Bolnica u Bihaću, od svojih početaka dvadesetih godina
prošlog vijeka do danas, prošla je kroz različite faze razvoja i organizacijskih struktura. Danas možemo govoriti o Kantonalnoj bolnici „Dr. Irfan Ljubijankić“ Bihać kao vodećoj zdravstvenoj ustanovi na području Unsko-sanskog kantona koja pruža sekundarnu i dio tercijarne zdravstvene zaštite za oko 300 000 stanovnika. Bolnica se prostire na preko 84 000 metara kvadratnih zemljišta na kojem je smješteno nekoliko zgrada sa bolničkim odjelima.
U tim odjelima ima oko 680 bolesničkih kreveta sa stalnom popunjenosti preko 500. Kantonalna bolnica trenutno ima 844 zaposlena radnika, od toga 598 je medicinske i 246 nemedicinske struke.
Bolnička apoteka Kantonalne bolnice “dr. Irfan Ljubijankić” Bihać je apoteka zatvorenog tipa, namijenjena je prevashodno zadovoljavanju farmakoterapijskih potreba bolničkih odjela/pacijenata i opskrbi organizacijskih jedinica bolnice.
Postojanje i razvoj bolničke apoteke usko su povezani sa razvojem same bolnice.
Ljekovita mineralna voda ima stalnu temperaturu izvorišta od oko 60°C (prema zadnjoj analizi 2020.god. 60,4°C), a u kemijskom sastavu najviše su zastupljeni fluor, natrij, kalcij, kalij i hidro-karbonat.
U današnjem obliku bolnica radi od 1971. godine, nastavljajući tradiciju Lječilišta Lipik staru koliko i samo naselje – preko dva stoljeća. U Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Lipik provodi se rehabilitacija neuroloških stanja i bolesti, reumatskih bolesti, posttraumatskih stanja, postoperativna rehabilitacija, smetnje kontrole mokraćnog mjehura, te se provodi preventivno liječenje i prakticira zdravstveni turizam.
O liječenju se brinu liječnici specijalisti – 9 fizijatara, 1 reumatolog, 2 neurologa, 1 internista, te logoped-defektolog, fizioterapeuti, radni terapeuti, medicinske sestre i drugi djelatnici (oko 200 djelatnika ukupno). U sastavu Bolnice je EKG i EMNG kabinet, UZV kabinet, kuhinja s restoranom, konferencijska dvorana i dr. Duljina tretmana u Bolnici ovisi o vrsti i težini oboljenja i traje od dva do šest tjedana (prosječno 3 tjedna).
Centar urgentne medicine jedna je od najmlađih službi u Kantonalnoj bolnici Bihać, a obuhvata i kirurški i interni dio, malu operacionu salu i gipsaonu.
Biohemijsko-hematološki laboratorij pruža kompletne usluge sekundarnog i dijelom tercijarnog nivoa za sve organizacione jedinice Kantonalne bolnice Bihać, ali i za vanjske pacijente.
Interni odjel ima oko 100 zaposlenih, od toga je 19 doktora specijalista. Organizacijskom strukturom Internog odjela obuhvaćeno je šest odsjeka:
- Gastroenterologija
- Kardiologija
- Endokrinologija
- Reumatologija, imunologija i alergologija
- Nefrologija sa hemodijalizom
- Hematologija
Mikrobiološki laboratorij radi sve mikrobiološke i parazitološke pretrage uključujući mikologiju i imunologiju. Služba posjeduje dva moderna analizatora za obavljanje Elisa testova.
Dijagnostičke metode ove Službe uvijek su u korak sa modernim medicinskim tehnologijama, a trend modernizacije opreme i edukacije kadrova prati i proširenje palete usluga iz domena tercijarne zdravstvene zaštite .
Odjel Anestezije i reanimacije kao zaseban odjel organiziran je od 1984. godine. Prije toga je djelovao u sklopu hirurgije.
Djelatnosti odjela:
- Preoperativna priprema pacijenata za različite vrste operativnih zahvata u opštoj i regionalnoj anesteziji
- Planiranje i izvođenje različitih vrsta anestezija
- Izvođenje opšte i regionalne anestezije kod operativnih procedura
- Intenzivna terapija i nadzor uz kontrolu vitalnih parametara.
Uposlenici Odjela anestezije i reanimacije 24 sata pokrivaju sve djelatnosti unutar KB “Dr. Irfan Ljubijankić”, osim ambulante za preoperativne anesteziološke prglede gdje je predviđeno radno vrijeme od 10 do 13 sati (pon-čet, i nedjelja). Osim svakodnevnog rada u operacionim salama i odjela za intenzivno liječenja ljekari i sestre našeg odjela su učesnici na svjetskim, europskim i domaćim simpozijima i kongresima.
Služba za bolesti uha, grla i nosa obavlja isključivo usluge sekundarne zdravstvene zaštite kroz djelatnosti bolničkog liječenja, specijalističko-konsultativne zdravstvene zaštite i audiološkog kabineta.
Na Odjelu je 20 stalno zaposlenih djelatnika od toga 6 dr. specijalista ORL, 1 dr. specijalista MFK, 2 dipl. med. sestre, 1 viša med. sestra i 10 med. sestara SSS.
Odjel za dječije bolesti sa kapacitetom od 53 bolničke postelje i 29 uposlenika pruža sekundarnu zdravstvenu zaštitu za svu oboljelu djecu USK-a.
Odjel je smješten u lijepo uređenom prostoru prilagođenom potrebama malih pacijenata.
Odjel je organiziran u 4 odsjeka:
- porođajni odsjek
- odsjek neonatologije
- odsjek za ginekologiju
- operacioni blok
Odjel hirurgije je cjelina koju čini sedam odsjeka i to:
- Odsjek opće hirurgije
- Odsjek abdominalne hirurgije
- Odsjek dječije hirurgije
- Odsjek grudne hirurgije
- Odsjek vaskularne hirurgije
- Odsjek neurohirurgije
- Odsjek plastične i rekonstruktivne hirurgije
Odjel za dermatovenerologiju otvoren je 1972.godine u zgradi Zaraznog odjela, kada je izdvojen od Internog odjela kao samostalna medicinska jedinica.
U Službi rade 4 ljekara specijalista dermatovenerologije.
U Službi je zaposleno 6 medicinskih sestara.
Djelatnost Odjela obuhvata liječenje neuroloških i psihijatrijskih bolesnika, te specijalističko – konsultativna djelatnost. Rad je organiziran kroz dva odsjeka i to :
- Neurologija
Kada treba zatražiti hitnu medicinsku pomoć?
Vodič za pacijente, hitna medicinska pomoć i prva pomoć.