O nama
Kvalitetu naše škole stečenu dugogodišnjom tradicijom i predanim radom učitelja i dalje ćemo razvijati poštujući i uvažavajući visoke moralne i obrazovne vrijednosti koje su utkane u temelje naše škole još od vremena kada je kao pedagoška vježbaonica iznjedrila naraštaje mladih učitelja. Ta se tradicija nastavlja i sustavno podizanje kvalitete rada ostaje trajan zadatak. Pritom se posebna pažnja posvećuje komunikaciji i uzajamnom uvažavanju te kompetencijama koje škola ima i njeguje.
Škola prati razvoj svakog djeteta, potiče njegove interese i sposobnosti, uvažava njegovo mišljenje i izbor. Imati izbor i potporu odraslih sigurno je jedan od važnih čimbenika koji određuju budućnost djeteta, učenika, a sutra znanstvenika i stručnjaka koji će raditi za dobrobit društva i svoje domovine.
Uz redovnu nastavu i mnoge izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti, škola posebnu pozornost posvećuje odgoju učenika kao važnom preduvjetu suvremenog obrazovanja.
Željeli bismo da se izravnom komunikacijom s djetetom te komunikacijom između učitelja, učenika i roditelja ostvare najveće vrijednosti uspješnoga odgoja. Oni zajedničkim radom na radionicama, roditeljskim sastancima i u drugim oblicima komunikacije provode planirane sadržaje u cilju uspješnoga odgoja i obrazovanja. Nastoji se da učenici uz stečena znanja usvoje i ponesu iz osnovne škole moralne vrijednosti i radne navike koje će ih u daljem školovanju i životu usmjeravati i poticati kako bi postali cjelovitije osobe i uzori budućim naraštajima. Tako bi spremno i otvoreno prihvaćali izazove suvremenog društva i aktivno sudjelovali u njemu. Razvijanjem komunikacijskih vještina pridružujemo se zahtjevima globalnog svijeta te stvaranju tolerantnijih odnosa, prihvaćanju različitosti i uzajamnog uvažavanja.
Učitelji koji nastavu provode u Klinici za dječje bolesti Zagreb poučavanje maksimalno prilagođavaju djetetovu zdravstvenom i psihofizičkom stanju i pritom primjenjuju suvremene nastavne metode, sredstva i oblike rada. Nastavni se rad odvija u opremljenoj učionici (rad u skupinama) i u bolesničkim sobama (individualan rad). Osim redovne nastave, učitelji osmišljavaju poticajne aktivnosti za učenike kako bi postigli toplo i vedro ozračje (obilježavanje prigodnih datuma, rođendanske proslave, kazališne predstave, kreativne edukativne glazbene, likovne i literarne radionice…). Vrijeme održavanja nastave prilagođeno je Kućnom redu bolnice i odvija se u prijepodnevnim satima. Trudimo se hospitaliziranoj djeci olakšati odvojenost od obitelji i primarne socijalne sredine i umanjiti stres od hospitalizacije, omogućiti im kontinuitet u usvajanju nastavnih sadržaja, učiniti im dane u bolnici zanimljivijima, kraćima i sadržajnijim, omogućiti im što lakšu reintegraciju u matičnu školu nakon povratka iz bolnice, da se u školu vrate bez većih praznina u znanju, omogućiti im prelazak u viši razred bez dodatnog stresa od polaganja razrednih ispita ili gubitka nastavne godine.

Projekti
GODIŠNJA TEMA ŠKOLE: MJUZIKL “Čarolija glazbe”
Učenici će sudjelovati u pripremi i realizaciji godišnje teme “Mjuzikl: Čarolija glazbe”. Timskim radom i suradnjom učenika i učitelja, naši će učenici upoznati plesne, dramske, literarne, scenske, glazbene i likovne elemente koji su sastavni dio mjuzikla. Godišnja tema bit će integrirana u redovnu i izbornu nastavu, produženi boravak, izvannastavne aktivnosti i školske projekte.
UČIMO KAKO UČITI
Cilj programa „Učimo kako učiti“ je upoznati učenike s metodama organizacije slobodnog vremena, raznovrsnim tehnikama i strategijama učenja, utvrditi stil učenja i općenito razvijati pozitivan stav prema školi i učenju. Program se provodi među učenicima 5. i 7. razreda, a svim učenicima škole pružena je i mogućnost individualne pomoći i podrške u učenju u dogovoru sa stručnim suradnicima.
PROGRAM PREVENCIJE OVISNOSTI
Program prevencije ovisnosti provodi se kontinuirano tijekom cijele školske godine putem međupredmetnih tema Zdravstvenog odgoja i obilježavanjem Mjeseca borbe protiv ovisnosti. Cilj programa je smanjiti broj mladih koji će posegnuti za ovim rizičnim iskustvom, odolijevanje pritisku vršnjaka i zauzimanje za sebe, te unaprjeđenje cjelokupnog zdravog razvoja djece i mladih. Putem programa nastoji se ukazati učenicima na štetne utjecaje alkohola, nikotina i droge na psihofizičko zdravlje čovjeka i njegove okoline, kao i upoznati ih s institucijama i osobama kojima se mogu obratiti za savjete, podršku i pomoć.
