: +381 (0)16/861-102
Website: www.dobradovic.edu.rs
Email: dositejo.svodje@gmail.com
Основна школа “Доситеј Обрадовић” налази се у месту Свође, на територији општине Власотинце. Назив носи по српском просветитељу и реформатору Доситеју Обрадовићу.
Школа је основана 1985. године. Поред матичне школе постоје и издвојена одељења у: Борином Долу, Златићеву и Горњем Дејану.
Наставу похађа око 30 ученика.
Страни језици који се уче у школи су руски и енглески језик.
Основна школа “Карађорђе Петровић” – Крушевица
Адреса: Крушевица бб, 16210 Власотинце
Телефон: +381 (0)16/875-458
Website: www.oskaradjordjepetrovic.nasaskola.rs
Email: oskrusevica@open.telekom.rs
Основна школа “Карађорђе Петровић” налази се у месту Крушевица, на територији општине Власотинце.
Основна школа “Свети Сава” – Гложане
Адреса: Гложане бб, 16210 Власотинце
Телефон: +381 (0)16/386-99-82
Website: www.osss.edu.rs
Email: osglozane@neobee.net
Основна школа “Свети Сава” налази се у месту Гложане, општина Власотинце. Носи име првог српског просветитеља Растка Немањића, Светог Саве.
Школа је основана 1997. године. Поред матичне школе постоје и издвојена одељења у Стајковцу и Батуловцу. Матична школа располаже са 8 класичних учионица, 3 кабинета и отвореним спортским теренима.
Наставу похађа око 320 ученика.
Страни језици који се уче у школи су руски и енглески језик.
Основна школа “Вук Караџић” – Тегошница
Адреса: Тегошница бб, 16210 Власотинце
Телефон: +381 (0)16/861-103
Website: www.vukkaradzic.co.rs
Email: os_vuk_tegosnica@neobee.net
Основна школа “Вук Караџић” налази се у месту Тегошница, општина Власотинце. Носи име реформатора српског језика, сакупљача народних умотворина и писца првог речника српског језика, Вука Караџића.
Страни језици који се уче у школи су руски и енглески језик.
Средње школе
У општини Власотинце налазе се две установе чија је делатност средњошколско образовање.
Техничка школа
Гимназија ”Стеван Јаковљевић”
Техничка школа
Адреса: Михајла Михајловића бб, 16210 Власотинце
Телефон: +381 (0)16/875-125
Website: tsvlasotince.edu.rs
Email: tsvlasotince@gmail.com
Техничка школа у Власотинцу образује ученике на трогодишњим и четворогодишњим смеровима у 4 подручја рада: економија, право и администрација, машинство и обрада метала, текстилство и кожарство, геодезија и грађевинарство. У 2017. години први пут је уписан образовни профил индустијски механичар, по моделу дуалног образовања и отворена нова радионица где ученике овог профила већ чека посао.
Страни језици који се могу учити у школи су : енглески, руски, француски и немачки језик.
Гимназија ”Стеван Јаковљевић”
Адреса: Михајла Михајловића бб, 16210 Власотинце
Телефон: +381 (0)16/875-152
Website:
Email: gimnazija@medianis.net
Гимназија “Стеван Јаковљевић” из Власотинца је почела са радом 1962. год. Гимназија у Власотинцуобразује око 400 ученика. У школи постоје бројне секције, додатне активности и часови у областима језика, природних и друштвених наука у којима су ученици стимулисани да искажу своје таленте и креативност.
Здравство
Дом Здравља Власотинце
У обављању делатности Дом здравља спроводи здравствену заштиту: На спречавању, откривању, сузбијању и лечењу заразних болести и других акутних и хроничних болести, повреда и поремећаја здравља, посебно од већих социјално-медицинског значаја; На планирању породице и развијању хуманих и одговорних односа међу половима.