Županijska bolnica

Županijska bolnica ustanovljena je 12. srpnja 2001. godine od strane Skupštine Županije Posavske Odlukom o osnivanju Županijske bolnice („Narodne novine Županije Posavske“, broj 6/01) a organizirana je kao javna ustanova (društveno vlasništvo) čiji je osnivač Županija Posavska.

Ova zdravstvena ustanova pravni je slijednik Opće bolnice u Orašju za koju je Općinsko vijeće općine Orašje, Odlukom broj 01-02-331/01 od 10. svibnja 2001. godine, prenijelo svoja suosnivačka prava na Županiju Posavsku. Navedena ustanova registrirana je kod Županijskog suda u Odžaku Rješenjem broj U/I-3/02 2-3 od 09.01.2002. g.

Županijska bolnica javna je ustanova za pružanje usluga sekundarne zdravstvene zaštite građanima u okviru registriranih djelatnosti prema Klasifikaciji djelatnosti u BiH iz 2010. godine a one su: djelatnost bolnice (šifra 86.10), djelatnost specijalističke medicinske prakse (šifra 86.22) i ostale djelatnosti zdravstvene zaštite (šifra 86.90).

Treba istaći kako je bolnica i nastavna baza za obavljanje praktične nastave učenika Srednje strukovne škole Orašje u Orašju koji se obrazuju za zanimanje medicinski tehničar kao i za obavljanje stručnog osposobljavanja (pripravničkog staža) za samostalni rad svih srednjoškolskih obrazovnih profila zdravstvene struke.

Sjedište Županijske bolnice je u Orašju i nalazi se u Trećoj ulici broj 4. Identifikacijski broj bolnice je 425401956003 a njezin porezni broj je 15000593.

Većina navedenih djelatnosti obavljana je u zgradama bolnice u Orašju i u dijelu zgrade Doma zdravlja Odžak u Odžaku koji je Odlukom Općinskog vijeća Odžak, akt broj 01-01-35/01 od 22. lipnja 2001.godine ustupljen na korištenje Županijskoj bolnici.

U skladu s vizijom moderne, efikasne, kadrovski popunjene i materijalno-tehnički opremljene bolnice, u kojoj se maksimalno uvažavaju potrebe i zahtjevi korisnika usluga te poštuju načela kodeksa medicinske prakse, svakom pacijentu omogućeno je ostvarivanje jednakih prava na zdravstvenu zaštitu i visoko profesionalnu uslugu.

  • Odjel kirurgije
  • Operacijski blok
  • Specijalističko konzultativna zaštita
  • Ambulanta za opću kirurgiju
  • Ambulanta za očne bolesti (voditelj Nasiha Krpić, prim.dr.med.spec. oftalmologije)
  • Ambulanta za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju (voditelj Mara Marković, dr.med. spec. fizikalne medicine i rehabilitacije)
  • Ambulanta za ortopediju
  • Ambulanta za urologiju
  • Ambulanta za vaskularnu kirurgiju
  • Ambulanta za neurokirurgiju

Služba je najprije djelovala u okviru Vojne ratne bolnice Tolisa, a potom je bila dijelom Stacionara Tolisa. Zvanično je preseljena u Opću bolnicu Orašje 29. lipnja 1998. godine. Mada je raspon njezina zanimanja i obveza iznimno širok, ova služba nikada nije imala dostatan broj liječnika. Prvi voditelj Službe bio je Dario Mott, prim.dr.med.spec. interne medice, dok danas tu dužnost obnaša Ružica Vukić, prim.dr.med.spec. interne medice. Uz nju na internom odjelu danas radi još specijalizant interne medicine Tomislav Ivanović, dr.med., te 15-tak medicinskih sestara i tehničara.