PROFESIONALNO INFORMIRANJE I USMJERAVANJE UČENIKA OSMIH RAZREDA
Učenici 8.-ih razreda upoznaju se sa sustavom obrazovanja u Republici Hrvatskoj, s vrstama srednjih škola, načinu upisa u srednju školu i raznovrsnim zanimanjima putem pedagoških radionica koje provode školska psihologinja i pedagoginja. Osim radionica, provode se i individualna savjetovanja učenika, organiziraju se posjeti Zagrebačkom obrtničkom sajmu i manifestaciji „Dojdi osmaš“, kao i posjeti bivših učenika koji predstavljaju svoje srednje škole. Kako bi roditelji bili upućeni u cjelokupan postupak upisa u srednje škole, organizira se i roditeljski sastanak gdje roditelji dobe sve potrebne informacije kako bi sam postupak upisa u srednje škole protekao što jednostavnije. Svrha programa je pružiti podršku učenicima
u odabiru primjerenog srednjoškolskog obrazovnog programa u skladu sa sposobnostima i znanjima, nadarenosti i interesima, osobinama ličnosti i radnim navikama kao prevencija školskog neuspjeha i kao preduvjet kasnije uspješne karijere i zadovoljstva u budućem radu.
Kutak za buduće prvašiće
Naša škola, Osnovna škola Izidora Kršnjavoga u Zagrebu osnovana je kao vježbaonica Pedagoške akademije, danas Učiteljskoga fakulteta u Zagrebu. Danas je vježbaonica za studente brojnih fakulteta npr. Filozofskog, Kineziološkog, Učiteljskog, Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta i drugih fakulteta. Godine 2015. izabrani smo kao jedina zagrebačka škola u CARNET-ovu pilot-projektu „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“, jednom od pet finalista natjecanja RegioStars u kategoriji Vještine i obrazovanje za digitalnu Europu, na koje je ukupno bilo prijavljeno 206 projekata. Nastava je organizirana u jednoj smjeni za više od 500 učenika u 24 razredna odjela, 12 razredne i 12 predmetne nastave. Za učenike od 1. do 4. razreda organiziran je program produženog boravka u 10 odgojno-obrazovnih skupina.
Učionice su opremljene pametnim pločama, suvremenim didaktičkim sredstvima i pomagalima te bežičnim internetom (Wi-Fi signal) što omogućuje učiteljima korištenje brojnih suvremenih metoda rada. Škola je opremljena i SMART interaktivnim pločama i interaktivnim iMOLearn kockama koje omogućuju suvremeno i aktivno učenje.
Program: Vikendom u sportske dvorane
Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport je zbog poboljšanja standarda učenika osnovnih škola u rujnu 2007. godine započeo s provedbom programa izvannastavnih sportskih aktivnosti pod imenom „VIKENDOM U SPORTSKE DVORANE“. Otvaranjem školskih sportskih dvorana stvoreni su uvjeti za bavljenje sportskom aktivnošću velikom broju učenika, posebice onima koji nisu obuhvaćeni selekcioniranju u klubovima.
Ukratko, cilj Programa je utjecati na zdrav i pravilan rast i razvoj djece, njihovu socijalizaciju u društvu, te stvaranje zdravih životnih navika.
U današnje vrijeme mnoge dječje aktivnosti potiču na sedentarni način života- vrijeme provedeno na nastavi, pisanje zadaća i učenja te zabava na računalu. Zbog ubrzanog ritma, pretjeranog sjedenja i stresa narušava se kvaliteta života kroz pojavu oboljenja sustava za kretanje, metabolizma te srčano žilnog sustava.
Razdoblje od 6. do 14. godine života vrijeme je najintenzivnijeg razvoja te je izuzetno važno stvaranje navike i prepoznavanje potrebe za fizičkom aktivnošću čime se u široj perspektivi gradi zdravije društvo. Znanstveno je dokazano da redovito bavljenje nekom tjelesnom aktivnošću dovodi do boljeg raspoloženja, bolje prilagodbe okolini, većeg samopouzdanja, boljih intelektualnih sposobnosti te snalaženja u prostoru i životu općenito. Također vježbanjem i poboljšanjem kondicije ili u svladavanju novih motoričkih vještina, razvijaju se osjećaji kompetentnosti i osobne vrijednosti.
U program je uključeno 54 osnovne škole Grada Zagreba i oko 11000 učenika a interes se kreće između 30 -60 % učenika pojedine škole. Stručni voditelji koji su zaposleni po zvanju su profesori kineziologije.
Sportske aktivnosti, u potpunosti su besplatne za sve učenike, održavaju se subotom i tijekom radnog tjedna u poslijepodnevnim satima, a njihovi sadržaji su prilagođeni interesima učenika te prostornim kapacitetima i slobodnim terminima u dvoran. Škole su programu podijeljene u 6 punktova od kojih svaki broji 6 do 9 škola.
Tijekom školske godine organiziraju se rekreativni sportski susreti učenika u 10 sportskih susreta na razini punktova.
Nastojanje je Grada, kroz ovaj program, otvoriti sve školske sportske dvorane u Gradu Zagrebu za kvalitetno organizirano slobodno vrijeme učenika u blizini doma, čime se potiče socijalna kohezija svih učenika u pojedinoj školi, izgradnja sportskog duha škole, a time i revitalizacija naselja i povećan osjećaj identiteta zajednice.