  • Interni odjel
  • Specijalističko konzultativna zaštita
    • Opća internistička ambulanta
    • Neurološka ambulanta
    • Psihijatrijska ambulanta
    • Ambulanta za plućne bolesti
    • Ambulanta za kožne bolesti
    • Kabinet za UZV dijagnostiku
    • Kabinet za endoskopiju
    • Kabinet za funkcionalnu kardiološku dijagnostiku

Služba za pedijatriju je jedna od četiri temeljne službe u sastavu Županijske bolnice Orašje. Njezin prvi voditelj bila je Milka Tunjić, prim.dr.med.spec. pedijatrije, nakon toga njezin voditelj bila je Milica Tomić, dr.med.spec. pedijatrije, a poslije nje Mirjana Stanković, dr.med.spec. pedijatrije. Danas tu dužnosti obavlja Jelena Lucić – Bojanović, dr.med.spec. pedijatrije, uz koju na odjelu radi još Mirjana Stanković, dr.med.spec. pedijatar odgovoran za novorođenčad, te 10-tak medicinskih sestara i tehničara i ostalog osoblja.

  • Odjel pedijatrije
  • Specijalističko konzultativna zaštita
    • Pedijatrijska ambulanta

Služba ima začetke u sklopu Vojne ratne bolnice Tolisa. S razvojem Županijske bolnice Orašje, prije svega Odjela kirurgije i Odjela ginekologije i porodništva, došlo je do potrebe za osnivanjem Odjela za anesteziju i reanimaciju. Operacijska dvorana i intenzivna jedinica su u početku bili smješteni u staroj zgradi bolnice (sadašnje prostorije biokemijskog laboratorija), da bi se kasnije prešlo u dvije moderne operacijske dvorane opremljene najsuvremenijom opremom, kao i u novu jedinicu intenzivnog liječenja s tri kreveta, smještenom na četvrtom katu Županijske bolnice Orašje. Prvi voditelj Službe bio je Miho Ilić, dr.med.spec. anesteziologije sa reanimatologijom, dok danas tu dužnost obavlja Ahmet Hamamdžić, dr.med.spec. ansteziologije sa reanimatologijom. Na odjelu su zaposleni i medicinski tehničari, anestetičari, koji spadaju u najobučenije i najsposobnije medicinske tehničare u medicinskoj struci uopće. Od osnutka Odjela godišnji broj ordiniranih anestezija se kreće oko 400, dok je broj pregledanih pacijenata između 600 i 700.
Odjel za anesteziju i intenzivno liječenje je tijekom pandemije bolesti Covid – 19 podnio ogroman teret liječenja najtežih bolesnika, odnosno onih koji su zahtijevali neki od oblika strojne ventilacije. Najmanja smo bolnica u Bosni i Hercegovini koja je tijekom pandemije liječila i najteže pacijente s Covid – 19.

Služba redovito broji do 15 djelatnika od kojih je 10-ak primalja (babica). Njezin prvi voditelj bila je Dragica Schimdt, dr.med.spec. ginekologije i akušerstva. Nakon toga njezin voditelj bio je Vehid Torlaković, dr.med.spec. ginekologije i akušerstva, a danas ovu dužnost obnaša Amer Hamamdžić, dr.med.spec. ginekologije i akušerstva. Na odjelu rade još Ružica Marković, dr.med.spec. ginekologije i opstetricije i specijalizantica ginekologije i akušerstva Dragica Ivanović, dr.med. Prosječan broj poroda tijekom proteklih 20-tak godina kreće se oko brojke 200 s time da ih je nekada bilo skoro 300 (najviše 2002.godine 272), a danas samo oko stotinu (najmanje 2019.godine 58).

Služba za dijalizu je jedina služba Županijske bolnice Orašje koja je smještena u Odžaku. Slijednicom je prijeratnoga Centra za dijalizu i Dispanzera za endemsku nefropatiju koji je djelovao pri Domu zdravlja Odžak. Veliku pomoć pri osnivanju Odjela za dijalizu pružio je Odjel za dijalizu Opće bolnice u Slavonskome Brodu u smislu edukacije liječnika i medicinskih sestara i tehničara. Od tada pa do danas voditelj Odjela je Želimir Stipančić, prim.dr.med. spec. interne medicine. Uz njega na Odjelu još rade Damir Hamidović, dr.med.spec. interne medicine,  specijalizant interne medicine Mirzet Hodžić, dr.med, te glavna sestra Odjela i dvanaest medicinskih sestara i tehničara, serviser dijaliznih aparata i pomoćno osoblje. Trenutno je broj pacijenata na programu kronične intermitentne hemodijalize oko 45. Svake godine, najviše u ljetnom periodu, dijalizira se 20-30 pacijenata iz inozemstva, u okviru tzv. ferijalne dijalize, koji prosječno ostaju oko tri tjedna. 

Odjel za dijalizu radi u dvije smjene, svaki dan osim nedjelje.

  • ·       Odjel za dijalizu·       Specijalističko konzultativna zaštita
  • ·       Ambulanta za nefrologiju
  • ·       Stacionar odjela za dijalizu

Ova Služba je djelovala već u sklopu Vojne ratne bolnice Tolisa. Po završetku Domovinskog rata ova Služba postaje dijelom Opće, kasnije Županijske bolnice Orašje. Voditelj Službe od njezina osnutka do danas je Milica Mott, prim.dr.med.spec. transfuziologije, uz koju u Službi rade još tri laboratorijska tehničara. Služba raspolaže suvremenim uređajima za analizu, koagulaciju i obradu krvi.
Uz Službu za transfuzijsku medicinu Županijske bolnice Orašje tijesno je vezano i dragovoljno darivanje krvi koje se svakodnevno provodi u suradnji sa Županijskom organizacijom Crvenoga križa i općinskim organizacijama Crvenoga križa Orašje, Domaljevac – Šamac i Odžak. Kao rezultat uspješne suradnje s organizacijama Crvenog križa proizašao je veliki broj dragovoljnih darivatelja krvi, koji je u prosjeku među najvišima u cijeloj Bosni i Hercegovini.

Služba za laboratorijsku medicinu, skupa sa Službom za transfuzijsku medicinu i Službom za radiološku dijagnostiku, predstavlja neophodnu sponu u funkcioniranju Županijske bolnice Orašje jer povezuje bolničko liječenje i liječenje kroz „dnevnu“ bolnicu, te polikliničku zdravstvenu zaštitu. Prvi voditelj Službe bila je Vesna Juzbašić, ing.med.lab.. Danas je voditelj  Ljiljana Benković, dipl.ing.med.lab. dijagnostike. Službu čine glavni laboratorijski tehničar i 5 laboratorijskih tehničara

Služba za radiološku dijagnostiku jedna je od tri dijagnostičke službe u sastavu Županijske bolnice Orašje. Njezin prvi voditelj bila je dr.sc. Martina Džoić Dominković, dr.med.spec. radiologije, nakon čijeg odlaska služba funkcionira zahvaljujući radiolozima angažiranim iz drugih zdravstvenih ustanova. U Službi još radi specijalizant radiologije Adis Halilović, dr.med., četiri inžinjera radiologije i jedan medicinski tehničar.

Vrste pretraga koje se rade:

·       Kompjutorizirana Tomografija, CT snimak ili CT dijagnostika obuhvaća preglede pojedinih dijelova tijela i/ili organa primjenom suvremenih dijagnostičkih aparata koji koriste rendgensko zračenje te povezanih kompjuterskih sistema za rekonstrukciju, obradu i analizu dobivenih slika.

Od CT pretraga rade se slijedeće:

  • CT glave (paranazalnih sinusa, orbite, temporalne kosti)
  • CT grudnog koša (toraksa)
  • CT abdomena (trbuha)
  • CT urografija
  • CT karlice (zdjelice)
  • CT kralježnice (cervikalne, torakalne, lumbalne)
  • CT pojedinih regija ekstremiteta (npr. nadlaktica, podlaktica, natkoljenica, potkoljenica, gležanj, stopalo)
  • CT pojedinih zglobova (npr. rame, kuk, koljeno, lakat, itd).
 Otvoreno od 0 do 24
 

Contact

email
info@bolnicaorasje.ba
address
III ul. br. 4, Orašje 76270
phone
+387 31 716 300